„Křetínský s Tykačem za to zaplatí!“ Je zde nová strana Levice. Budete koukat, co vše má v programu

05.02.2020 16:30

Firmy, které ničí životní prostředí, zaplatí novou daň. Takže hlavně skupiny Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského a Sev.en Energy Pavla Tykače. KSČM podpořila vládu Andreje Babiše, druhého nejbohatšího člověka v Česku. S miliardářem nicméně nelze prosazovat levicovou politiku. Mimo jiných i s takovými slovy se včera představila Levice, nová politická strana.

„Křetínský s Tykačem za to zaplatí!“ Je zde nová strana Levice. Budete koukat, co vše má v programu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference ke vzniku nové strany levého spektra Levice.
reklama

„Důsledky podnikání Daniela Křetínského a Pavla Tykače jsou znát v celé republice, hlavně na severu Čech a Moravy. Zničená krajina a ovzduší. Ti za to zaplatí. Chceme novou daň za množství emisí oxidu uhličitého,“ sdělil Petr Pávek, spolupředseda nové strany Levice. Ta vznikla na konci ledna sloučením Strany demokratického socialismu a iniciativy Skutečná levice. Nyní se skrze novináře představila veřejnosti.

Mzda, exekuce, bydlení

„Minimální mzda 20 218 Kč. Razantně zvýšíme platy zaměstnanců veřejného sektoru. V inzerátech bude povinně uvedena mzda. Snížíme platy poslanců a omezíme poslanecké náhrady. Statisícové odměny pro ředitele státních podniků musí skončit. Zrušíme exekutorskou mafii a zastavíme staré nespravedlivé exekuce.“ To jsou tři z jedenácti bodů, které hodlá prosazovat nová strana Levice. „Nenecháme se koupit zahraničními ani českými miliardáři. Chceme hájit zájmy běžných lidí,“ doplnil pak na nedávné tiskové konferenci Pávek.

„Minimální mzda dnes dosahuje 14 600 korun hrubého. To nestačí ani na bydlení a jídlo, natož k uživení rodiny. Každý, kdo pracuje, má podle nás právo na důstojnou odměnu – alespoň 20 218 korun a tuto částku dále zvyšovat každý rok. Čeští zaměstnanci za to stojí,“ sděluje na předtištěném letáku, který se tam rozdával, člen předsednictva Levice a dvojka loňské kandidátky KSČM do europarlamentu Andrej Bóna. Na tiskovce řekl, že každý člověk prožívá jen jeden život a mnozí z nás se nenarodili se stříbrnou lžičkou v ruce.

Exekuce by podle právníka Levice Lubomíra Lédla neměly být byznysem, ale kontrolovanou veřejnoprávní činností. Problémem je totiž fakt, že mezi námi stále žije více než 800 000 lidí v exekuci. „My, pracující lidé, zaplatíme více než polovinu mzdy za předražené bydlení. To musí skončit,“ sdělila tajemnice strany Markéta Juřicová s tím, že regulace nájemného funguje například ve Vídni, Berlíně, New Yorku či v San Francisku.

Fotogalerie: - Levice.

Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...
Lubomír Ledl
Petr Pánek
Tisková konference ke vzniku nové strany levého sp...

Ekologie, zbrojení, zdraví

K ekologickým tématům, jak je již výše zmíněno, se vyjadřoval Pávek. V letáku také uvedl: „Musíme rychle přejít od uhlí na čistou energii – tento přechod však nesmí zaplatit běžní lidé, ale ti, kdo se na fosilních palivech desítky let obohacují.“ V reálu pak mluvil o Křetínském a Tykačovi. Straník a někdejší mluvčí hnutí Ne základnám Jan Májíček zase zmínil, že je třeba striktně omezit výdaje na zbrojení, protože politika levice je založena na solidaritě a ne na zbrojení, válkách či rozeštvávání lidí. Miroslava Hornychová, odbornice strany na veřejné zdraví, poté horovala za zastavení zavírání nemocnic a funkční pohotovost.

Novinářka Saša Uhlová z A2LARMU se následně zeptala, proč vznikají dvě levicové strany. Měla na mysli hnutí Budoucnost. Dostalo se jí odpovědi, že Levice s Budoucností stále vyjednává, ale výsledek je ve hvězdách. Nová strana Levice se se svým logem prý mírně inspirovala u německé strany Die Linke.

Bóna nakonec nadnesl problém, že možná spolupráce s parlamentními stranami KSČM a ČSSD bude zatížena tím, že obě strany jsou v partnerském vztahu s hnutím ANO druhého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše. A doplnil: „S miliardářem přece nelze prosazovat levicovou politiku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…