„Nehoráznost z Kavčích hor! Kampaň pokračuje.“ Právník Michal Hašek reaguje na dnešního Moravce

12.05.2019 18:08

Moderátor Václav Moravec dnes před kamerami České televize oznámil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že prozatímní ředitel Národní galerie Praha (NGP) Ivan Morávek nabídl odvolanému řediteli NGP Jiřímu Fajtovi post finančního ředitele NGP. Hamáčka to velmi překvapilo a sdělil, že je to chyba a bude po ministru kultury žádat vysvětlení. Morávek se však hájí tím, že mu to nakazuje sám zákon, za pravdu mu dal i bývalý hejtman Jihomoravského kraje a nyní právník Michal Hašek, který chování České televize označil za nehorázné.

„Nehoráznost z Kavčích hor! Kampaň pokračuje.“ Právník Michal Hašek reaguje na dnešního Moravce
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Michal Hašek.

Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP právě kvůli závažným pochybením v hospodaření. O to více předsedu ČSSD Hamáčka v České televizi Moravec zarazil oznámením, že prozatímní šéf NGP Morávek adresoval Fajtovi dopis, prostřednictvím něhož dostal nedávno odvolaný ředitel galerie nabídku na místo kurátora sbírky moderního a současného umění nebo místo finančního ředitele.

Hamáček se podivoval nad tím, že někdo nabídne člověku, který má takové problémy, právě post finančního ředitele. „Pokud tady jsou takováto pochybení,“ poukázal Hamáček znovu na smlouvu Fajta s galerií, „tak nebudu zastírat, že je to chyba,“ uznal. „Já chci, aby pan ministr vypsal transparentní výběrové řízení,“ vzkázal na dálku Staňkovi.  Dodal, že neví, proč Morávek nabídku zaslal, zda Fajtovi musel nabídnout všechny volné funkce. Od ministra kultury bude chtít vysvětlení.

Pověřený generální ředitel NGP Ivan Morávek ve svém vyjádření Hamáčkovi vzkázal, že nabídku od něj Fajt dostal, protože postupoval podle nařízení zákona. „Vážený pane ministře, pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu GŘ Fajtovi nabídl, nemohl jsem ani učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který mi ukládá zákoník práce podle par. 73/a odst. 2 a právní řád ČR,“ vysvětluje ve svém vyjádření Morávek.

I když to prý může nyní vypadat na první pohled paradoxně, takové jsou české zákony. „Já je musím respektovat. Pan Fajt nabídku ostatně nepřijal a v tomto okamžiku je toto téma zcela bezpředmětné,“ doplnil.

Způsob, jakým byla jeho komunikace s Fajtem v médiích odprezentována, jej velmi rozezlil. „Nerozumím tomu, proč se média dopředu neseznámí s problematikou komplexně a před vypuštěním této ‚senzační‘ zprávy mě nekontaktují. V celkovém kontextu pak takto podaná zpráva působí účelově a vytváří negativní obraz současného managementu NGP,“ konstatoval na závěr.

Jeho slova potvrdil někdejší jihomoravský hejtman a právník Michal Hašek (ČSSD) na svém Facebooku. Na něm veřejnost nabádal, aby se podívala, co říká zákoník práce, než se naplno rozjede další histerická vlna odstartovaná dnes Václavem Moravcem a ČT proti ministrovi kultury. Rovnou přiložil i výtažek ze zákoníku práce s tím související.

Doplnil, že je to právně podstatné, stejně jako fakt, že nabídnuty byly dvě pracovní pozice, i když média zdůrazňují jen jednu z nich. Chování České televize v této věci označil na nehoráznost. „Pan Fajt zjevně nabídku nepřijal, tedy je již zcela právně irelevantní a zpětné použití této informace bez jasného vysvětlení kontextu a souvislostí je z Kavčích hor nehoráznost. Prostě kampaň pokračuje, odmítám, aby to bylo i za moje peníze jako koncesionáře na obrazovce veřejnoprávní ČT,“ dodal rozhořčeně na závěr Hašek.


 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

5:00 Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

ANKETA Prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel. ParlamentníListy.cz se ptaly, co tento výs…