„Mafiánské praktiky,“ staví se k výrokům Babiše Zdechovský a hodlá se bránit

29.02.2020 20:02

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) prostřednictvím sociální sítě informoval, že se rozhodl právně bránit proti výroku premiéra Andreje Babiše (ANO), který ho – a také europoslance Mikuláše Peksu (Piráti) – na tiskové konferenci označil za vlastizrádce. Ostrá slova proti europoslancům šéf vlády použil kvůli tomu, že v Evropském parlamentu otevřeli téma jeho možného střetu zájmů. „Mafiánské praktiky nemají v naší zemi místo. Během mise CONT se ukázalo, že střet zájmů Andreje Babiše je větší, než se zdálo. Proto se Andrej Babiš bojí a snaží se nás zastrašit,“ vysvětluje si Babišův výrok Zdechovský.

„Mafiánské praktiky,“ staví se k výrokům Babiše Zdechovský a hodlá se bránit
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9687 lidí
„Ve své práci se rozhodně nenechám zastrašit. Mafiánské praktiky nemají v naší zemi místo. Během mise CONT se ukázalo, že střet zájmů Andreje Babiše  je větší, než se zdálo. Proto se Andrej Babiš bojí a snaží se nás zastrašit. Proti označení vlastizrádce se rozhodně budu bránit právní cestou,“ napsal dnes europoslanec prostřednictvím svého twitteru.

Babiš svá slova během pátku pronesl na tiskové konferenci věnující se z velké části aktuální hrozbě koronavirové nákazy. Po sdělení týkajícím se koronaviru Babiš zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona.

Své sdělení formuloval poté, co do České republiky přijela kontrolní komise Evropského parlamentu, aby se zabývala možným střetem zájmů Babiše ve vztahu k čerpání evropských dotací jeho Agrofertem, který dočasně odložil do svěřenského fondu. Tým vede předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová. V delegaci bylo pět členů výboru, šestým europoslancem ve skupině byl Peksa, který členem není.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

„Určitě pan Zdechovský a pan Peksa jsou vlastizrádci. To jsou čeští poslanci, kteří by měli hájit české zájmy a nepoškozovat české zájmy. ... To jsou lidi, kteří pomlouvají naší zemi a lžou. Ta paní (Hohlmeierová) je totálně pomatená, protože ona nechápe, jak fungují evropské dotace a jak se přidělují,“ pronesl Babiš, s tím, že podobné výbory fungují i za peníze českých daňových poplatníků.

Následně o Monice Hohlmeierové předseda vlády pronesl, že je „trošku pomatená“: „Ona je trošku pomatená a nerozumí, jak fungují Evropské dotace. Tahle mise je samozřejmě politická a nemá ani smysl pro mě.“ „Žádný střet zájmů nemám, protože jsem postupoval podle lex Babiš,“ pravil premiér.

Postěžoval si, že některá média proti němu stále vedou kampaň; tento výjezd výboru Evropského parlamentu je podle Babiše součástí oné kampaně, a víc k tomu prý nemá co říct.

Peksa po projevu premiéra uvedl, že Babišův slovní atak by mohl vyvolat vlnu nenávistných reakcí. Té již podle něj nyní oba dva europoslanci čelí na svých facebookových profilech. Europoslanec Tomáš Zdechovský se proti slovům ministerského předsedy tvrdě ohradil a vyzval ho k okamžité omluvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

15:19 Co tím Kolaja sleduje? Dusno kolem „udávání“ v Bruselu. Advokátka má pochyby

Advokátka Monika Čírtková se zaměřila na reakci pirátské europoslance Marcela Kolaji, který komentov…