„Ve své pastýřské roli selhal.“ Kněz Halík otevřeně zaútočil na kardinála Duku

13.8.2021 1:10 odp.

Katolický kněz Tomáš Halík dodatečně připojuje svůj podpis k otevřenému dopisu katolíků kardinálu Dominiku Dukovi. Dokument je podle něj projevem výrazných změn v české katolické církvi. Katolíci se společně spojili proti extremistickým proruským populistickým silám jako SPD či Volný blok a některým lidem sedícím v Radě ČT, kteří prý zneužívali křesťanskou rétoriku a mátli věřící. „Hodnotové porozumění mezi různými proudy katolíků, kteří se společně vymezují proti extremistům, může vést k dialogu a spolupráci,“ píše Halík na svém blogu serveru Aktuálně.cz.

„Ve své pastýřské roli selhal.“ Kněz Halík otevřeně zaútočil na kardinála Duku
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Tento dopis je příkladem významných změn v české katolické církvi: Podařilo se ukončit dlouholeté ‚kulturní války‘ mezi spíš konzervativním a spíše proreformním (‚profrantiškovským‘) proudem,“ oznamuje Halík s tím, že i on k dopisu Dukovi připojuje svůj podpis.

„Výrazné osobnosti na obou stranách (od biskupů, představených řeholních společností, kněží, akademické sféry, představitelů katolických médií po mnoho dalších aktivních katolických laiků) se sjednotily v jasném postoji: Podpora extremistických politických seskupení typu SPD a Volný blok ze strany lidí, kteří se veřejně hlásí ke katolické církvi a dokonce byli církevními kruhy nominováni do mediálních rad, je věc naprosto nepřijatelná,“ pokračuje Halík.

Původní zdroj ZDE

Církev podle Halíka nemá uzavírat „registrované partnerství“ s žádnou politickou stranou. „Jistě najdeme extrémní názory, obtížně slučitelné s křesťanstvím, u pravicových i levicových stran. Křesťanskou rétoriku zneužívají a vydávají se za ‚obhájce křesťanských hodnot‘ veřejně také dva lidé z bezprostřední blízkosti kardinála Duky, kteří ohlásili kandidaturu za tato seskupení – církevní autorita má povinnost je napomenout a distancovat se od nich,“ dodává Halík.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 21344 lidí
Smutně podle něj působí nedostatečná odpověď kardinála Duky a zejména jeho neochota setkat se s iniciátory dopisu. Proto alibistickou odpověď kardinála Duky na otevřený dopis vnímá Halík prý jako selhání v jeho pastýřské roli.

„Populistické, nacionalistické, xenofobní (v případě Volného bloku a zejména Dělnické strany otevřeně neonacistické) síly jsou vážným nebezpečím pro svobodný a demokratický vývoj naší země; k nadbíhání masivní ruské propagandě výzvami, aby naše země spáchala politickou a ekonomickou sebevraždu vystoupením z Evropské unie, nelze mlčet,“ zdůrazňuje kněz.

Proto vybízí k tomu, abychom se „pozorně dívali do tváří lidí na mítincích pravicových extremistů a nepodceňovali je“. „Jak jsme viděli na případu prvního českého teroristy, propaganda SPD je schopna potencovat v prostomyslném důchodci sadisticko-psychopatické sklony a kriminální jednání,“ připomíná Halík.

Opakovaně varuje před hybridní válkou. „Podobně jako v případě nástupu nacismu, fašismu a komunismu vzpomínáme s úctou na církevní představitele, kteří včas varovali veřejnost, a stydíme se za ty, kteří s těmito hnutími aktivně či mlčením kolaborovali, nesmíme podcenit hybridní válku, kterou dnes vede Rusko proti integritě Evropy nebo pokusy populistů pod vlajkami křesťanství nastolovat autoritativní režim (‚iliberální demokracie‘) např. v Rusku, Maďarsku a Polsku,“ dodává.

Závěrem se do Duky znovu zostra opřel a vyčetl mu, že mu neprojevil podporu: „Postoje kardinála Duky k mnoha problémům církve a společnosti a vyhýbání se otevřenému dialogu těžce poškozují autoritu církve v naší společnosti. V posledních letech nebyl schopen se mne jako svého kněze zastat proti hrubým útokům svých přátel Václava Klause a Miloše Zemana a nyní ani proti lživému nactiutrhání pana Nerušila. Naopak se k němu dnes hlásí lidé a média, za jejichž podporu bych se styděl,“ dodal závěrem Halík, který věří, že nynější sblížení různých proudů a osobností v církvi bude pokračovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

16:30 Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se na svém úterním zasedání usnesla, že se ČT v pořa…