„Špion s kufrem“: Není konec. Nové vyšetřování. A poslanec ANO ukázal na novináře

5. 7. 2020 20:32

Poslanec a člen sněmovního Výboru pro bezpečnost Pavel Růžička zkritizoval Deník N za jeho zprávy o údajném ruském agentovi s jedem ricin. Kauza totiž vyhoštěním dvojice ruských diplomatů neskončila a nad členy bezpečnostního výboru visí podezření, že vynášeli tajné informace. „Doufám, že to začne a skončí na úrovni redaktorů, kteří uvedené informace zveřejnili. Řeknou zdroj a je konec pátrání,“ doufá poslanec s odkazem na deník, který informaci o „agentovi s kufrem“ zveřejnil.

„Špion s kufrem“: Není konec. Nové vyšetřování. A poslanec ANO ukázal na novináře
Foto: archiv P. Růžička
Popisek: Pavel Růžička
reklama

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13174 lidí
Růžička reagoval na zprávu o podezření z vyzrazování tajných informací ze sněmovního výboru pro bezpečnost, jehož je členem. Poslancům, členům tohoto výboru hrozí, že se brzy budou muset dostavit na policii, aby podali vysvětlení týkající se vynášení tajných informací ohledně kauzy ricin do médií.

Policie chce poslance, členy výboru prověřit, jelikož se mnohé zprávy o činnosti ruských diplomatů řešily na květnovém utajeném jednání, načež unikly do médií.

S tvrzením, že do České republiky přiletěl ruský agent s jedem ricin, přišly týdeník Respekt a Deník N. Kvůli případu údajného diplomata s ricinem dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

„Ano, jsem člen Výboru pro bezpečnost. Myslel jsem, že po zkušenosti s nesmyslným stíháním zastupitelů Postoloprt budu mít klid. A ono zase něco. Opravdu jsem zvědav, co se zjistí? A za vším hledej Deník N. Doufám, že to začne a skončí na úrovni redaktorů, kteří uvedené informace zveřejnili. Řeknou zdroj a je konec pátrání. Nebo to bude jinak...“ píše politik na sociální síti Facebook s odkazem na své trestní stíhání týkající se prodeje domu na Marxově náměstí v Postoloprtech. Po třech letech byli všichni zastupitelé obce v minulém roce osvobozeni.

Dle Bezpečnostní informační služby (BIS) únik informace o možném ohrožení českých komunálních politiků jedem ricin zásadně zkomplikoval práci kontrarozvědky i policie a téměř znemožnil vyšetření případu.

BIS kauzu uzavřela s tím, že šlo o rozepře uvnitř ruského zastupitelského úřadu v Praze: „Ve skutečnosti jde vlastně o jednoduchý a smutný příběh nepřátelství a závisti mezi dvěma pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze, který se jeden z nich rozhodl řešit anonymním e-mailem zaslaným BIS ve snaze svého kolegu zásadním způsobem poškodit.“

Kontrarozvědka odmítá, že by za zveřejněním informace mohla stát sama. „Službu zveřejnění informace významně poškodilo a téměř znemožnilo došetření případu. Pokud by BIS informace sama zveřejnila, tak by de facto sama sobě překazila práci,“ uvedla. BIS kvůli úniku informace podala trestní oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …