„Kde byste byli bez SSSR?“ Noční vlci vyli u Soukupa, Německu z nich zalehnou uši

07.05.2019 8:24

Jaromír Soukup si do svého Duelu pozval netradiční hosty. Motorkářský gang Noční vlci, kteří si dle svých slov přijeli do Čech připomenout památku sovětských vojáků padlých v druhé světové válce. Andreje Bobrovského, šéfa výpravy, doprovázel častý host Soukupových pořadů Jaroslav Foldyna. Bobrovský popřel, že by Noční vlci byli politickou organizací nebo že by je sponzorovalo Rusko. A Foldyna se rozjel: „Kdybychom se na to měli dívat optikou toho, kdo komu co udělal, tak bychom nikdy nemohli odpustit Němcům to, že tady pobili několik set tisíc Čechoslováků. Nikdy bychom nemohli jet do Drážďan nakupovat, aniž bychom si nevzali s sebou kalašnikov.“

„Kde byste byli bez SSSR?“ Noční vlci vyli u Soukupa, Německu z nich zalehnou uši
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Jaroslav Foldyna a Noční vlci u Soukupa
reklama

Soukup na začátek zmínil, jak motorkáře vnímají jiná média a poznamenal, že kdyby Noční vlci jeli do Česka uctít památku svých předků autobusem a v košilích, nikdo by si jich ani nevšiml. A dodal, že návštěvu Nočních vlků vnímá jako uctění památky těch, kdo osvobozovali Československo. „Nevnímám formu, ale obsah,“ řekl.

Pak už přivítal šéfa výpravy Andreje Bobrovského a poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. A Bobrovského požádal, aby mu fenomén Nočních vlků a jejich spanilých jízd vysvětlil. „My máme společnou historii, společné kořeny. Druhá světová válka, to není jen sovětská historie, jak jste řekl, účastnili se této války i ostatní národy. Konkrétně Češi, Slováci... Naše společná historie něco znamená. Myslím si, že by nás jako Slovany mohla sjednotit, a všechny  země, které se zúčastnily osvobození,“ řekl k tomu vrchní Noční vlk.

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 22308 lidí

Soukup se pak chvíli věnoval fámám, které o nich údajně šíří česká média. První otázka zněla, zda jsou politickou organizací. To Bobrovský popřel a prohlásil, že jsou občané a vlastenci, kteří přijeli uctít památku těch, kdo bojovali a padli za mír. Moderátor na to navázal tvrzením, že se ho dotýká, jak je role Rudé armády při osvobozování Československa zpochybňována a zeptal se, zda Bobrovský v Česku tyto názory vnímá. Ten poznamenal, že to tak nevidí a že jejich dědové zde prolévali krev a bojovali proti nacismu. A položil řečnickou otázku, co by bylo, kdyby Československo neosvobodili. Prý by nebylo nic a Česko by bylo zemí třetího světa, zatímco teď má svobodu a demokracii.

Foldyna k tomu prohlásil, že o to některým politikům a médiím jde, „objektivizovat“ některé věci, a to tak, že se z útočníků najednou stávají oběti, z vítězů a osvoboditelů se stávají utiskovaní: „To tady probíhá několik let v České republice, ono to má takový systém, velice sofistikovaný. A vy jste ho teď popsal a řekl tak, jak to je. Snaží se tu někdo přepsat dějiny. Ve školách. V institucích. V médiích, a bohužel i ve veřejnoprávní České televizi. Tak prostě tady jsou lidé, kteří se s tím neshodují a dělají to, aby se mládež a lidé v České republice dozvěděli pravdu.“

Dodal, že Noční vlci přijeli s pasy a penězi a budou se zase za nějakou dobu vracet. „Do Evropy proudí celá řada lidí, kteří nemají ani pasy, ani nemají peníze a snaží se nám tady ubytovat,“ srovnal Foldyna návštěvu motorkářů s migranty. A připomenul, že si nepamatuje žádný incident, že by „kolegové“ někoho napadali fyzicky nebo někoho ohrožovali.

Bobrovský pak vysvětloval vznik Nočních vlků, když Soukup uvedl, že se na internetu dočetl, že vznikli na podporu rockových koncertů. Šéf výpravy řekl, že jejich vznik se pojí se začátkem 90. let, kdy do tehdejšího Sovětského svazu začala proudit západní kultura a začaly vznikat politické organizace, nic nebylo černobílé. A v této době vznikli i Noční vlci. A s postupem času došlo k několika transformacím a v současnosti představuje klub vlasteneckou organizaci, která šíří tyto myšlenky mládeži a veřejnosti, což dle Bobrovského žádná jiná organizace nedělá.

Soukup zmínil, že Češi jsou vůči Rusům podezřívaví, zejména vzhledem k dalším událostem, jako byl srpen 1968. „Pane Soukupe, kdybychom se na to měli dívat optikou toho, kdo komu co udělal, tak bychom nikdy nemohli odpustit Němcům to, že tady pobili několik set tisíc Čechoslováků. Nikdy bychom nemohli jet do Drážďan nakupovat, aniž bychom si nevzali s sebou kalašnikov. Ale ta situace je úplně jiná. Svět se změnil. Válku jsme vyhráli my, oni jsou za ni zodpovědni a po 40, po 50, po 70 letech jsme dneska tady, abychom uctili památku těch, kdo o té válce rozhodli. Ale už nemůžeme nikomu nic vyčítat. A tady se někdo někomu pořád snaží něco předhazovat, vyčítat,“ vedl Foldyna dlouhý monolog a zeptal se, zda budeme Rusům či Sovětům oběti vyčítat. Uznal, že křivdy se staly, ale tisíce křivd nám prý způsobili jiní.