„Sorry jako.“ Prezident Zeman na náměstí v Karviné reagoval na dotaz z publika. Ten se týkal jeho pravomocí

16.05.2018 16:31

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve své cestě po Moravskoslezském kraji. Ve středu odpoledne se zastavil na kus řeči v Karviné. O půl čtvrté hlavu státu uvítalo Masarykovo náměstí plné lidí. Nejprve lidem poděkoval. A pak rozehrál tradiční slovní koncert, v němž opět zasadil ránu novinářům. Ti si prý o sobě příliš mnoho myslí.

„Sorry jako.“ Prezident Zeman na náměstí v Karviné reagoval na dotaz z publika. Ten se týkal jeho pravomocí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„V Karviné mohu říci milí přátelé a nespletu se, protože tady jsem v prezidentských volbách dostal 75 procent hlasů. A já jsem vám za to především přišel poděkovat. Ale uznávám, že děkování je málo. Prezident by se měl starat o místa, kam přijíždí, a nejen děkovat. Ale přesto mi dovolte, abych poděkováním začal,“ pravil prezident.

„Prezident je tady od toho, aby poslouchal názory lidí a také jim samozřejmě říkal svoje názory. Což jsem právě učinil. A teď se velice těším na debatu s vámi,“ zahájil Miloš Zeman své vystoupení v Karviné.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Protože se prý zajímal o region, do kterého míří, zjistil, že tu je znepokojivě vysoká nezaměstnanost – sedm až devět procent. Zčásti je to podle Zemana tím, že se některým lidem zkrátka nechce pracovat. Jak je přinutit k práci? Zeman nabídl recept.

„Nejjednodušší způsob, jak lidi přinutit k práci, je sebrat jim sociální dávky. Proč je dávat lidem, kteří k tomu nemají žádnou příčinu, pobírají je a vysmívají se těm, kteří chodí do práce,“ řekl Zeman. A vyslechl si potlesk.

Sociální dávky podle prezidenta mají smysl. Mají smysl u skutečně hendikepovaných občanů, u maminek s dětmi a tak podobně, ale ne u lidí, kterým se jen pracovat nechce. Konstatoval také, že by si město mělo mít právo vybrat, koho nechá žít na svém území. Nepřizpůsobiví občané by se tak museli přizpůsobit, pokud by chtěli žít v tom či onom městě.

„Víte, že my teď řešíme problém migrantů, že nechceme, aby se nám sem stěhovali muslimští migranti. Ale co jiného je, když se do nějakého města stěhují lidé, které tam to město nechce. Proto to domovské právo. Takže budeme se snažit – prezident, premiér, ministři, hejtman, starosta atd., abychom kromě poděkování přinesli Karviné nějaký užitek,“ zdůraznil prezident.

Fotogalerie: - Zeman na severní Moravě

Setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obci J...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obc...
Prezident Miloš Zeman
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v obc...
Lidé v Jakartovicích se ptali prezidenta

Vyjádřil se také k otázce, jaké to je být prezidentem, na což se ho zeptala místní žačka. „Daleko důležitější je být normální člověk a nemyslet si, že jste víc, než jste. Já to řeknu ještě jinak. Důležité je nebýt český novinář, který si o sobě myslí víc, než ve skutečnosti je,“ vypálil Zeman. Náměstím se ozval smích a potlesk.

Došlo i na otázku změny ústavy. Jeden z voličů Zemanovi připomněl jeden z jeho předvolebních slibů, v němž se prý zavázal, že se pokusí o změnu ústavy, podle níž je dnes prezident neodpovědný ze své funkce. Miloš Zeman odvětil, že se sice jako prezident může pokoušet o ledacos, ale pokud na svou stranu nezíská ústavní většinu zákonodárců, má smůlu. „Sorry jako,“ zaznělo z úst prezidenta. Ozvala se další salva smíchu.

O chvíli později všechny občany požádal, aby se měli rádi. Dostalo se mu slov podpory. Lidé Zemanovi sdělovali, že ho mají rádi. On nadšeně tleskal, a ještě na to poukázal. „Děkuji vám, všimněte si, jak jsem nadšeně tleskal,“ poznamenal s úsměvem.

Podepsal se také do pamětní knihy a s lidmi se rozloučil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

10:54 To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

Vladimir Putin nepotřebuje mít v České republice vojenskou základnu, protože tady má ,,pátou kolonu"…