„Ne proruským agentům!“ „Babiš jako Putin!“ Nařízení ODS. Toto uslyšíte v hospodě

02.08.2022 13:21 | Kauza

ODS před senátními a komunálními volbami rozjela velice ostrou kampaň zaměřenou na osobu Andreje Babiše. V ní naznačuje, že Babiš je ten, kdo vědomě nebo nevědomě pomohl Putinovi vytvořit v ČR závislost na ruských zdrojích. PL získaly dokumentaci k této kampani, která má zaplnit nejen on-line prostor, ale také billboardy. V ní se píše, že se jedná o podpůrnou kampaň, protože koalice dobře ví, že témata z celostátní politiky prosáknou na komunální úroveň. Ve volebním štábu SPOLU pak došli k závěru, že to nejlepší, co může koalice ve volbách připomínat, je její orientace na Západ.

„Ne proruským agentům!“ „Babiš jako Putin!“ Nařízení ODS. Toto uslyšíte v hospodě
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala v Událostech komentářích

Jak jste možná již zaznamenali, ODS odstartovala velice tvrdou kampaň vůči svému hlavnímu oponentovi Andreji Babišovi, jehož politická rozhodnutí nyní označuje za vědomé či nevědomé napomáhání Rusku. Na obrazových materiálech je Babiš zpodobněn vedle ruského prezidenta Vladimira Putina a koalice SPOLU o něm tvrdí: „Andrej Babiš může za to, že Česká republika je téměř 100% energeticky závislá na nebezpečném Putinově Rusku.“ Kromě toho ODS vyčítá Babišovi i to, že nevyloučil Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan. „Andrej Babiš prosazoval zájmy Ruska a zatahoval Česko na Putinův barbarský Východ,“ prohlašuje strana.

Proč vládní strany tak tvrdě útočí tvrzeními, která Andrej Babiš chce nechat prošetřit svým právním týmem, zda nejsou protizákonná? Z interní korespondence ODS, získané Parlamentními listy, vyplývá, že se jedná o přípravu na horkou fázi předvolební kampaně senátních a komunálních voleb. Samotní představitelé ODS v ní přiznávají povědomí o tom, že „vůbec nebude jednoduchá“ a bude záležet především na znalosti místních témat u jednotlivých kandidátů.

Anketa

Bojíte se, že kvůli globálnímu oteplení masivně vyhoří naše lesy?

4%
94%
hlasovalo: 3804 lidí
Ovšem do voleb budou zasahovat i témata celostátní, což si špičky ODS dle této korespondence uvědomují také, spolu s tím, že kandidátům bude o hlavu otloukána vláda Petra Fialy. „Na to je nezbytné přiměřeně reagovat, jak ze strany vlády, tak také ze stran koalice SPOLU, která tvoří páteř této vlády,“ píše se v korespondenci. Členové ODS (a zřejmě i dalších koaličních stran SPOLU) tak mají dostat argumentář kroků, jež vláda učinila či plánuje učinit, aby odvrátila rizika rozvratu státního rozpočtu, války na Ukrajině a vysokých cen energií a inflace.

„Jak jistě dobře víte, volby jsou o zkratce, o jednoduchém sdělení, jež dokáže vystihnout hodnoty nebo cíle, které politici budou zastávat a naplňovat. Rozhodli jsme se proto ve společném volebním štábu koalice SPOLU přijít s tématem, které nás podle našeho názoru nejvýrazněji odlišuje od politické konkurence. Tím tématem, hodnotou a cílem je naše jasná orientace na Západ a pochopitelná snaha vymanit se z područí Ruska a zejména z nebývale vysoké energetické závislosti, kterou na Rusku máme,“ dozvěděli se z korespondence kandidáti. Jinými slovy, marketéři a volební stratégové SPOLU došli k názoru, že nejlepším tématem vlády pro komunální volby bude zahraniční politika a koncepce energetické politiky ČR.

V korespondenci se dále uvádějí argumenty pro tento směr. „Kdyby nedošlo k výbuchu ve Vrběticích, který je spojován s účastí ruských agentů a znamenal mimo jiné vyhoštění velkého počtu ruských diplomatů z České republiky, Babišova vláda by zjevně Rosatom z plánované dostavby elektrárny nevyloučila. Nad rolí a motivací ministrů Babišovy vlády, kteří se neustále snažili udržet ruské a čínské zájemce ve hře, můžeme jen kroutit hlavou a vážit si toho, že nám voliči dali důvěru toto směřování, které dlouhou dobu podporoval i prezident Zeman, změnit.“ Zde dodejme, že výbuch ve Vrběticích neznamenal vyloučení Rosatomu, bylo to až odhalení údajných pachatelů, které přišlo o sedm let později.

ODS také Babiše obviňuje, že zanedbával závazky vyplývající z členství v NATO. „Kroky naší ministryně Jany Černochové a následná rozhodnutí vlády dávají už teď zcela nepokrytě najevo, kam patříme, kdo je náš spojenec a že naše obranyschopnost musí být klíčovým a strategickým cílem našeho státu,“ odkazuje se strana na vládní vojenskou a zahraniční politiku a dodává, že to samozřejmě nejsou všechny chyby Babiše, které údajně uvrhly Česko do závislosti a „bezvýchodných pozic“.

Dle korespondence se bude jednat o podpůrnou kampaň a je to prý reakce na „stále agresivnější útoky opozice“, zejména z Babišovy strany. Proto mu koalice chce připomenout jeho údajná pochybení. K této kampani pak volební štáb vymyslel i otázky a teze, které mají dokázat, že se nejedná o prázdná hesla, ale vážné hrozby. Zde některé příklady otázek a prohlášení: „Za Babiše bylo všechno jenom pro Babiše. Proč pro něj byla závislost na Rusku výhodná? Kvůli tomu, že jeho podniky spotřebovávají obrovské množství plynu? Ze sympatií k autoritářskému režimu? Ze sympatií k Putinovi, který byl stejně jako Babiš agentem komunistické tajné policie? Babiš jednal prospěchářsky, pro své byznysové zájmy, Českou republiku hodil přes palubu. Proto je bezpečnostní hrozbou. Hrozbou, která zatahuje Česko na Putinův ruský, barbarský Východ. My ale jednoznačně patříme na Západ.“

Sluší se dodat, že jednak Andrej Babiš rozporuje, že by byl agentem StB, ale hlavně, Vladimir Putin nebyl agentem komunistické tajné policie, nýbrž důstojníkem KGB, tedy komunistické rozvědky.

Kromě toho argumentář Babišovi vyčítá, že dovolil, aby ČR byla zcela závislá na ruském plynu a když zemi předával, tak byl stav plynových zásobníků nejnižší za celých pět let. Mimo to mu kandidáti též mají vyčíst, že ČR nevlastnila ani infrastrukturu, ani zásobníky a plyn nebyl součástí hmotných rezerv. Nemluvě o tom, že za Babiše se nezměnil energetický mix. Mimochodem se v argumentaci také uvádí, že vláda A. Babiše podcenila možnou regulaci trhu s emisními povolenkami.

Dalším tématem, jak už koneckonců vyplývá ze zveřejněných materiálů, jsou Dukovany. Ty argumentář probírá důkladněji, možná ve snaze, aby se členové při argumentaci nedopustili chyby. Vyčítá Sobotkově vládě zastavení tendru na dostavbu Temelína, k níž přispěl i Babiš. A také to, že tendr na dostavbu Dukovan odložil až na povolební období.

„Vláda A. Babiše dlouhodobě odmítala vyloučit firmy z Číny a Ruska z tendru na Dukovany. Vláda A. Babiše dostala koncem října 2018 závěrečnou zprávu meziresortní pracovní skupiny pro bezpečnostní zájmy státu v energetice, v níž byl také zástupce Bezpečnostní informační služby. Výsledek byl nekompromisní – komise výslovně varovala před tím, aby reaktor stavěla ruská společnost Rosatom. Před silným ruským vlivem varovala také česká kontrarozvědka BIS,“ uvádí argumentář.

„Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů přijal v dubnu 2021 usnesení, které důsledně vyzývalo vládu k vyloučení firmy Rosatom z výběrového řízení na dostavbu Dukovan. Usnesení podepsali představitelé současné vládní koalice Helena Langšádlová (TOP 09), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Zbyněk Stanjura (ODS). Podle lobbisty za dostavbu Dukovan Vítězslava Jonáše hledal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rámci výkonu své funkce, jak udržet v jaderné zakázce ruský Rosatom,“ dodává munici pro kandidáty.

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

Ing. Jan Bartošek

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • místopředseda PS PČR

„Vláda A. Babiše nakonec až v polovině dubna 2021 oznámila, že Česko se rozhodlo nepřizvat do tendru ruskou společnost Rosatom. Stalo se tak až v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vláda A. Babiše se tedy zapsala až do kauzy ‚Vrbětice‘ lobbingem za ruského dodavatele atomových technologií – Rosatom. Nebýt odhalení útoku ve Vrběticích, Babišova vláda by pravděpodobně Rosatom v tendru ponechala,“ usuzují volební stratégové.

Když by nařčení z toho, že učinil Česko závislým na Rusku, nestačilo, mohou kandidáti začít útočit na výdaje na obranu. „Babišova vláda dávala málo peněz na armádu. Tím jsme se stali méně spolehlivými partnery pro naše spojence a zároveň snadnou kořistí pro Rusko,“ uvádí argumentář a přidává rozpočty na obranu. U kterých si není možné nevšimnout, že mají vzestupnou tendenci.

Babiš dle SPOLU kritizuje vládu za problémy, které sám způsobil a svádí je na novou vládu. „Která přitom dělá maximum, aby jeho průšvihy napravila,“ vzkazuje svým kandidátům volební štáb a dodává: „Proto mu kampaní chceme připomenout, že Česko je silnou, sebevědomou a prozápadní zemí, kde žádné proruské agenty a jejich podivné metody nechceme.“ Dodejme, že narozdíl od korespondence se kterou přišel, argumentář obsahuje pouze hesla a prohlášení a na své uživatele mluví úplně stejným jazykem jako na voliče, které se mají snažit přesvědčit.

A jako poslední se v materiálu získaném PL kritizuje Babišova nespolupráce s vládou: „Místo toho, aby A. Babiš podpořil vládu v jejím úsilí o nezávislost na Rusku, vládu, která znovu pro Česko získává respekt na mezinárodní scéně, tak rozděluje společnost, vzbuzuje v lidech závist a nenávist. Ostrou kampaní mu připomínáme, že lidé v České republice si jeho lhaní, vymlouvání a zatahování země na Východ nenechají líbit.“

Celý text argumentáře ke kampani „Závislost na Rusku. Bezpečnostní hrozba“:

• Za Babiše bylo všechno jenom pro Babiše. Proč pro něj byla závislost na Rusku

výhodná? Kvůli tomu, že jeho podniky spotřebovávají obrovské množství plynu? Ze

sympatií k autoritářskému režimu? Ze sympatií k Putinovi, který byl stejně jako Babiš

agentem komunistické tajné policie? Babiš jednal prospěchářsky, pro své byznysové

zájmy, Českou republiku hodil přes palubu. Proto je bezpečnostní hrozbou. Hrozbou,

která zatahuje Česko na Putinův ruský, barbarský Východ. My ale jednoznačně

patříme na Západ.

• Babišova vláda dovolila, abychom byli zcela závislí na ruském plynu.

• Když končila vláda Andreje Babiše, byl stav plynových zásobníků na

nejnižší úrovni za posledních pět let.

• Plyn nebyl za vlády A. Babiše součástí hmotných rezerv, ČR nevlastnila

zásobníky ani infrastrukturu.

• Vláda A. Babiše nedokázala měnit energetický mix ČR. ČR je jednou ze

zemí nejvíce závislých na dodávkách energie z Ruské federace.

• Vláda A. Babiše podcenila možnou regulaci trhu s emisními

povolenkami.

• Proč Babišovi nevadila závislost na „levném“ ruském plynu? Protože jeho podniky

spotřebovávají obrovské množství?

• Babišova vláda nebyla schopná vypsat tendr na dostavbu Dukovan, abychom měli

dostatek energie.

• Babišova vláda uvažovala, že Dukovany dostaví Rusové.

• Vláda B. Sobotky v roce 2014 zastavila tendr na dostavbu jaderné elektrárny

Temelín. Měl na tom podíl i A. Babiš jako tehdejší ministr financí. Vláda A.

Babiše v roce 2021 nevypsala tendr na dostavbu Dukovan, důvodem dle A.

Babiše bylo, že by se tak mělo učinit až po říjnových volbách.

• Vláda A. Babiše dlouhodobě odmítala vyloučit firmy z Číny a Ruska z

tendru na Dukovany.

• Vláda A. Babiše dostala koncem října 2018 závěrečnou zprávu

meziresortní pracovní skupiny pro bezpečnostní zájmy státu v

energetice, v níž byl také zástupce Bezpečnostní informační služby.

Výsledek byl nekompromisní – komise výslovně varovala před tím, aby

reaktor stavěla ruská společnost Rosatom. Před silným ruským vlivem

varovala také česká kontrarozvědka BIS.

• Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů přijal v dubnu 2021

usnesení, které důsledně vyzývalo vládu k vyloučení firmy Rosatom z

výběrového řízení na dostavbu Dukovan. Usnesení podepsali

představitelé současné vládní koalice Helena Langšádlová (TOP 09),

Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Zbyněk Stanjura (ODS).

• Podle lobbisty za dostavbu Dukovan Vítězslava Jonáše hledal tehdejší

ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rámci výkonu své funkce,

jak udržet v jaderné zakázce ruský Rosatom.

• Vláda A. Babiše nakonec až v polovině dubna 2021 oznámila, že Česko

se rozhodlo nepřizvat do tendru ruskou společnost Rosatom. Stalo se

tak až v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v

muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

• Vláda A. Babiše se tedy zapsala až do kauzy „Vrbětice“ lobbingem za

ruského dodavatele atomových technologií – Rosatom. Nebýt odhalení

útoku ve Vrběticích, Babišova vláda by pravděpodobně Rosatom v

tendru ponechala.

• Babišova vláda dávala málo peněz na armádu. Tím jsme se stali méně spolehlivými partnery pro naše spojence a zároveň snadnou kořistí pro Rusko.

Rozpočty Ministerstva obrany za vlády A. Babiše ve srovnání s HDP:

• 2018 – 58,9 mld. Kč – 1,15 % HDP

• 2019 – 66,7 mld. Kč – 1,2 % HDP

• 2020 – 72,6 mld. Kč – 1,3 % HDP

• 2021 – 85,4 mld. Kč – 1,46 % HDP

• A. Babiš nyní kritizuje vládu za problémy, které způsobil on sám. Nestydí se svádět svá selhání na současnou vládu, která přitom dělá maximum, aby jeho průšvihy napravila.

Proto mu kampaní chceme připomenout, že Česko je silnou, sebevědomou a prozápadní zemí, kde žádné proruské agenty a jejich podivné metody nechceme.

• Místo toho, aby A. Babiš podpořil vládu v jejím úsilí o nezávislost na Rusku, vládu, která znovu pro Česko získává respekt na mezinárodní scéně, tak rozděluje společnost, vzbuzuje v lidech závist a nenávist. Ostrou kampaní mu připomínáme, že lidé v České republice si jeho lhaní, vymlouvání a zatahování země na Východ nenechají líbit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…