„Vlády se nemají starat o lidi,“ vysvětlila Pekarová Schillerové. A myšlenku dále rozvedla

27.03.2022 12:36

V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetly předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Tvrdě se pohádaly o to, komu všemu se má pomáhat. Schillerová zdůraznila, že v Česku se musí pomáhat všem – i ukrajinským uprchlíkům, i Čechům. Pekarová nabídla zcela jiný pohled. „Víte, podle mě se vlády nemají starat o lidi,“ prohlásila Pekarová. A hned svou myšlenku rozvedla. A zasadila tvrdou ránu Andreji Babišovi, který vyjel do Polska.

„Vlády se nemají starat o lidi,“ vysvětlila Pekarová Schillerové. A myšlenku dále rozvedla
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetly předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) a předsedkyně poslanců ANO Schillerová

 „Já myslím, že si musíme stanovit cíl, a to je porazit diktátora Putina. A to se nám podaří jen tehdy, když budeme postupovat jednotně. Jako státy, ale i uvnitř státu, když se nebudeme štěpit, když nebudeme koukat na uprchlíky skrz prsty, když nebudeme koukat skrz prsty na lidi, kteří si jen chtějí zachránit život,“ zdůraznila na úvod Pekarová s tím, že ten, kdo se snaží štěpit společnost, tak dělá chybu.

Schillerová zdůraznila, že vláda musí pomáhat i Čechům. „Vláda se musí starat o všechny lidi na území České republiky, bez ohledu na to, jestli se tady narodili, nebo ne. To není nic proti Ukrajině. Uprchlíkům se má také pomoci. Ale  má se pomoci všem.“ 

Pekarová Adamová řekla, že plošně pomáhat všem ekonomicky není možné. Je třeba pomáhat těm, kteří to potřebují. „Víte, podle mě se vlády nemají starat o lidi. Mají se starat o to, aby v zemi bylo bezpečno. To je první předpoklad, abychom se měli lépe. A za druhé si myslím, že stát má vytvořit podmínky, ve kterých si lidé zvládnou pomoci sami. Já jsem přesvědčena, že nikdo nepotřebuje vodit za ručičku. Těm, kteří opravdu potřebují pomoc, těm jsme pomohli, rozšířili jsme např. příspěvek na bydlení.“

Anketa

Má NATO vyslat na Ukrajinu mírové sbory?

2%
97%
hlasovalo: 26651 lidí

Pekarová upozornila také na to, že Polsko např. snížilo DPH u paliv na půl roku, ale je pak třeba se podívat na to, co bude za půl roku, až se ona daň vrátí. „Já si myslím, že ani já, ani tady paní exministryně nepotřebuje, abychom neplatili daně. A těm, co to potřebují, opravdu pomáháme,“ pokračovala.

Předsedkyně Sněmovny také připomněla, že vláda udělala kroky, jež vedly ke snížení cen pohonných hmot, např. kontrolami cen na čerpacích stanicích.

Schillerovou to však neuklidnilo. Zmínila: „Pan Babiš je znepokojen. Oni mu píší voliči. Jel se podívat do Polska na srovnání těch cen.“

A tady Pekarová Adamová Babiše nešetřila. „Tady je vidět ten rozdílný přístup Babišovy vlády a Fialovy vlády. Já jsem ráda, že pan premiér Fiala jel na Ukrajinu a že Ukrajinu jednoznačně podpořil. Nikoli, že by jezdil podívat se na to, kolik kde stojí salám. Mimochodem, pan Babiš je podnikatel, tak by třeba Agrofert mohl sám od sebe snížit ceny a nečekat na žádné vládní kroky,“ vypálila Pekarová Adamová.

Schillerová okamžitě soptila oheň a síru. „Víte, ono vám to ukazování na Babiše už nepomáhá. Lidi už chtějí vidět nějaké konkrétní výsledky. Vám to už nevydrží dlouho. Vy chcete prodlužovat nouzový stav, my jsme vám nabídli 30 dní, ale vy chcete 68 dní, protože na to máte tu 108 hlasů, máte tu aroganci moci. Přitom my jako opozice jsme velmi vstřícní. My jsme tak vstřícnou opozici neměli,“ posteskla si Schillerová.

Upozornila, že podle některých ústavních právníků není správné prodlužovat nouzový stav o více než 30 dní z rozhodnutí Sněmovny. Citovala profesora Jana Kyselu, který jako ústavní právník upozornil, že je úzus, že nouzový stav by se ve Sněmovně měl prodlužovat o 30 dní a nikoli více.

„S tou svou většinou byste si mohli nouzový stav prodloužit třeba na 3 roky,“ kroutila Schilerová hlavou nad Pekarovou Adamovou.

Pekarová Adamová ale trvá na tom, že vláda dělá v oblasti pomoci uprchlíkům i českým občanům, co může, a dalších jen 30 dní nouzového stavu že by nestačilo. Pokud se dnes staví např. buňky pro ubytování uprchlíků, tak po odchodu uprchlíků bude možné tyto prostory využít pro sociálně slabší české občany nebo jako startovací byty.

A pokud jde o příspěvek na ubytování uprchlíkům ve výši 3000 korun měsíčně za osobu pro domácnost, Pekarová připomněla, že zná případy, kdy tyto peníze čeští občané předali Ukrajincům.

Schillerová na Pekarovou Adamovou apelovala, aby rozdělila výši příspěvků na ubytování uprchlíků v hotelích, a na ubytování v domácnostech. Měla by prý počítat i s tím, že nemalá část uprchlíků už v Česku zůstane, protože na rozbombardované Ukrajině se nebude mít kam vrátit.

Schillerová má za to, že vláda má předložit seznam profesí, kde se hledá pracovní síla, a při registraci uprchlíků se má pídit po jejich specializaci, po jejich pracovních zkušenostech, a nabídnout příslušná volná pracovní místa.  

Pekarová Adamová uznala, že to tak může být, a oznámila, že vláda pracuje na plánech, jak jednat, když budou chtít uprchlíci odejít zpět domů, a na plánech, pokud tady uprchlíci zůstanou. V tuto chvíli je podle předsedkyně Sněmovny třeba vycházet uprchlíkům maximálně vstříc, a pokud to jen trochu jde, nabízet kvalifikovanou práci.

Nakonec se dámy shodly na tom, že jsou zklamané z toho, jak se současný maďarský premiér staví k ruské invazi na Ukrajinu. „Pro mě je to dost zklamání. Za osm dní tam jsou sněmovní volby a je na Maďarech, aby se rozhodli, koho chtějí v čele země,“ poznamenala Schillerová. Pekarová Adamová připomněla, že vůči Viktoru Orbánovi se stavěla kriticky dlouhodobě.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…