V USA odsoudili Rusa. Útočil prý na americké vojáky

08.08.2015 6:37 | Zprávy

Vinným ve všech bodech obžaloby shledala porota v USA bývalého příslušníka sovětské armády, který je souzen za příslušnost k afghánskému Talibanu a za útok proti vojákům US Army. Podle amerických médií jde o první případ, kdy je válečný zajatec z Afghánistánu souzen na území USA. Muži hrozí doživotí.

 V USA odsoudili Rusa. Útočil prý na americké vojáky
Foto: repro
Popisek: Záběr z amatérského videa, které si natočili američtí vojáci, kteří se bavili tím, že močili na mrtvé bojovníky Talibanu

Pětapadesátiletý Irek Chamidullin, bývalý příslušník sovětských okupačních vojsk v Afghánistánu, byl shledán vinným v 15 bodech obžaloby od podpory terorismu až po nezákonné ozbrojování. Jako příslušník Talibanu se měl v roce 2009 zúčastnit útoku na afghánský hraniční post v provincii Chóst na východě země. Obviněn byl loni v říjnu.

Se svými bojovníky měl Chamidullin ostřelovat americký bojový vrtulník a později z kulometu i afghánské a americké vojáky. Při přestřelce všichni jeho spolubojovníci zahynuli, Chamidullin jako jediný se zraněním přežil. Na americké straně žádné oběti nebyly. Od roku 2009 do loňska byl Rus držen na afgánské základně USA v Baghrámu.

Do Afghánistánu se Chamidullin dostal se sovětskými invazními vojsky v 80. letech minulého století. Jako sovětský důstojník velel tankové jednotce. Po stažení sovětských vojsk v zemi zůstal a připojil se k radikálům z teroristické sítě Hakkání napojené na Taliban a Al-Káidu.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…