„Nikdy se to nestalo, nikdy!“ Babiš s Hamáčkem v Partii odráželi Fialu s Bartošem. A premiér nadskakoval zlostí

10.05.2020 12:12

V nedělní Partii televize Prima se rozhořel slovní souboj mezi Andrej Babišem (ANO) a Janem Hamáčkem (ČSSD) na jedné straně a předsedou ODS Petrem Fialou a šéfem Pirátů Ivanem Bartošem na straně druhé. Babiš vládu chválil, prohlásil, že Česko je lídrem v chytré karanténě proti koronaviru. Bartoš s Fialou na předsedovi vlády přesto nenechali nit suchou. Podívejte se sami, co zaznělo.

„Nikdy se to nestalo, nikdy!“ Babiš s Hamáčkem v Partii odráželi Fialu s Bartošem. A premiér nadskakoval zlostí
Foto: TV Prima, tan
Popisek: Partie Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS

Hosty nedělní Partie televize Prima byli premiér Andrej Babiš (ANO), šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) a předsedové nejsilnějších opozičních stran Petr Fiala (ODS) a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš hned v úvodu zdůraznil, že Česko jako první zastavilo lety z Itálie, z Íránu a z Koreje a teď podobně s Rakouskem opatření opět rozvolňuje. „Já myslím, že je důležité, že vláda hlasovala společně, že jsme to dělali společně a teď pumpujeme peníze do ekonomiky,“ chválil sebe i svou vládu Babiš.

Hamáček uznal, že se během nouzového stavu jistě stali nějaké chyby, ale teď je ještě příliš brzy to hodnotit. Hamáček nepochybuje, že se ozvou komentátoři a experti a řeknou, že se dalo jinak udělat to či ono, ale teď je ještě stále třeba reagovat. Rozebírat tyto reakce bude možné až později.

„Především je dobře, že jsme tu krizi zvládli. Váda udělala dobře, že včas vypnula českou ekonomiku a přijala restriktivní opatření. V tom jsme jako opozice vládu podpořili. Největší pochvalu si zaslouží občané, kteří to zvládli, kteří dodržovali ta opatření a sami si ušili roušky tam, kde je vláda nedodala,“ konstatoval Fiala.

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10698 lidí
Ivan Bartoš také pochválil vládu za to, že zareagovala rychle, ale teď je třeba pomoct podnikatelům, kteří už sedm týdnů čekají na marnou pomoc od vlády. Vládu kritizoval za to, že netestujeme dvacet tisíc lidí den co den, nijak dokonale stále nefunguje také chytrá karanténa a to je zásadní problém.

Babiš se okamžitě ohradil. „Já tady nesouhlasím s panem Bartošem. My jsme lídr chytré karantény, my teď pracujeme na něčem jako je karanténa 2.0. Zdůrazňoval, že Česko patří do skupiny zemí jako je Izrael, Singapur či Nový Zéland a Dánsko, které pandemii zvládají. Poukázal na to, že teď i díky chytré karanténě můžeme podchytávat lokální ložiska onemocnění a řešit lokální problémy.

Hamáček varoval, že teď sice vláda opatření rozvolňuje, ale pokud naroste počet těžce nemocných, vláda může opět jít proti proudu času a ta opatření znovu zavádět. „Dokud nebude vakcína nebo lék, tak ten virus tady s námi bude. Já to přirovnávám k životu s tygrem v kleci. Musíme žít, ale zároveň to musíme udělat tak, aby nás tygr nesežral,“ pravil Hamáček.

Bartoš na vládní politiky apeloval, aby zavedli jasná pravidla, co se bude dít, přijde-li druhá vlna epidemie. Předseda Pirátů považuje za problém, že by se celé Česko mohlo znovu vypnout.

„Abychom nemuseli znovu vypínat celou republiku a já doufám, že to už nenastane, tak musíme udělat to, že si poradíme s těmi věcmi lokálně. Je určitě potřeba mít k dispozici dostatek ochranných pomůcek, to vůbec není jednoduchá věc. Za třetí je třeba specielně chránit ohrožené skupiny. A konečně je třeba udělat něco se zdravotnictvím. Ten strach zdravotníků, že nebudou peníze a že to zdravotnictví nebude fungovat, ten je prostě reálný,“ varoval Fiala.

Prosím vás, nikdo nedával do zdravotnictví tolik jako my,“ bránil se okamžitě Babiš. Konstatoval také, že stát nemohl vědět, že přijde pandemie a dopředu sehnat do státních hmotných rezerv např. 20 milionů roušek. Prohlásil také, že vláda oddluží státní nemocnice. 

V tu chvíli se opět ozval Fiala.

„Dovolte mi krátkou poznámku, vy jste řekl, že jste oddlužil státní nemocnice, ale o ty ostatní nemocnice, které poslechly pana ministra, odložily ty lékařské výkony, ale ministr jim poté řekl, že to bylo jejich rozhodnutí, tam jim budou chybět peníze,“ udeřil na Babiše.

Premiér okamžitě přešel do protiútoku a vytáhl si připravený graf, na kterém chtěl demonstrovat, že jeho vláda zadlužení státu snižovala, zatímco ODS ho zvyšovala.

„Pane premiére, to stejně nebude vidět,“ upozornila Babiše moderátorka TerezieTománková.

Tady se ukazují nějaké grafy s ODS a mně to nepřijde moc konstruktivní,“ ozval se Bartoš. Spíš než tyto debaty potřebuje podle šéfa Pirátů připravit moderní pandemický zákon, s jehož pomocí by bylo možné řešit lokální ohniska epidemie.

„Ale my ten zákon máme. O tom možná řekne víc tady pan Hamáček,“ bránil se Babiš.

A ministr vnitra potvrdil, že vláda skutečně tuto legislativu připravila a teď ji bude diskutovat s opozicí a s odborníky tak, aby se věc probrala do konce léta a stát měl připravenou novou legislativu na případnou novou pandemickou vlnu na podzim.

Fiala upozorňoval, že se lidé bojí, aby je tato nová legislativa nepřipravila o svobodu. Zvlášť když vláda spoléhá na podporu komunistů.

Babiš znovu vypěnil. „Nikdy jsme neuvažovali, že bychom zneužili naši pozici proti svobodě a demokracii. Nikdy se to nestalo,“ bránil se Babiš.

Bartoš připomněl, že vláda protiústavním způsobem napadala např. církevní restituce, takže se nedá říci, že by kabinet nikdy nešel proti Ústavě. O to důležitější je, aby vláda skládala účty Poslanecké sněmovně. „Já mám zkušenosti z denní politiky vlády a tady bych byl velmi opatrný. Rozhodně bych vládě žádné pravomoci nepřidával,“ varoval Bartoš.

„Vnitrokoaliční vztahy bych nechal na koaliční radu a když budeme potřebovat poradit, tak se obrátíme na Piráty,“ poznamenal s nádechem sarkasmu Hamáček. Odmítl, že by vláda porušovala zákony ve zlém úmyslu.  

Babiš také zdůrazňoval, že Česká republika na tom byla před koronavirovou krizí velmi dobře a premiér věří, že bude Česko silné i po ní. Tady nám pomohla Evropská unie, která nám umožnila více čerpat peníze. A samozřejmě máme ten národní investiční plán, který budeme realizovat, to je absolutní priorita,“ zdůraznil předseda vlády s tím, že ekonomiku musí podpořit i sami čeští občané.

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29572 lidí
Hamáček dodal, že teď je potřeba jednat tak, aby lidé nepřicházeli o zaměstnání jako v USA a aby podniky nekrachovaly. V tu chvíli se ozval Fiala.

„Já bych chtěl pogratulovat panu Babišovi a panu Hamáčkovi, že měli odvahu a přijali 80 procent návrhů ODS. Díky tomu se k lidem dostali peníze a to je dobře. Jen to udělali o několik týdnů později,“ řekl Fiala.

„Tady zanělo, že lidé mají utrácet. Já nevím, jestli každý nežijeme na jiné planetě, ale mně lidé píšou, že nemají peníze,“ vypálil Bartoš na Babiše. Zdůraznil také, že kabinet pomáhá podnikatelům příliš pomalu. Řada živnostníků a malých firem už stojí dva měsíce a když se nic nezmění, tak podnikatelům nezbude nic jiného, než jít na pracovní úřad.

Babiš se okamžitě bránil, že vláda připravila obrovské množství peněz na pomoc podnikatelům a tyto peníze se postupně daří uvolňovat.

„Já nechci, aby se za dva měsíce sešel analytický tým Pirátů, který na nás znovu podá trestní oznámení, podobně jako to bylo s těmi ochrannými pomůckami,“ přisadil si Hamáček.

„Ale my jsme nepodali trestní oznámení,“ ohradil se okamžitě Bartoš.

Fiala konstatoval, že vláda zkomplikoval podnikání zavedením EET a dalšími opatřeními a v krizi žádala po lidech, aby dodali potvrzení, že byly zavřeny školy, když je zavřel stát. Podobná byrokratická opatření brzdí ekonomickou pomoc, kterou pan Josef Novák či jakýkoli jiný podnikatel opravdu potřebuje.

Hamáček oponoval, že toto je třeba probrat s chladnou hlavou, protože pokud bude stát odškodňovat úplně každého, tak to státní kasu přivede ke krachu.

Foto uvnitř článku: TV Prima

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci - Michael Kocáb a František Ringo Če…