„Tihle lidé že budou naši suverenitu hájit?!“ Jakl vytáhl těžký kalibr na Pavla i Fialu

26.10.2023 22:12 | Monitoring

O zbytky suverenity budeme připraveni velmi brzo, varuje Ladislav Jakl, někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause. Činí tak po vyjádření prezidenta republiky Petra Pavla o tom, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako je například Česká republika, měly vzdát. Svá slova podle něj hlava státu opírá o skutečnost, že Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu tento týden odhlasoval Němci a Francouzi připravený dokument, který výslovně navrhuje zrušit členským státům právo veta v 65 oblastech unijního práva.

„Tihle lidé že budou naši suverenitu hájit?!“ Jakl vytáhl těžký kalibr na Pavla i Fialu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

„O zbytky suverenity, kterou už trochu anachronicky zrovna slavíme, budeme připraveni velmi brzo. Ohledně například obrany, zahraniční politiky či energetiky už by za ostatní napříště fakticky rozhodovalo Německo za přizvukování Francie,“ uvádí Jakl ve svém textu na webu Institutu Václava Klause.

Anketa

Kdo ve vás vzbuzuje větší úctu?

64%
10%
hlasovalo: 16985 lidí
Podle informací z médií se prý v onom výboru mělo hlasovat už 12. října, ale na žádost polské – tehdy ještě opoziční – Občanské platformy bylo odloženo na 25. října, tedy až po volbách v Polsku. Přesto se největší odpor k těmto plánům ozývá právě z Polska, kde se objevily i hlasy pro vypsání referenda v této věci, dodává Jakl.

V tomto kontextu si klade otázky, kdo bude bránit naši suverenitu: „Jak se k tomu postaví svou suverenitu právě slavící Česká republika? S prezidentem, který myšlenku konce naší suverenity podpořil už rovnou dopředu? S premiérem, který ve své funkci znectil vše, co hlásal za celou svou předvládní osobní historii, kdy o unifikaci a centralizaci EU říkal jen to nejhorší?“

A závěrem nabízí i nepotěšivou odpověď: „Tihle lidé že budou naši suverenitu hájit? Ta je jim dobrá jen jako příležitost nechat si zahrát fanfáry ve Vladislavském sále,“ konstatuje Ladislav Jakl.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…