„To je něco, co bychom neměli tolerovat.“ Ministr Petříček se tvrdě vyslovil proti Rusku

6. 3. 2019 17:51

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal ministr zahraničí a čerstvý místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Na rozhlasových vlnách zdůraznil, že Ruská federace představuje hrozbu pro EU. Unie podle Petříčka není tím hráčem, který narušuje hranice svých sousedů, zatímco o Rusku se totéž říct nedá. Věnoval se také návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bílém domě.

„To je něco, co bychom neměli tolerovat.“ Ministr Petříček se tvrdě vyslovil proti Rusku
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Tomáš Petříček hovoří na sjezdu ČSSD
reklama

V úvodu věnoval pár slov kauze nevpuštění ruského diplomata Andreje Kuzněcova do Česka. „Já toto nechci komentovat, my to budeme řešit diplomatickou cestou,“ zaznělo z úst hosta. Témat k jednání prý mají obě strany dost a dost. Česká republika se snaží o korektní vztahy s Ruskou federací, ale máme také nějakou společnou evropskou pozici. Musíme reagovat na to, když je porušováno mezinárodní právo. „V tuto chvíli mám pocit, že to nejsme my, že to není Evropská unie, kdo má chuť rozporovat hranice ve svém okolí,“ zaznělo z úst šéfa české diplomacie.

Petříček si stojí za tím, že Ruská federace představuje pro EU riziko. „Rusko narušuje suverenitu svých sousedů, porušuje mezinárodní právo, používá nové typy ovlivňování zahraničí včetně šíření dezinformací na území Evropské unie. Myslím, že to je něco, co bychom neměli tolerovat,“ řekl jasně Petříček.

Poté se věnoval cestě premiéra Andreje Babiše do USA. „Víme, že ta debata bude směřovat především na spolupráci v oblasti bezpečnosti,“ uvedl ministr s tím, že přijde řeč i na kybernetické či hybridní hrozby. Premiéru Babišovi otevřelo dveře do Bílého domu to, že vláda bere vážně kybernetické hrozby.

Na stole prý bude i vývoj situace v Afghánistánu či další spolupráce Česka a USA v oblasti rozvoje našich obranných kapacit.

V obecné rovině poznamenal, že cílem české zahraniční politiky je, aby svět byl bezpečnější. Problém prý chceme řešit především cestou dialogu. To je jeden z důvodů, proč by rád k jednomu jednacímu stolu v Praze dostal prezidenta USA Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Cesta k tomu však může být dlouhá. Tak či tak je prý pro Česko téma odzbrojování důležité a Praha je podle Petříčka připravena na jakoukoli konferenci k tomuto tématu.

Nakonec pronesl pár slov k plánům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který volá po hlubší integraci EU.

„Já vnímám otevřený dopis prezidenta Macrona jako začátek volební kampaně ve Francii. ... Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se jakákoli témata migrace spojovala s vylučováním ze Schengenu,“ zdůraznil Petříček. Pojďme lépe dělat to, co už EU dělá a až potom se zabývejme něčím, co by bylo možné dělat navíc. Na otevření debaty o dalším směřování EU však nevidí nic špatného. V květnových volbách do Evropského parlamentu prý voliči sami ukážou, co jim je nejbližší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…