„To mě s*alo.“ Vystrčil a Bělorusko: Šéf Senátu nebude rád

08.06.2021 9:28

Návštěva představitelky běloruské opozice Svjatlany Cichanouské v Česku přináší směs reakcí. Zatímco senátoři Miloš Vystrčil a Pavel Fischer Cichanouskou vítají se všemi myslitelnými poctami, některým politikům z menších stran se právě toto nelíbí. Ostře se k celé věci vyjádřil třeba spolupředseda hnutí Budoucnost, Filip Hausknecht. A nebyl sám.

„To mě s*alo.“ Vystrčil a Bělorusko: Šéf Senátu nebude rád
Foto: Repro FB Miloš Vystrčil
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil a běloruská prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská u lavičky Václava Havla

Nejprve jako obyčejná turistka, poté jako celebrita a vážený host představitelů českého Senátu. Tak strávila neděli v Praze Svjatlana Cichanouská, běloruská politička, která po uvěznění svého manžela kandidovala v roce 2020 na prezidentku Běloruska a ve volbách, jejichž průběh kritizovali někteří mezinárodní pozorovatelé včetně OSCE, skončila druhá se ziskem 10,12 %, ačkoli podle některých nezávislých průzkumů měla být favoritkou. Cichanouská přijela do Prahy na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila a během své návštěvy se ještě setká s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem.

Anketa

Podporujete boj Svjatlany Cichanouské proti Lukašenkovi?

4%
93%
hlasovalo: 18484 lidí

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) včera Cichanouskou během setkání označil za právoplatně zvolenou prezidentku Běloruska. Žena, která je původní profesí učitelka a překladatelka, ale političkou nikdy být nechtěla. K účasti v prezidentských volbách ji přinutil až vývoj okolností, kdy její manžel Siarhej skončil ve vězení, podle opozičních představitelů proto, aby nemohl konkurovat v prezidentských volbách Alexandru Lukašenkovi. Příběh ženy, která se postavila běloruskému režimu, očividně české politiky zaujal. Senátor Pavel Fischer dokonce v neděli Cichanouskou pozval k sobě domů.

„V neděli večer jsem měl tu čest přivítat u nás doma vzácného hosta – paní Svjatlanu Cichanouskou. Mluvili jsme většinou o jiných věcech než o politice v Bělorusku. Paní Svjatlana se živě zajímala o studia našich dětí a jejich záliby a prohlédla si i historické kostýmy, které šije moje žena Klára. Bylo to prostě srdečné setkání u rodinného stolu. Když přišla řeč na její rodnou zemi, paní Svjatlana kromě jiného ocenila okamžitou reakci evropských zemí včetně ČR v případu Ramana Prataseviče. Uvědomil jsem si, že tato žena má v sobě obrovskou sílu a přesvědčivost, s níž je schopna dávat naději ostatním. Věřím, že Svjatlana Cichanouská přivede Bělorusko do svobody,“ napsal Fischer na sociální síti Facebook.

Sama Cichanouská označila při návštěvě Česka Lukašenkův režim za teroristický. Tlak na opozici podle ní sílí a je nutné diktátorský režim zastavit. K osobě Lukašenka a k pozadí běloruských voleb byl Fischer velmi kritický i na svém blogu. „V Bělorusku je mizerná situace už od roku 1994, kdy se Alexandr Lukašenko stal prezidentem. Tento ‚poslední evropský diktátor‘ se drží u moci všemi prostředky a s využitím policejního násilí, jehož brutalita neustále stoupá. V Lukašenkově režimu se samozřejmě nemohou konat ani svobodné volby,“ napsal na platformě Aktuálně.cz.

Slova senátního šéfa Vystrčila v Česku silně rezonovala. Představitelům některých menších politických stran pak dala prostor se jasně vymezit. Využil toho například spolupředseda levicového hnutí Budoucnost, Filip Hausknecht. „Naposledy když jsem mluvil s babičkou z Minsku, tak běloruského prezidenta vybíral běloruský lid, ne český senátor,“ komentoval Vystrčilův pohled mladý politik. „Mě fakt hrozně sere, když cizí země vybíraj, kdo podle nich vyhrál cizí volby – stejně jako mě to sralo třeba u Venezuely před dvěma lety, kde jsem za to kritizoval Tomáše Petříčka,“ vrací se Hausknecht k situaci, kdy byl mnoha evropskými politiky za vítěze venezuelských voleb prohlašován opoziční politik Juan Guaidó. Podle politika neexistuje žádný důkaz, že běloruské volby vyhrála Cichanouská, zároveň ale přiznává, že by „bylo fajn“, kdyby v Bělorusku proběhly svobodné volby a kdyby éra Lukašenka skončila.

„Takže za mě: Prohlášení, že by tam měly proběhnout demokratické volby za přítomnosti nezávislých pozorovatelů ANO, ale prohlašovat kdo volby vyhrál i když neexistuje důkaz, že je skutečně vyhrála (a tudíž že by ji Bělorusové opravdu za prezidentku chtěli) NE,“ uzavírá Hausknecht.

K tématu se vyjádřil i politik a bloger František Matějka, někdejší místopředseda Svobodných a také bývalý předseda Strany nezávislosti České republiky. „Tak to má v prostoru objektivně stejnou váhu, jako když já řeknu, že pro mě je prezidentem Donald Trump,“ glosuje výrok Miloše Vystrčila.

 

„Diplomatický protokol sem, protokol tam. Serou na něj, když se jim nehodí do hry,“ okomentoval Matějka pro změnu to, jakým způsobem Senát Cichanouskou včera přijal.

 

 

Emoce ale návštěva Cichanouské vyvolala i v Polsku, které prezidentská kandidátka navštívila před Českem.

Poslanec polské vládní strany Právo a spravedlnost Ryszard Terlecki se na Cichanouskou naštval kvůli tomu, že se setkala s primátorem Varšavy z řad opozice Rafalem Trzaskowským. Pokud dělá toto, má podle Terleckého napříště hledat pomoc raději v Rusku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…