„Pojďte s námi proti Putinovi.“ A Evropa narazila. Tady to nejde

24.05.2023 14:05 | Ze sítí

Evropa se diplomaticky stále více zaměřuje na Latinskou Ameriku ve snaze naklonit si na svou stranu tento region v rámci geopolitického boje s Ruskem a Čínou. Všechny aktuální diplomatické snahy o získání podpory pro Ukrajinu byly ale zatím z velké části odmítnuty a většina jihoamerických států zůstává geopoliticky neutrální.

„Pojďte s námi proti Putinovi.“ A Evropa narazila. Tady to nejde
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

V boji proti Rusku se Evropa podle některých expertů zaměřila na nový cíl. Naneštěstí pro ni ji ale Latinská Amerika příliš neposlouchá. V poslední době se objevilo stále více diplomatických kontaktů zemí a institucí, jejichž cílem je získat neutrálně smýšlející latinskoamerické národy na svou stranu v rámci širšího geopolitického boje s Ruskem a Čínou.

Jako poslední se o to pokusil britský ministr zahraničí James Cleverly, který tento týden navštívil Brazílii, Kolumbii a Chile. Jde o součást širšího diplomatického úsilí, jak Cleverly výslovně uvedl ve svém projevu v prosinci loňského roku. „Jeho cílem je získání národů, které se často označují za neutrální a jsou opatrné se závazky jakýmkoli směrem,“ uvedl podle informací serveru Politico.eu.

Právě Jižní Amerika přitahuje v posledních měsících zvláštní pozornost západních lídrů v důsledku pokračující války na Ukrajině, když spojenci Ukrajiny hledají ve světě důležité nerostné suroviny pro high-tech dodavatelské řetězce, stejně jako munici a zbraně, které by mohly být poskytnuty Kyjevu.

Například Chile i Brazílie mají stovky tanků Leopard německé výroby, které Západ v posledních měsících daroval Ukrajině. Kolumbie a Brazílie mají zase v Rusku vyrobenou vojenskou techniku včetně dopravních vrtulníků MiG a protitankových střel, které ukrajinská armáda umí ovládat a mohla by je okamžitě využít.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v neděli na summitu G7 snažil svým projevem, který byl částečně zaměřen na brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu, povzbudit Brazílii k podpoře své země. Bilaterální setkání Zelenského s da Silvou však bylo z časových důvodů zrušeno, řekl Zelenskyj novinářům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

??????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 24.05.2023 15:40:18
EU a ukrajina po tom,co zveřejnili že nehodlali v žádném případě dodržet Minské dohody není pro nikoho důvěryhodný partner.S podvodníky a lháři se dohody neuzavírají.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…