Za nejnebezpečnější „válečné štváče“ považuje Parry Roberta Kagana z Brooking Institution a jeho manželku Victorii Nulandovou, která působí ve funkci náměstkyně ministra zahraničí. Kagan ze své pozice ovládá také média, konkrétně deník Washington Post. „V pátek ve svém komentáři vyzval republikány, aby atakovali prezidenta Obamu kvůli dohodě o omezení íránského jaderného programu. Vyjádřil se také pro eskalaci napětí na Blízkém východě, zvýšení agrese vůči Rusku a také nabádal ke zvýšení rozpočtu pro Pentagon. Jako správný neokon není Kagan schopen připustit, že Islámský stát má kořeny v Bushově nepromyšleném obsazení Iráku,“ kritizuje Parry.
„Kagan ve svém článku rozdmýchává další napětí, když straší v souvislosti s jadernou dohodou o posílení íránské hegemonie. Tvrdí, že Írán je zapojen do konfliktů v Sýrii, Iráku, Libanonu, v Perském zálivu i na palestinském území. Teherán dle jeho mínění financuje hroutící se Asadův režim a nese hlavní zodpovědnost za posilování Islámského státu a dalších radikálních džihádistů. Situace v Iráku si žádá další zásah amerických sil, abychom tak mohli zásadně omezit moc Islámského státu. V Sýrii je zase nutné odstranit Asada a více spolupracovat se Saúdskou Arábií a Izraelem proti rozšiřování moci Íránu,“ cituje Parry – dle svého mínění – pomýlené Kaganovy teze.
Ve zmiňovaném komentáři Kagan také horuje pro navýšení výdajů na obranu, což považuje Parry za nepřípustné. „Ani po tolika zbytečných válkách nejsou neokonzervativci schopni převzít zodpovědnost za svá zásadní pochybení a lži, jako byla např. ta o existenci zbraní hromadného ničení v Iráku. Místo toho neokoni upevňují svoji moc, nadále ovládají americkou zahraniční politiku a využívají své think-tanky k ovlivňování médií a veřejnosti. Z neodpustitelných chyb, kterých se dopustili v Iráku, udělali naopak věc hodnou následování,“ podivuje se Parry, pro něhož je největším problémem Kaganův požadavek na návrat amerických vojáků do Iráku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro