„Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

23.10.2020 11:10

Konec! Odchod! Rezignace! Opoziční ODS, Piráti, lidovci a TOP 09 žádají hlavu ministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly.

„Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi
Foto: Repro ČT24
Popisek: Společný brífink opozice ke skandálu Romana Prymuly
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25789 lidí
Zástupci demokratické opozice se shodují, že Roman Prymula nemůže být nadále ministrem zdravotnictví, když v největší zdravotnické krizi v moderních dějinách tohoto státu porušuje vlastní nařízení a spolu s Jaroslavem Faltýnkem (ANO) jde do restaurace, která má být zavřená. Navíc ani jeden z pánů nemá venku na obličeji roušku.

Podle opozice musí Prymula politicky dát svou hlavu symbolicky na popravčí špalek a vyčkat na vykonání popravy .

Na ministrův přešlap upozornil server deníku Blesk.

„To je bohužel tragédie pro Českou republiku, protože opět další ministr pozbyl důvěry. Důvěry lidí k tomu, že ta pravidla je nutná dodržovat. Zejména sociální distanc,“ poznamenala k Prymulově kauze 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová před kamerami ČT.

Společnou tiskovou konferenci poté uspořádali předseda ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 a poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle Fialy se pro počínání Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka těžko hledají slova. Podle lídra nejsilnější opoziční strany je však jasné jedno. Pánové se chovali naprosto nepřijatelně a vysmáli se všem občanům.

„Ministr Prymula a 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek se doslova vysmáli všem občanům, kteří dodržují opatření a kteří doslova bojují o svoje zdraví, o svoje ekonomické přežití. Vysmáli se těm lidem, kteří dodržují to, o co je vláda požádala. Je to smutné, je to nepřijatelné, je to naprosto neakceptovatelné!“ udeřil Fiala.

Předseda ODS připomněl, že Roman Prymula sehrál roli jistého garanta pro boj s epidemií a jako jeden z prvních lidí poruší zákaz, který sám vydá. Podle Fialy to ukazuje, že pandemii už mohou zvládnout jen sami občané vládě navzdory. Nehleďte na to, jak špatný příklad vám dávají nominanti hnutí ANO, dodržujte ta pravidla,“ žádal občany Fiala. „Vláda už dávno selhala a není schopná situaci řešit,“ zdůraznil ještě.

Opozice tady podle něj vlastně ani nemusí ministra Prymulu volat k zodpovědnosti. „Tohle každý vidí. Ti lidé mají okamžitě odejít ze svých funkcí, mají všeho nechat a přenechat to někomu, kdo se bude chovat zodpovědně,“ házel na Prymulu Fiala jeden slovní granát za druhým.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová volala po rezignaci ministra Prymuly.

Nic jiného než rezignace ministra teď podle jejího názoru přijít nemůže.

„Ministr Prymula plivnul do tváře všem těm, kteří bojují v první linii. Všem zdravotníkům, všem živnostníkům a podnikatelům, kteří nemohou vydělávat, mají to doslova zakázané. A všem těm lidem, kteří ta opatření dodržují. Nic jiného než rezignace teď nemůže nastat,“ uvedla Pekarová Adamová.

I podle Pekarové Adamové může česká společnost epidemii zvládnout, jen to bude vládě navzdory, neboť je přesvědčena, že občané se na rozdíl od pánů Faltýnka a Prymuly dokážou chovat zodpovědně. „My jim to vyúčtujeme,“ slibovala Pekarová Adamová.

„Jestliže člověk něco chce po druhých, tak se především tak sám musí chovat,“ přidal se lidovec Bartošek, podle něhož každý zodpovědný ministr v této situací sám od sebe rezignuje. „Pan plukovník jako bývalý voják sám moc dobře ví, co znamená neuposlechnutí příkazu. Respektujme nařízení a neberme si příklad z této vlády, “¨požádal Bartošek všechny své spoluobčany.

Všichni se shodli na tom, že po skončení krize musí vláda Andreje Babiše požádat Sněmovnu o důvěru.

Shodli se také, že Česko má dost odborníků na to, aby mohl Romana Prymulu v pozici ministra někdo vystřídat. Podle Bartoška je ale otázka, který odborník se odhodlá vsadit svou pověst, když ví, jak se tato vláda chová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…