„Kontrola všech a všeho.“ Schůze mocných a Velký reset: Ten, co už nemá co ztratit, pozvedl hlas

09.03.2021 11:54

„Pandemie je příležitost změnit svět.“ Tato myšlenka se ozývá z nejednoho koutu. I od Klause Schwaba, zakladatele Světového ekonomického fóra, které se normálně koná v Davosu. Jeho „Velký reset“ směrem k zelenější, rovnější, udržitelnější a inkluzivnější ekonomice na ni koneckonců spoléhá. Ale německý kardinál Gerhard Müller bije na poplach, že se jedná o snahu vytvořit nového člověka, která už jednou hrůzostrašně selhala. Podle něj je cílem absolutní kontrola myšlenek, projevu a činů.

„Kontrola všech a všeho.“ Schůze mocných a Velký reset: Ten, co už nemá co ztratit, pozvedl hlas
Foto: Repro WEF
Popisek: Zakladatel Světového ekonomického fóra, německý ekonom Klaus Schwab

Světové ekonomické fórum je normálně spojeno se jménem švýcarského Davosu. Nicméně kvůli covidu se letos konalo déle a převážně v on-line podobě. Jeho náplň se od jubilejního 50. setkání příliš nezměnila. „Z kritických bodů, které vznikly v roce 2020, jsou teď osudové křižovatky,“ píše se hned na úvodní stránce Světového ekonomického fóra. A opět je vyzdvihována nutnost mezinárodní spolupráce pro zajištění „inkluzivní, soudržnější a udržitelnější“ budoucnosti.

Anketa

Hospodařila Babišova vláda v době pandemie dobře s našimi penězi?

60%
40%
hlasovalo: 12154 lidí

Na fóru řečnili jako obvykle státníci z celého světa, mezi nimi i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, prezident Francie Emmanuel Macron, německá kancléřka Merkelová, čínský prezident Si Ťin-pching či šéfka IMF Christine Lagardová a generální tajemník OSN António Guterres.

Například v oblasti práce a zaměstnanosti došlo davoské fórum k tomu, že covid-19 brání všem v tom, aby získali důstojné vzdělání a práci, ale hlavně prý menšinám a chudým. Takže se fórum zaměří na to, aby budoucnost práce byla inkluzivní a udržitelná. „Abychom mohli budovat znovu a lépe, musíme smazat rozdíly v kvalifikaci, pracoviště musí být inkluzivnější a prioritou musí být zdraví a štěstí dělníků,“ píše se u tématu. To samé v bleděmodrém je pak psáno u tématu ekonomie. Davoské fórum se zaměří na to, aby našlo způsob, jak ekonomiku udělat „rovnější, udržitelnější a inkluzivnější“.

Což je v souladu s konceptem, který představil zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab už minulý rok, tedy s Velkým resetem. Slovo „resetovat“ se koneckonců objevuje už v úvodu, kde se hovoří o tom, že je třeba „resetovat priority“. Schwab tvrdí, že současný ekonomický systém už není pro 21. století vhodný a je třeba ho reformovat směrem ke „spravedlivější a zelenější budoucnosti“.

Někteří tento myšlenkový směr přirovnávají k úsilí papeže Františka, který také současné ekonomické poměry kritizuje. „Musíme přebudovat ekonomiku, aby každému poskytla důstojnou existenci a chránila a obnovovala přírodu,“ napsal ve svém poselství.

Ovšem plány Klause Schwaba a Světového ekonomického fóra se neslučují s myšlenkami Gerharda Müllera, kardinála a emeritního prefekta Kongregace pro nauku víry. Od roku 2017 ovšem už post prefekta nezastává. Odhalil je deníku National Catholic Register. Müller sice vítá, že se ekonomové a politici scházejí při diskusi o světové ekonomice, která podle něho má sloužit všem a nejen pár vybraným. Ale zajímá ho, jaké mají účastníci fóra představy o člověku.

Kardinál se obává, že se v tomto ohledu spojuje západní kapitalismus a technologičtí giganti s čínským komunismem do nového „kapitalismo-socialismu“, který bude v podstatě novým kolonialismem, před nímž naopak papež František varuje. Cíl? Dle Müllera je to absolutní kontrola myšlenek, projevu a činů. „Sjednocený člověk může být snadno řízen,“ říká Müller a dodává: „Orwellovský svět homo digitalis už začal.“ Odkazuje se na Psychologii davů od francouzského vědce Gustava Le Bona.

Vadí mu také, že ve vizi nezbylo místo pro Boha a náboženství. Vždy, když se člověk chtěl přetvořit a spasit sám sebe, vzniklo místo toho monstrum, tvrdí kardinál. A jako příklad dává „hrůzostrašný experiment na lidech“ v Sovětském svazu. „To by nás mělo přesvědčit, že pokusy o utopický ráj na zemi v jakékoliv podobě vyústí v největší zločiny proti lidskosti,“ soudí kardinál.

Müller také vyjádřil sympatie těm, kdo proti Velkému restartu bijí na poplach a připomenul, že totalitní systémy kritiku označovaly za spiklenecké teorie a subverzi. Mnohá varování před nástupem totality ve dvacátém století podle něho nemohou být odbyta jako konspirační teorie, protože se ukázala jako pravdivá. „Slepá víra v dobrodušnost lídrů velkých organizací a otevřených společností je možná jen při absolutním popření reality,“ pravil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

20:24 Ničení Babiše a msta: Po drtivém videu se vyvalily peníze a zlo

Na videu, které koluje po internetu a popisuje praktiky novinářů proti Andreji Babišovi je zajímavé,…