Ukrajinci krvácí, pomozte jim. Stalinovi prošla Katyň, Putinovi tohle projít nesmí. Evropa musí přitvrdit. Nahlédli jsme do českého internetu

29.07.2014 9:34

Válka, i když jen informační, o ukrajinské krizi a ruském podílu na ní, probíhá i na sociálních sítích. Prozápadně naladění čeští blogeři jsou zklamaní z dosavadní váhavé reakce EU se zaváděním tvrdších sankcí vůči Rusku po sestřelení civilního malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Což se ale podle posledních informací může změnit.

 Ukrajinci krvácí, pomozte jim. Stalinovi prošla Katyň, Putinovi tohle projít nesmí. Evropa musí přitvrdit. Nahlédli jsme do českého internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

„Nové sankce jsou výsměch,“ píše na blogu iDnes.cz (EU ustupuje Rusku) Tomáš Peszynski. Jde podle něj o potvrzení Rusku, že si může dělat co chce. „Je v něm napsáno, že nejsme schopni s Ruskem cokoliv dělat a veškeré naše kroky jsou o několik kroků pozadu,“ domnívá se.

„Sice víme, že Rusko dodává teroristům ty nejsofistikovanější zbraně, ruské dělostřelectvo ostřeluje ukrajinské jednotky ze své strany hranice a Rusové tak poskytují teroristům přímou vojenskou podporu. Víme také, že se Rusové opět shromažďují na ukrajinské hranici. Ale v podstatě s tím nehodláme nic dělat,“ konstatuje.

Vše k tématu sestřelené letadlo nad Ukrajinou

Evropská unie je podle něj slabá a neumí se sama postarat o sebe. „Když se před ní objeví velký problém, tak si z něj sedne na zadek, nevšímá si ho a raději nařizuje ohyby banánů a velikosti okurek,“ kritizuje. „Západní reakce, i když se přiostřují, stále neodpovídají zločinům Vladimira Putina,“ uvádí Peszynski.

Sestřelení letadla je v důsledku ruské invaze

Přitom je podle blogera stále více lidem jasnější, co dělá a jaký je zločinný režim v Rusku. Cituje americkou znalkyni Ruska Anne Applebaum. Podle ní je sestřelení civilního letadla přímým důsledkem ruské invaze na východní Ukrajině. Jejím cílem je navození právního, politického a vojenského chaosu. Důsledkem je i sestřelení malajsijského letadla. Separatisté jsou podle jejích informací řízeni ruskými agenty, jmenuje konkrétně Strelkova a Antiufejeva.

„Rusko cynicky vyzbrojuje takzvanou domobranu nejsofistikovanějšími zbrojními systémy včetně protiletadlových. Jako byl komplex, který sestřelil nešťastné civilní letadlo na lince MH17. Tento zločin se mohl odehrát v záměrně navozené atmosféře nezákonnosti, působení neregulérních ozbrojených band, znevážení lidského života, popření mezinárodních pravidel a norem. Tomu všemu Putin říká vedení války nestandardními způsoby,“ sděluje americká znalkyně na stránkách českého blogera.


Podle ní je nezbytné dosáhnout stažení ruských žoldáků, zastavit přísun zbraní a jiné podpory z Ruska. Západ se musí tvrdě zasadit o obnovení plné kyjevské suverenity na celém území Ukrajiny. „Jde o to, aby to byl názor i Obamovy administrativy a EU. Zatím to tak, aspoň na straně EU, nevypadá,“ zklamaně doplňuje Peszynski.

Stalinovi prošel katyňský masakr. Snad Putinovi neprojde malajsijské letadlo

Tématu se bloger věnuje i ve svém dalším textu o den později. V něm pro změnu cituje politologa Romancova. „Vražda až 300 civilistů, ke které došlo sestřelením malajsijského letadla, představuje poslední otřesnou kapitolu zbytečného a čím dál nebezpečnějšího konfliktu. Válka, které jsme svědky, nemusela vypuknout, kdyby se ruský vládce nevyděsil proevropským postojem v Kyjevě do té míry, že rozpoutal konflikt, a to hned na několika frontách.“

Ruské sdělovací prostředky ovládané Kremlem vyvolaly podle Romancova jak doma, tak v sousedících ukrajinských oblastech pocit bezprostředního ohrožení, neboť prý se, za účasti Západu, chystá jejich genocida. Což vedlo za pomoci agentů zpravodajských služeb k rozpoutání ozbrojeného povstání. „Výsledkem jsou stovky mrtvých, zničená infrastruktura a vlna běženců. Nikdo neublížil ruskojazyčným obyvatelům na východě Ukrajiny více než Putin. Podařilo se mu donedávna bratrský stát okrást o kus území a vyvolat občanskou válku.“

Romancov doufá, že po sestřelení civilního letadla se Evropě otevřou oči a najde konečně odvahu nazývat věci pravými jmény. „Putin bude označen za zkorumpovaného autokrata, jímž je, jeho režim přestane být vydáván za demokratický a jeho způsob komunikace bude odmítnut.“ Nesmíme podle něj zapomenout, že se Putin učí ze sovětských dějin a může mít pocit, že když Stalinovi a jeho nástupcům tak dlouho procházel katyňský masakr, tak lapálii s malajsijským letadlem také ustojí. „Romancov napsal tyto věty po prvotním šoku po sestřelení letadla. Stále platí. Jenže uběhl týden a zdá se, že Evropa oči neotevřela a že to Putinovi projde. Sankce, které EU uvalila na Rusko, jsou totiž směšné, trapné a neadekvátní tomu, co dělá Putin,“ komentuje Tomáš Peszynski.

Rusko směřuje k nebezpečné diktatuře

Obrovský šok znamenalo smetení civilního letadla i pro dalšího blogera publikujícího na iDnes.cz Jana Mlčocha. „Jsem zcela přesvědčen, že za tímto barbarským činem jsou tak či onak putinovci,“ uvádí v textu Sachalin, Smolensk, Doněck – ruská nestvůra má stále apetit. Rusko dle Mlčocha směřuje pod vedením Putina k nebezpečné diktatuře a ke statusu státu, který evidentně podporuje terorismus. „Proruští separatisté, kteří uzurpují území svébytného státu, se dopustili ohavného bestiálního zločinu. Tyto vrahy podporuje a financuje Putinův režim. Ruské vedení tak má na rukou krev nevinných lidí,“ myslí si Mlčoch.

Matěj Novobilský - jak ostatně vypovídá i název jeho textu „Názor někoho, kdo je na Ukrajině často“ (iDnes.cz, 28. července) - zná Ukrajinu ze svých četných návštěv. Osobně má s místními, a to i rusky mluvícími, dobré zkušenosti. „Nejsou to zlí lidé. To jsou hlavně politici v čele s ruským prezidentem Vladimirem Putinem,“ míní.

Několikrát navštívil kyjevský Majdan, kde vše začalo. „Lidé tady ukázali svoji nespokojenost vůči prezidentovi Janukovyčovi, který na poslední chvíli ucukl od sbližování s Evropskou unií. Pochopili, že Ukrajina potřebuje obrovské změny a zároveň investice. Sociální systém, vzdělanost a zaměstnanost je na nízké úrovni. Co je špatného na tom, že si lidé zvolili Západ?“ ptá se.

Věnuje se i spekulacím o viníkovi letecké tragédie. „Separatisté nemají letadla, takže ukrajinská armáda nemá důvod používat protivzdušnou obranu. Navíc separatisté se několik dní předtím opakovaně chlubili sestřelením velkého počtu letounů ukrajinské armády,“ popisuje.

Ruský prezident Putin podle Novobilského lhal opakovaně o Krymu a své zájmy prosazuje tvrdou rukou i na východě Ukrajiny. „Taková strategie mu není cizí. Nezapomeňme, že se živil lhaním jako agent KGB. Je to Putin, který rozpad Sovětského svazu bere jako největší chybu v historii Ruska a Gorbačova bere jako zrádce,“ všímá si.

Rusko má ale podle něj oproti Západu velkou výhodu. „Rusko koná, Západ více mluví. Pokud se Rusko rozhodne k intervenci na Ukrajinu, může to být provedeno během několika minut. Když by NATO chtělo zasáhnout, či EU uvalit další sankce, činy přijdou nejdříve za pár dnů,“ uzavírá Matěj Novobilský.

Nenechte Ukrajince vykrvácet

Přes skepsi blogerů se však podle posledních zpráv přece jenom něco chystá... Předzvěstí už bylo pondělní sdělení vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillay, která uvedla, že sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou lze považovat za válečný zločin. Večer Česká televize uvedla, že Evropská unie chystá další protiruské sankce. Mají je oznámit v úterý 29. července. Úpěnlivě po nějaké výrazné reakci volá na svém Facebooku europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Tak udělejte už něco. Ukrajinci se statečně brání. Nemůžete je nechat, euroatlantičtí lídři, vykrvácet. Ukrajina je Evropa."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…