„V pondělí někteří nepřijdou do práce...“ Odešel oblíbený Kubera. Česko smutní. Ještě v sobotu rozdával radost. Poslední mohykán, padlo o něm

20.01.2020 13:02

Dnes náhle zemřel předseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera. V souvislosti s tím jsou obzvlášť prorocká jeho slova na kongresu ODS, kde byl Jaroslav Kubera ve výborné náladě, žertoval a skládal komplimenty. „V pondělí mnozí z nás nepřijdou do práce, protože ta zima je opravdu hrozná venku,“ pravil. Jeho skon už komentovali jeho kolegové a další osobnosti.

„V pondělí někteří nepřijdou do práce...“ Odešel oblíbený Kubera. Česko smutní. Ještě v sobotu rozdával radost. Poslední mohykán, padlo o něm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera
reklama

Už začátek Kuberova projevu je v souvislosti s jeho skonem mrazivý. Předseda Senátu pravil, že dlouho v projevu přepisoval oslovení, až skončil u „dobrý večer“ a spekuloval, zda nebude muset napsat „dobrou noc“. „Ta šála, to není žádná frajeřina, jak mi tady někdo říkal. Kdybych ji neměl, tak už jsem mrtvý,“ prohlásil dále Jaroslav Kubera. „V pondělí mnozí z nás nepřijdou do práce, protože ta zima je opravdu hrozná venku,“ uvedl dále Kubera. Dodal, že je pozitivní, že na kongresu ODS nachodil 7,5 kilometru, že mu „vyhřezne plotna, ale já to nějak přežiju“.

„Zemřel Jaroslav Kubera, předseda Senátu. Moje nejhlubší soustrast jeho rodině a blízkým,“ reagoval Kuberův kolega ze Senátu Tomáš Czernin z TOP 09.

Anketa

Sirotky z Řecka nepřijmeme, protože jsou to prý Afghánci ve věku 16 až 18 let. Schvalujete rozhodnutí o NEPŘIJETÍ?

98%
hlasovalo: 21038 lidí

„Chjo, bolí. V sobotu vypadal ještě tak vitálně, chrlil nemravný vtipy a kouřil před kongresovým sálem. Jako vždycky. Škoda ho,“ přidala zážitek publicistka Lucie Sulovská.

„Byl to poslední klausovský mohykán v ODS. Měl jsem ho rád,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz publicista a zakládající člen ODS Petr Štěpánek.

I Johana Hovorková z Fora24 označila Kuberovu smrt za velmi smutnou zprávu.

„Zemřel Jaroslav Kubera. Je mi to hrozně líto. Seděli jsme spolu v městské radě. Občas to bylo veselé, občas zase ne. Byla to však moc dobrá škola a hodně mi to dalo. Přeji rodině v těchto tak těžkých chvílích mnoho sil. Na jednáních vždycky všichni kouřem už mezi dveřma durch, veselé historky a připomínky lítaly vzduchem jedna za druhou. Tohle je hrozná zpráva,“ vyjádřil se poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Je mi to moc líto. Tady se těžko hledají slova... Odpočívej v pokoji, Jaroslave. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ ozval se bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Umřel Jarda Kubera. V politice si člověk moc přátel nenajde. On byl pro mě jedním z nich. Snad i já pro něj. Ještě v sobotu jsme plánovali cestu do Tchaj-wanu a že se těší na moji novou knížečku básniček... Sbohem Jardo,“ rozloučil se taktéž senátor ODS Lumír Aschenbrenner.

„Zemřel Jaroslav Kubera. Je mi to moc líto,“ napsal krátce komentátor HN, Petr Honzejk.

„Jarda Kubera odešel překvapivě a je mi to moc líto. Byl nepřehlédnutelný a neopominutelný. Ať jako teplický primátor, vysoký představitel ODS, senátor a nakonec předseda Senátu, druhý nejvyšší ústavní činitel.

Skoro vždy jsem s ním nesouhlasil, byl to pravičák a konzervativec do morku kostí, ale každý, kdo ho poznal, ho musel mít rád. Byl upřímný, byl autentický, byl vtipný, ale byl paličatý i neposlušný, když třeba kouřil i tam, kde neměl. Byl to prostě Kubera.

Občanští demokraté v něm ztrácejí výrazného politika, který dokázal srozumitelně oslovit své voliče. Česká republika ztrácí autentického politika a demokrata, který šel do politiky kvůli ideálům a tvrdě si na nich trval. A my politici v něm ztrácíme kolegu a přítele. Čest jeho památce,“ rozepsal se šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

„Téhle šokující zprávě jsem nechtěl věřit. Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ reagoval pak předseda vlády Andrej Babiš.

A co říci měl i další účastník kongresu ODS Pavel Novotný: „Obrovská, nenahraditelná ztráta pro ODS a celou naši politickou scénu jako takovou. Dnes budu na počest zesnulého pana předsedy Senátu kouřit v kanceláři s dvojnásobnou intenzitou. Je mi to moc líto. Výtečný komunální politik, pevný, zásadový člověk, co to fakt dělal pro lidi.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…