„Nezavřel jsem na noc okna, zatím totiž žádná nemáme…“ Vyzkoušejte ghetto, i když nejste ministryně-turistka

24.09.2019 19:31 | Zprávy

Jedna hodina, jedna noc? Je to posun, ale pořád víc turismus než politika. Ministryni Janu Maláčovou po ústecké návštěvě komentoval politik, který koupil ruinu v ghettu, kam se slíbil přestěhovat s rodinou. Byť členka vlády nehnula s 15 opatřeními proti chudobě, on sype další nápady, co je potřeba: „Chybí dětští psychiatři.“ Rozjede komunitní zahradničení. „Potkal jsem asi 10 lidí, co po mně chtějí práci. Zvážím otevření pobočky úřadu práce,“ napadlo ho letos poté, co v Janově prvně přespal. Mohou i u něj zákonodárci nocovat?

„Nezavřel jsem na noc okna, zatím totiž žádná nemáme…“ Vyzkoušejte ghetto, i když nejste ministryně-turistka
Foto: Ibra Ibrahimovič
Popisek: Petr Globočník a jeho vila. V pozadí zbytek sídliště Janov v severočeském Litvínově.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová minulý týden navštívila chudinskou čtvrť Předlice v Ústí nad Labem a ještě nyní „dobíhá“ kritika, že její přespání u poslankyně Fialové bylo jen populistické gesto s cílem se vyfotit ve zpustošeném ghettu. V tomtéž kraji, ale v litvínovské vyloučené lokalitě Janov, kde před lety vypukly velké rasové nepokoje, se chystá zabydlet lídr Zelených v Ústeckém kraji Petr Globočník. Avšak natrvalo a s manželkou i dcerkou, kterou už poučil mimo jiné o injekčních stříkačkách po feťácích. Jde o slib, který dal voličům před volbami.

„Přespání v lokalitě na jednu noc je spíš turismus než možnost získat skutečný vhled do problematiky,“ komentoval pro ParlamentníListy.cz jednodenní výlet ministryně na sever Čech. Dodává ale, že na druhou stranu není důvod Maláčovou za její čin, kdy jela do krajského města na vlastní pěst, peskovat: „Je to určitý posun od návštěv na jednu hodinu, to zase ano.“

Janovští po něm chtějí práci

Politička ČSSD byla některými zesměšněna za výroky, že Romové potřebují zaměstnání, dávky podmíněné prací a školní docházkou (například publicista Ladislav Henek to komentoval slovy, že „soudružka ministryně objevila Ameriku“, další v textu „Musí pracovat, musí se mýt... Maláčová navštívila romské lokality. A začalo veselo“).

„Ohledně podpory studování bych byl spíš pro motivační systém,“ přiklání se Globočník více k nerepresivní strategii. Shoduje se ale s ministryní, že tyto záležitosti nelze řešit separátně, spíše celý systém dávek předělat a navázat na práci a vzdělání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Fialově akci se dostal k mikrofonu Miroslav Sládek

16:40 Na Fialově akci se dostal k mikrofonu Miroslav Sládek

Bývalý poslanec a známý expředseda Republíkánů Miroslav Sládek se v pondělí opět vydal na setkání pr…