Sme: Spisy o spolupráci Babiše s StB jsou neúplné, ale ne falešné

31.01.2014 10:59

Dokumenty poukazující na údajnou spolupráci nového českého ministra financí Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností (StB) jsou neúplné a jsou v nich sporné body. Označit je ale za falešné, je nesmysl, napsal dnes slovenský list Sme. Před soudem, u kterého chce miliardář slovenského původu očistit své jméno, věrohodnost archivního svazku Babiše zpochybnili ve čtvrtek dva svědkové.

 Sme: Spisy o spolupráci Babiše s StB jsou neúplné, ale ne falešné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
reklama

„Nejde jen o několik papírů, ale o síť na sebe vzájemně odkazujících dokumentů. Vyrobit falešný záznam je lehké, ale vyrobit tolik křížových odkazů je skoro nemožné. Proč by to někdo dělal? Proč by chtěl před listopadem (1989) zdiskreditovat (podle jeho vlastních slov bezvýznamného) Babiše?" uvedl list.

Pokud by podle komentátora počítala StB s tím, že Babiš bude členem vlády, měla by v roce 1989 zájem Babišovy záznamy zničit, aby pomohla svému člověku, nebo aby jej mohla vydírat.

Ohledně pravdivosti svazku existují pochybnosti

Pravdivost údajů v Babišově spisu, jehož část byla skartována, zpochybnil u soudu i bývalý důstojník StB Andrej Kuľha. Svědek už dříve tvrdil, že svazek ohledně spolupráce Babiše s StB si vymysleli pracovníci této instituce, aby si vylepšili kariérní hodnocení. „Není to divné, že dobové interní dokumenty StB jsou označovány za nedůvěryhodné? Důvěryhodný ovšem má být exdůstojník StB, který se vlastně přiznává k podvodu," položil si list řečnickou otázku.

Údajné rozpory v Babišově příběhu

Sme tvrdí, že Babišovo vysvětlování vlastní minulosti a spolupráce s StB je plné zjevných rozporů. List připomněl Babišovy dřívější výroky, že byl sám obětí StB a že jeho rodinu režim pronásledoval, současně však podle Sme obhajoval své členství v komunistické straně. „Zjevné rozpory provázejí každé tvrzení nového českého ministra financí a jeho obhájců. Babišovy voliče sice spolupráce jejich mesiáše s StB nezajímá, bylo by ovšem i tak nepříjemné, pokud by soud dal za pravdu Ústavu paměti národa (ÚPN) a ministra vlastně označil za lháře," míní list.

Rozsudek ohledně oprávněnosti vedení Babiše coby agenta StB v archivních svazcích bude podle deníku záviset i na tom, jak velmi chce ústav vyhrát a jakou si dá práci s vyhledáváním křížových odkazů v dokumentech StB o Babišově spolupráci. Dodal, že aktivita ÚPN, který archivní svazky StB spravuje, zase závisí na tom, co chce slovenský premiér Robert Fico a jeho strana, jež rozhodují o vedení ÚPN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…