„Se netěšte. Trhnout si můžete.“ SPOLU a PirSTAN ve vládě? Temné stíny hned po volbách

09.10.2021 18:15 | Ze sítí

Debakl Pirátů už vzbudil reakce na sociálních sítích. Člen ODS Jan Paluska například řekl: „Já skoro myslím, že by Zdeňku Hřibovi měla ODS a celý SPOLU poslat nějakej pugét.“ Objevily se už názory, že by lídr Bartoš měl rezignovat a zazněla také otázka, na koho svůj neúspěch svedou. Ovšem členka rady ČTK Angelika Bazalová varuje, že pokud dostane první pokus ANO, bude sestavování trvat ještě dlouho. A Piráty lituje. Koalice SPOLU již v průběžných výsledcích předběhla hnutí ANO.

„Se netěšte. Trhnout si můžete.“ SPOLU a PirSTAN ve vládě? Temné stíny hned po volbách
Foto: FCB STAN
Popisek: Lídr STAN Vít Rakušan

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

7%
86%
hlasovalo: 30032 lidí

Volby komentoval například novinář Mirek Motejlek. Podle něho Piráti prakticky zanikli, není se tedy čeho bát. Ozval se také člen pražské ODS Jan Paluska: „Jo, jenom tak na okraj, v Praze v rámci koalice PirStan postoupili téměř všichni kandidáti STAN na úkor téměř všech, kromě jejich jedničky, kandidátů Pirátů. Já skoro myslím, že by Zdeňku Hřibovi měla ODS a celý SPOLU poslat nějakej pugét.“

„Gratuluju Pirátům k úspěchu a jsem zvědav, koho budou spolu s ODS (kdysi i pro ně hlavní zlo) vinit za neúspěchy, bez levice a ANO,“ rýpl si pedagog a publicista Michal Rusek. „Jestli Piráti skončí s jednociferným počtem poslanců, pak bude z jejich kandidáta na předsedu vlády kandidát na expředsedu vlastní strany,“ přidal se bývalý editor časopisu Týden, Josef Bouska.

„Představa, že ve Sněmovně po těchto volbách budou jen 4 formace, je mylná. Bude tam celkem 7 formací, z nichž většina asi bude chtít, pokud na to bude mít dost mandátů, svůj klub. Po volbách bude ve Sněmovně opět ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – a opět Piráti a STAN. Bezprostředně po volbách se asi protibabišovský étos nebude klížit, ale pokud Babiš bude vládnout půl roku bez důvěry, může se stát cokoli. V minulé Sněmovně se od ODS odlouplo několik poslanců kolem V. Klause ml., kteří tehdy byli dost babišofilní. Kdo ví, jací poslanci za jaké strany budou nyní,“ komentoval výsledky filozof Boris Cvek.

„No nic. Díky idiocii levicových stran, ČSSD a KSČM, které se neuměly podobně jako pravice pospojovat, propadne cca 9 % hlasů této významné součásti zemanovského politického křídla a nadutý Fiala má velkou šanci zřejmě na druhý pokus být premiérem, když ten první nesporně dostane Babiš. Zřejmě jsme prohráli. Ale vlastní vinou,“ hodnotí advokát Vyvadil.

„Po vykroužkování Pirátů je jasné jedno: Příští čtyři roky budeme mít Sněmovnu složenou jen z pravicových poslanců, které budou doplňovat populisté a extremisté. Nejvíc nalevo budou Ivan Bartoš a Olga Richterová, kteří o sobě před volbami tvrdili, že nejsou levice,“ míní novinář Vratislav Dostál.

Do hodnocení voleb se pustila také členka rady ČTK, Angelika Bazalová: „Skoro bych řekla, že tyhle volby nejsou největší debakl pro socany a komunisty, protože tam čekalo, že to bude těsný. Ale pokud Piráti – tedy strana, která si myslela na premiéra – dostane tři mandáty, tak to je šílené. Nějak nemám slov na komentář, tohle jsem fakt nečekala a je mi to líto.“

A přidala pro někoho chmurnou předpověď: „Já bych ten všeobecný jásot trošičku brzdila. Vítězem voleb je pořád ANO a když dostane z Hradu (záměrně neříkám od prezidenta) pověření sestavit vládu, tak si můžete tak akorát trhnout. Andrej bude sestavovat klidně do konce Zemanova mandátu (rozuměj do konce Zemanova života). A pokud se předsedou Sněmovny stane Okmaura, tak možná převezme i prezidentovy pravomoci. Takže tak.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…