„Stačí říct.“ Kancléř Scholz nabídl turbínu. A udělal další velký ústupek

03.08.2022 15:40 | Analýza

Německo by dost možná mohlo pod hrozbou sociálních nepokojů a přídělového systému urychleně přehodnotit svůj energetický mix. I přes nelibost vládních Zelených totiž kancléř Olaf Scholz poprvé nezavrhuje, že by Německo nemuselo zcela upustit od jaderné energie. Významná otočka zazněla během kancléřovi prohlídky výrobního závody továrny Siemens Energy v Mülheimu an der Ruhr, kde uvízla turbína pro plynovod Nord Stream servisovaná v Kanadě. „Stačí, aby někdo řekl ‚chci ji‘, a bude tam velmi rychle,“ doufá Scholz, že o ni Rusko projeví zájem.

„Stačí říct.“ Kancléř Scholz nabídl turbínu. A udělal další velký ústupek
Foto: Kremlin.ru
Popisek: Olaf Scholz v Kremlu

Německo se v posledních dnech ocitlo v obavách, že nedokáže do zimy sehnat dostatek energií a zhroutí se jeho hospodářství, které je značným motorem ekonomiky celé Evropské unie. Úřady se již obávají, že zemi postihnou sociální nepokoje, jelikož hrozí, že se nedostatek energií vymkne kontrole a Berlín opět přejde na přídělový systém.

I přes toto dění však dosud Německo odmítalo „krok zpátky“ a stálo tvrdě proti jakémukoli tolerování jaderných elektráren. Energii z nich sice rádo využívá, ale způsobem, že elektřinu z jádra odkupuje od sousedních zemí včetně Česka. Své vlastní jaderné elektrárny již Berlín dávno odepsal.

Německo, které si svou energetiku dlouhodobě stavělo na ruském plynu – často i kvůli nátlaku zelených aktivistů placených z Ruska – už na počátku letošního roku oznámilo, že plánuje do konce roku odstavit i své poslední tři jaderné elektrárny a s rozhodnutím nehnula ani nejasná energetická situaci země během zimy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…