„Prý odborníci. Prověřit je!“ Úder vládě: Profesor vytáhl nová fakta

15.04.2021 10:32

Profesor a epidemiolog Jiří Beran přišel se třemi návrhy, jak by mělo Česko postupovat v situaci, kdy se epidemická čísla po řadě měsíců konečně zlepšují. Pochybuje však o tom, že některý z těchto kroků vláda zrealizuje, jelikož si není jist, zda vládě Andreje Babiše (ANO) radí skuteční odborníci. Do kontrastu proti jejich radám položil své poznatky.

„Prý odborníci. Prověřit je!“ Úder vládě: Profesor vytáhl nová fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Podle oficiálních údajů Ministerstva zdravotnictví ČR prodělalo nemoc covid-19 téměř 1,6 milionu obyvatel této země. Více než dva miliony lidí už byly očkovány. V nemocnicích leží přes 4800 pacientů. Když bylo Česku nejhůř, leželo v nemocnicích přes 8 tisíc lidí.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16391 lidí

Klesá i počet nových denních případů koronaviru.

Jak v této situaci postupovat dál? Profesor Jiří Beran dal vládě Andreje Babiše (ANO) tři rady.

Stát by podle jeho názoru měl cíleně očkovat ohrožené skupiny, co nejširší spektrum rizikových skupin, prozatím třeba jen jednou dávkou vakcíny.

Vedle toho by stát měl zvážit, zda neukončit plošné testování zaměstnanců ve firmách a ušetřit tím velké finanční prostředky. Podle Berana by možná stačilo, kdyby lidé s příznaky nemoci covid-19 zůstali doma, léčili se a nechodili do práce.

Do třetice navrhl, aby stát hleděl na osoby, které covid prodělaly, jako na očkované, protože data z Velké Británie ukazují, že není příliš pravděpodobné, že po prodělání onemocnění covid-19 dostane člověk nemoc znovu.

Zároveň však vyjádřil pochybnosti, zda budou jeho rady vyslyšeny.

„Jen mě napadlo, jestli vlastně ti, kdo o nás odborně rozhodují a dávají do médií nebo na sociální sítě zaručené rady jak epidemii potlačit, mají pro tento obor odpovídající vzdělání. Tedy zda vůbec mají specializovanou způsobilost pro výkon povolání, kterou má každý medicínský obor. Je to jednoduché – stačí se podívat na jednotlivá jména do databáze specializovaných způsobilostí na Ministerstvu zdravotnictví,“ podotkl Beran.

Jen o pár dní dřív se na adresu státu vyjadřoval kriticky i v dopise, kde žádal co nejrychlejší návrat co největšího počtu žáků do škol.

„Prosím, přehodnoťte svůj postoj. Jsem si vědom toho, že jsem někde označován za Mengeleho, pablba, exota, prezidentem Kubkem i za dezinformátora, ale nemůže mi nikdo upřít, že v oblasti epidemiologie pracuji desítky let a že jsem v této oblasti nejcitovanějším českým lékařem v zahraničí. Prosím, otevřete školy a neprovádějte další plošné experimenty s dětmi. Nezaslouží si to. Na světě jsme především kvůli svým dětem a pro ty chceme to nejlepší. Vše ostatní je podružné,“ apeloval Beran v závěru svého dopisu na vládní experty.

Psali jsme: To jste způsobili důchodcům! Profesor sečetl covid průšvih vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“

21:18 Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“

Německé volby do Spolkového sněmu provázela událost, která mohla dosti nepříznivě zasáhnout do letoš…