„Totální výprask Čechům!“ Exministr Havlíček se podíval, jak to dělají Němci. A jak Fiala

04.06.2022 11:41 | Ze sítí

„Všechny okolní státy pomáhají v době krize víc než naše vláda,“ zlobí se stínový ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Fialův kabinet by se podle něj měl inspirovat rychlými a účinnými opatřeními, s nimiž přichází německá vláda. „Ceny u nás letí nahoru a nefunguje prakticky nic. Totální výprask Čechům. Prohráváme na celé čáře!“ kritizuje exministr Fialův kabinet.

„Totální výprask Čechům!“ Exministr Havlíček se podíval, jak to dělají Němci. A jak Fiala
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

„Místo dlouhého a nesmyslného vymýšlení vlastních nefunkčních receptů by se přitom stačilo podívat třeba do Německa, které má o dvě třetiny vyšší zadluženost než my,“ píše ve svém tweetu místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

K tomu přikládá svůj komentář, aby ukázal, jak dnešní krize drtí české domácnosti i podnikatele. Zejména kvůli cenám energií a pohonných hmot. „Ačkoliv vláda slibuje, že nikoho padnout nenechá, zatím se jí daří přesně pravý opak,“ upozorňuje.

V podpoře lidí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) patří mezí úplně nejhorší. Havlíček se proto táže, proč se jednoduše neinspiruje v sousedním Německu, které nabízí jednoduchá, rychlá a účinná opatření.

Německý boj s cenami vychází velmi rozumně z plošného snížení plateb za obnovitelné zdroje: „Přibližně o polovinu. Jednoduché, rychlé a účinné. Proto naprosto nechápu, proč náš návrh na dočasné snížení těchto poplatků pro domácnosti a firmy vláda ignoruje. Kdy jindy dát pardon desátkům za český solární tunel než v době energetické krize?“ nabádá Havlíček.

Místo toho česká vláda komplikovaně plánuje speciální tarify, kterým nikdo nerozumí.

Dalším plošným německým opatřením jsou příspěvky 300 eur na rodinu, cílená podpora na rodiny s dětmi činí dalších 100 eur. „Jednoduché a přehledné. A my? Plošně nic a pro sociálně slabší nesmírně komplikovaná pomoc přes příspěvek na bydlení. Rodiny s dětmi jen nevěřícně sledují, jak se vláda pere s pětitisícovým příplatkem,“ pokračuje Havlíček.

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
95%
hlasovalo: 45102 lidí
Úplný debakl jsme podle jeho slov utrpěli od našeho souseda v oblasti pohonných hmot. Český balíček v podobě snahy zrušit přimíchávání biosložek, snížení spotřební daně a kontrol marží u každého čerpadla dopadl „katastrofálně“.

„Ceny u nás letí nahoru a nefunguje prakticky nic,“ konstatuje exministr.

V Německu také zavedli daňovou slevu (v přepočtu) 1,50 a 7,50 korun na litr nafty, resp. benzinu. A současně motivují lidi, aby využívali hromadnou dopravu – a snižují v ní šestinásobně jízdné na neuvěřitelných devět eur měsíčně. Tím dochází k menší spotřebě ropy, k úspoře obyvatel a k podpoře ekologického cestování. „A my? Jízdné jen zdražujeme. Totální demotivace,“ říká Havlíček.

„Jdeme naprosto opačným směrem, zde neobstojí ani argument veřejných financí. Německo má ve srovnání s námi o dvě třetiny vyšší zadluženost. Populisticky bych mohl ještě zmínit srovnání průměrných mezd, ale to už v podstatě netřeba. Prohráváme i tak na celé čáře,“ uzavírá Havlíček.

reklama

autor: nab

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nátlak a ataky na Václava Moravce, hrozil se bývalý předseda. A co můžeme v Radě ČT čekat s novou šestkou ze Senátu?

8:16 Nátlak a ataky na Václava Moravce, hrozil se bývalý předseda. A co můžeme v Radě ČT čekat s novou šestkou ze Senátu?

TÝDEN V MÉDIÍCH Stávka pracovníků ve školství potvrdila, že jsme opět v situaci, kdy rozlišujeme rež…