„Pod Hermanem se kývala židle, navezli ho do toho frajeři od Havla.“ Pokračování včerejšího politického TV krváku

31. 10. 2016 9:07

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) na svém facebookovém profilu vyjádřil pocit, že ve včerejší Partii na TV Prima dostal z diskuse s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) i věci, co říct ani nechtěl. A to ve sporu ohledně přijetí dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

„Pod Hermanem se kývala židle, navezli ho do toho frajeři od Havla.“ Pokračování včerejšího politického TV krváku
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil na kongresu ODS

„Ale pro mě to celkem vyjasnil. V souboji tvrzení ‚Herman versus Zeman‘ jsem váhal (protože víme, co Zeman umí). A v tvrzení ‚Herman versus Zaorálek‘, jakkoliv jsem se stokrát s tím druhým zhádal, mu v téhle věci pořád věřím víc než rychlokvašené buddhistické reinkarnaci Havla,“ uvedl Zahradil. 

Co vlastně včera zaznělo? „Z veřejných zdrojů jsem se dozvěděl, že ministr Herman oficiálně přijme dalajlámu. Celý den (17. října) jsem mu volal, co se děje, ale on mi jen odpoledne poslal SMS, že se situace vyvinula a že přijme dalajlamu (18. října) na ministerstvu. Neustále jsem se ho snažil telefonicky sehnat, což se mi povedlo až večer,“ uvedl v pořadu TV Prima Zaorálek s tím, že se rozčílil kvůli dohodě a nedodržení slova vůči jeho osobě a Číně. Herman prý měl Zaorálkovi odpovědět, že vedle něj sedí bývalí diplomaté Martin Palouš a Petr Kolář. Nabízel je prý Zaorálkovi k telefonu. 

„Oni to teď tady dohodli, tak se zkusme nějak dohodnout, oslovme dalajlámu a přesvědčte ho, ať ráno na ministerstvo nepřijde. Udělejte to vy,“ měl podle všeho Herman odvětit Zaorálkovi. Následné vydání pročínského prohlášení bylo podle Zaorálka jen reakcí na to, co se stalo. „V souvislosti s tím, co jsem vydal, jsem byl tak trochu kašpar. Další prohlášení jsem sám už vydat nemohl, a proto se ozvali šéfové obou komor Parlamentu, premiér a prezident, protože dalším prohlášením ministra zahraničí bych nezměnil nic,“ uvedl Zaorálek k tomu, že se Herman s dalajlámou sešel i s místopředsedy obou parlamentních komor, což znevážilo původní prohlášení ministerstva zahraničních věcí ohledně nezměněné politiky vůči Číně.  

„Šlo o hledání řešení, kdy ČR přestala držet slovo. Pan Herman s argumentací, že má zkušenost s StB, si dovolil něco, co bylo zborcením toho, co se dohodlo, a stal se hrdinou. Mluvíme-li o čestné politice, pak je to i otázka držení slova,“ dodal Zaorálek se slovy, že Herman porušil dohodu. To však ministr kultury odmítá a tvrdí, že Zaorálek neříká pravdu.

Anketa

Hrozí České republice politikou vyprovokované násilí v ulicích a na náměstích?

hlasovalo: 13340 lidí

Následně se pak Zahradil rozepsal ještě víc. „Ještě k tomu oficiálnímu versus neoficiálnímu přijetí a že je to vlastně jedno a že se ministr může scházet s kým chce atd. Není to jedno a nemůže,“ zmínil a poukázal na jeden příklad. 

„Měl jsem tady v září na jednu konferenci pozvaného tzv. ‚ministra zahraničí‘ Severokyperské turecké republiky, což je ‚stát‘, který nikdo (s výjimkou Turecka) neuznává. Než přijel, kontaktovala mě kyperská ambasáda v Bruselu (Kypr v Praze svoji nemá), přišli dva pánové, abych jim slíbil, že se ‚ministr‘ tady s nikým oficiálně nesetká, nebo budou proti tomu oficiálně protestovat a bude diplomatická nepříjemnost. Takže ok, slíbil jsem, s nikým se ‚ministr‘ oficiálně nesetkal a o jeho neoficiálních schůzkách já oficiálně nic nevím (samozřejmě se uskutečnily). A byl klid,“ dodal s tím, že tato kauza s dalajlámou je podle něj víceméně to samé, alespoň z formálně diplomatického hlediska.

„A dynamický náboj celé situace je způsoben pohádkovým charakterem příběhu o střetu dalajlámy (hodný Havel) s Číňany (zlí komunisté) za asistence Zemana (nechutný zaprodanec), pak tam ještě vystupují různé epizodní postavy typu Herman (statečný okolojdoucí chasník) atd.,“ uzavřel.

Když pak na toto v diskusi reagoval Petr Kamberský, že reakcí na to mělo být vyjádření Černínu, že „Herman blablabla a že ofiko pozice České republiky zůstává neměnná blablabla“. „Kdyby to gang čtyř takhle nerozpálil, tak si pátera vyklouze hermana dalajlamy nevšim ani pes,“ dodal. „To jsem také Zaovi dnes v Partii řekl,“ dodal Zahradil. 

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„V případě Tchajwanu taky nikdo nepřijímá jejich ‚ministry‘ a je v pohodě i Čína i Tchajwan. Dalajláma je folklór, co nám tady zbyl po Havlovi a občas to nějaký oportunista – jako teď Herman – využije pro vlastní PR. Nevím, proč tomu fandit,“ dodal pak ještě Zahradil v komentářích.

„Udělal to schválně na MK, oficiálně, dobře věděl, do čeho jde, navezli ho do toho frajeři z Fora 2000, dnes to taky Zao prokecl. A je to proto, že už se pod ním kymácela židle. Lidovci se ho hodlali zbavit, protože z něj nic nemají. Tak se nalepil na Babiše, stejně jako Jurečka, a teď ho zachránil dalajláma,“ podotkl Zahradil. Zároveň zopakoval, že on sám Hermanovi nevěří.

Celý příspěvek europoslance Zahradila:

Ještě k tomu oficiálnímu vs neoficiálnímu přijetí a že je to vlastně jedno a že se ministr může scházet s kým chce atd. Není to jedno a nemůže. Dám vám praktický příklad a přečtěte si ho pozorně. Měl jsem tady v září na jednu konferenci pozvaného tzv. "ministra zahraničí" Severokyperské turecké republiky, což je "stát", který nikdo (s výjimkou Turecka) neuznává. Než přijel, kontaktovala mě kyperská ambasáda v Bruselu (Kypr v Praze svoji nemá), přišli dva pánové, abych jim slíbil, že se "ministr" tady s nikým oficiálně nesetká, nebo budou proti tomu oficiálně protestovat a bude diplomatická nepříjemnost. Takže ok, slíbil jsem, s nikým se "ministr" oficiálně nesetkal a o jeho neoficiálních schůzkách já oficiálně nic nevím (samozřejmě se uskutečnily). A byl klid. Tahle causa s dalajlámou je víceméně dtto, alespoň z formálně diplomatického hlediska. 

A dynamický náboj celé situace je způsoben pohádkovým charakterem příběhu o střetu dalajlámy (hodný Havel) s Číňany (zlí komunisté) za asistence Zemana (nechutný zaprodanec), pak tam ještě vystupují různé epizodní postavy typu Herman (statečný okolojdoucí chasník) atd.atd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…