„Souložit s ovcí...“ Kolem Brna začíná být po „přečurání“ Babiše vskutku dusno

10.10.2018 12:51

Velká koalice proti vítěznému ANO na brněnském magistrátě dál budí rozruch. Odpůrci ANO ji chválí, jiní naopak varují před až příliš širokým rozpětím spojenectví ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů. A analytik Štěpán Kotrba to rozsekl.

„Souložit s ovcí...“ Kolem Brna začíná být po „přečurání“ Babiše vskutku dusno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Na Foru24.cz vše čtenářům vysvětlila Johana Hovorková: „Andrej Babiš přišel o vládu nad druhým největším městem České republiky a velmi ho to rozčílilo.“ Dodala, že hnutí ANO do izolace patří zcela oprávněně a premiéru Babišovi, který hovoří o megapodrazu, vzkázala, že právě toto je demokracie.

Anketa

Je v pořádku, když zastupitelé vytvoří koalici bez strany, která vyhrála komunální volby?

10%
90%
hlasovalo: 12677 lidí

Pak vypeskovala všechny, kteří obejité brněnské ANO litují, včetně týdeníku Respekt. „Vokřál je totiž mnoha lidem sympatický, a tak je zjevné, že ho budou podporovat, i když je to další zaměstnanec hnutí ANO,“ připomněla.

Vládnout podle Hovorkové nemá vítěz, ale ten, kdo má největší koaliční potenciál. A ten kromě výsledku vyplývá také z toho, jak se daný subjekt chová. „Babiš zřejmě neví, že volební princip poměrného zastoupení nejsou dostihy, při nichž je podstatné, který kůň doběhne první,“ dodala k tomu redaktorka.

CELÝ KOMENTÁŘ JOHANY HOVORKOVÉ

Hovorková si navíc myslí, že Brno je předobrazem toho, co se bude dít v České republice stále častěji. Že demokratickým stranám dojde, že musí postupovat společně, aby bránily demokracii. „Hnutí ANO reprezentované trestně stíhaným bývalým spolupracovníkem Státní bezpečnosti je nesystémovým a pro demokracii ohrožujícím prvkem. Je tudíž zcela namístě se proti němu jasně vymezovat, spojit a odsunout ho do izolace, kam jakožto toxická síla patří,“ píše Hovorková.

Na závěr ještě dodala, že o megapodrazech by opravdu neměl mluvit Andrej Babiš, který na podrážení druhých postavil celou svou kariéru, a pokud takový člověk vyrukuje s morálkou, je to směšné.

Naopak na Britských listech mají strach, jak z této koalice vyjdou levicová uskupení, zejména Piráti. „ANO (tj. ‚Vokřálovo ANO v Brně‘) je pirátským cílům vlastně o dost bližší, v minulé koalici ostatně prosazovali progresivní věci rukou společnou,“ připomíná ve svém komentáři Jiří Hlavenka.

Kromě toho má strach, že se na brněnskou radnici vrátí zkušení političtí šíbři, kteří ji ovládali dvacet let. Nezkušené Piráty jsou takoví lidé schopni spořádat k snídani.

„Když Piráti vznikali v roce 2009, spočíval jejich étos v protestní alternativě proti tehdejšímu systému, tvořenému právě ODS a ČSSD. Proti systému, který byl korupční, klientelistický, netransparentní. Ne proti Babišovi, ten byl tehdy ještě kůžičkový baron z Kostelce. Nyní s těmito stranami jdou do koalice,“ připomíná dále. I když se prý ODS třeba změnila, v Brně stále každý ví, kdo je don Pablo.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

A největší škoda pak podle Britských listů je, že se „malá, progresivní hnutí“ v čele s Piráty, Žít Brno a dalšími nedokázala spojit na jednu kandidátku. Ve výpočtu pana Hlavenky by získala 25 procent, vyhrála volby a sama určovala, s kým se bude jednat o koalici. Místo toho přihlížejí, jak si radnici dělí šíbři.

Sami jihomoravští Piráti účast v brněnské koalici vysvětlovali tak, že hnutí ANO jim nabízelo mnohem méně než tato koalice. „Dnes ráno se však ukázalo, že připravovaná široká koalice nemá ani z daleka tak silnou podporu ostatních stran, jak se mohlo zdát z mediálních vyjádření, když nám byla nabídnuta účast na alternativní koaliční platformě, ve které navíc všechny zúčastněné strany vyjádřily podporu našim programovým prioritám,“ vysvětloval na Facebooku jejich zástupce Tomáš Koláčný.

V diskusi ale příliš pochopení nezískal.

Z pohledu ČSSD pak vše okomentoval známý analytik Štěpán Kotrba. Ten by brněnskou organizaci i všechny její členy podrobil přísnému stranickému trestu. Spojenectví s ODS je totiž podle něj zcela nepřijatelné. A tuto nepřijatelnost vyjádřil Kotrba velmi lapidárně.

„Organizaci ČSSD, která schválila koalici s ODS, by měli zrušit a členy vyloučit. Koalice s ODS je horší než mrdat ovci,“ napsal na Facebook.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

13:41 Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

Koronavirus, karanténa a politické oběti. Tak si jeden z našich čelných politických představitelů vy…