VIDEO Strašně laciný americký plyn? Známý ekonom se rozhovořil před publikem

02.06.2014 14:27

Makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman minulý týden vystoupil na semináři o Ukrajině a mluvil o energetické problematice. Varoval před přehnaným optimismem a důvěrou v břidlicový plyn. Spojené státy ho prý budou samy potřebovat a nebudou s ním moci zachraňovat Evropu, pokud by se dostala do energetické krize.

 VIDEO Strašně laciný americký plyn? Známý ekonom se rozhovořil před publikem
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák
reklama

Ungerman upozornil, že Spojené státy zatím spotřebují všechen svůj plyn samy. „Potřebují ho na uspokojování svých vlastních energetických potřeb,“ tvrdí.

Staré atomové elektrárny musí být odstaveny

Podle makroekonoma ČMKOS budou USA v budoucnu nahrazovat zastaralé jaderné elektrárny. A volba padne prý na levnou výrobu elektřiny z plynu.

„Pokud se nemýlím, byla vystavena licence na výstavbu dvou elektráren v nedávné době. Jestli jsou tam čtyřicet let a více let staré atomové elektrárny, musí být odstaveny. Ty nemůžou dál fungovat. My také budeme muset za chvíli odstavit třeba Dukovany, za deset let, ačkoliv to nikde ve veřejné diskuzi není,“ vysvětlil Ungerman.

Elektrárna na zemní plyn má nejnižší náklady

„Když potom chcete řešit energetické potřeby, tak je nejsnazší postavit elektrárnu na zemní plyn. Ta má z hlediska investic ty nejnižší náklady. Tam nemusíte stavět žádné uhelné hospodářství. Nemusíte tam stavět žádnou likvidaci odpadu, odsíření, nic. Dáte tam trubku, dáte tam turbínu. Účinnost je vysoká,“ míní Ungerman a tvrdí, že USA využije své zásoby plynu právě k těmto účelům.

„Navíc ten systém břidličného plynu, který oni provozují, je provozován pouze krátkou dobu. Jsou tam poměrně vysoké investiční náklady, které souvisí s tím, že ta životnost těchto ložisek je velmi nízká. První dva roky to ložisko vydá mnoho plynu, ale pak už to prudce klesá,“ dodává ekonom. 

Břidlicový plyn nesníží Evropě náklady. Musíme se zajímat o dění na Ukrajině

Podle Ungermana by se lidé v Evropě měli vzdát myšlenky, že břidličný plyn znamená snížení nákladů. Časem se může ukázat, že bude naopak dražší.

„Když to srovnáte, tak to, co se na Ukrajině děje v oblasti energetiky, nás musí zajímat,“ prohlásil Ungerman na závěr svého projevu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …