„Urážíte černochy!“ Z obchodů mizí zboží. Je černé

18.02.2019 12:20

Politická korektnost neřádí jen ve výrazivu, ale už i v oblečení a obuvi. Zpěvačka Katy Perry a firma Gucci stáhly z prodeje předměty, které někteří lidé na internetu interpretovali jako rasistické. Pokorně a s omluvou.

„Urážíte černochy!“ Z obchodů mizí zboží. Je černé
Foto: Repro Twitter
Popisek: Boty stažené z prodeje kvůli obvinění z rasismu
reklama

Poslední skandál pochází od zpěvačky Katy Perry. Její kolekce bot v devíti různých barvách měla prý být odkazem na moderní umění a surrealismus. Ovšem, jak tomu tak bývá, na internetu se našla o poznání jiná interpretace těchto bot. Velké oči, nos a hlavně velké červené rty totiž některým kritikům připomínaly tzv. blackface.

 

Blackface je název pro styl make-upu používaný hlavně v 19. i ve 20. století v představeních s karikaturami černochů. Kombinace černé barvy a zvýrazněných rtů má evokovat stereotypní rysy, které si lidé s černochy spojovali.

Repro YouTube

Anketa

Andrej Babiš chce být premiérem až do roku 2025. Přejete si, aby se mu to splnilo?

hlasovalo: 12093 lidí
Vzhledem k tomu, že představení nebyla autentická, tedy podle kritiků nesprávně prezentovala černoškou kulturu, upadl tzv. blackface do opovržení a nyní se považuje za projev rasismu.

Zpěvačka k obvinění, že boty jsou „necitlivé“ vůči černochům, poskytla prohlášení. Je prý zhrzená z toho, že někdo design bot přirovnává ke „zraňujícím obrazům“ blackface. „Naším záměrem nikdy nebylo působit bolest. Okamžitě jsme je stáhli,“ vyjádřila se o botách, které měly praktiku připomínat. O jejích slovech informovala britská BBC.

A není to jediná bota, které se návrháři dopustili v poslední době. Značka luxusního oděvu Gucci má pro změnu na svědomí tento svetr.

 

 

I zde je patrný nápadný červený motiv kolem úst, který byl přirovnán k make-upu používaném k ztvárnění černocha. A i zde na sebe reakce nenechala dlouho čekat a firma Gucci s omluvami stáhla svetr jak z internetového, tak fyzického prodeje. Informoval o tom Washington Post. Firma vydala prohlášení, že se hluboce omlouvá a že rozmanitost je hodnota, kterou hodlá prosazovat a respektovat a je součástí jakéhokoliv jejich rozhodnutí.

Fotogalerie: - Černohorský prezident u Zemana

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě č...
Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě č...
Mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček
Jindřich Forejt s květinami
Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě č...
Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě č...

Někdo by si mohl říct, že se jedná o převážně americký fenomén. Ale již existují iniciativy, které by podobné zobrazování měly potírat i v Evropě. Jedna ze známějších je kampaň proti Černému Petrovi v Nizozemí (v originále Zwarte Piet). Podle kritiků je tento černý pomocník Sinterklaase taktéž ukázkou rasismu v Evropě. Je tedy otázkou, kdy odpor k čertům s tvářemi od uhlí a hlavně proti „černému vzadu“ u Tří králů dorazí i k nám.

Celý článek ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…