„Vy tady šermujte s těmi grafy, to dělával Paroubek, ne?“ Faltýnek u Moravce čelil přesile hostů z opozice

24.02.2019 13:50

Do studia Otázek Václava Moravce dorazili místopředsedové stran Jaroslav Faltýnek z ANO, Jakub Michálek z Pirátů a Martin Kupka z ODS. Pánové před kamearami rozehráli seriály „vždycky Líbeznice“ a „vždycky Prostějov“. Moravec šil do ministryně průmyslu za ANO Marty Novákové. Michálek označil tuto členku vlády za „neschopnou“. Faltýnek se pokusil diváky uklidnit, že boj za zájmy uživatelů mobilních dat vzal pod svá křídla přímo premiér.

„Vy tady šermujte s těmi grafy, to dělával Paroubek, ne?“ Faltýnek u Moravce čelil přesile hostů z opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Český internet se už týden baví na účet ministryně průmyslu za hnutí ANO Marty Novákové, že si za drahá mobilní data můžeme i tak trochu sami, protože příliš používáme wi-fi a ne drahá data od operátorů. Lidé jí už týden vkládají do úst věty typu, že by lidé měli víc umírat, protože pak budou pohřby levnější, a desítky podobných trpkých prohlášení.

Faltýnek prohlásil, že výrok ministryně Novákové nebyl příliš šťastný. Jedním dechem však dodal, že premiér Babiš začíná problém s mobilními operátory řešit osobně. „Možná zítra nebo pozítřku se veřejnost dozví, že pan premiér začal osobně ten problém řešit,“ oznámil 1. místopředseda hnutí ANO. Babiš prý bude řešit přenos telefonních čísel, pokuty za změnu operátora a tak podobně.

Anketa

Andrej Babiš chce být premiérem až do roku 2025. Přejete si, aby se mu to splnilo?

hlasovalo: 12065 lidí
„Ale pan premiér to sliboval už v roce 2017 a spravedlivě se rozhořčoval, pak totéž dělal v lednu 2018, v dubnu, ale nic se nepřihodilo,“ vypálil okamžitě Kupka. „My bychom chtěli, aby ty pokuty, které jsou dnes v tisících korun, tak aby to byly maximálně stovky. My tady posloucháme, jak to řeší pan premiér a přitom Babiš fatálně selhal,“ přisadil si Michálek. Piráti představí novelu zákona, která by ony pokuty měla skutečně snížit. Babišovi vyčetl, že se chlubí možným příchodem Apple Storu, ale podstatnější je oslovovat zahraniční mobilní operátory, aby na našem trhu zesílila konkurence. „Vy žádný výsledky nemáte, v týhletý oblasti,“ šil Michálek.

Faltýnek poděkoval Michálkovi, že Piráti přišli s novelou. Hnutí ANO se s obsahem seznámí a přidá nějaký svůj nápad. A v tu chvíli se ozval Moravec. „Díky bohu teď za neschopnost ministryně Novákové, protože Piráti teď přicházejí s určitým návrhem, hnutí ANO do toho přidá nějaký návrh, a co ODS, podpoří návrh Pirátů?“ zeptal se moderátor.

Kupka nadšení pro pirátský návrh krotil. Každá úleva je důležitá, ale podstatnější podle místopředsedy ODS je vytvořit dobré podmínky pro vstup čtvrtého operátora na trh, bude důležité vytvořit podmínky pro to, aby operátor mohl do země položit optické kabely a mohl budovat kvalitní síť. Michálek dal v této věci Kupkovi za pravdu. Podle piráta musí mobilní operátoři dopředu vědět, za jakých podmínek mohou nově vstoupit na český trh. Zatím to však nevědí a nemohou si spočítat, s jakými cenami se jim to vyplatí.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Poté se pánové shodli na tom, že je třeba urychlit stavební řízení, na čemž se podílejí takřka všechny politické strany, aby operátorům ukázali, že chtějí čtvrtému hráči ulehčit vstup na český trh. Přál by si to prý i Faltýnek. A v tu chvíli se znovu přihlásil o slovo Michálek. „Já myslím, že vy to moc nechcete,“ udeřil Michálek na Faltýnka. „Jestliže to pan premiér řeší tak, že se sejde s lobbisty těch tří operátorů a bude jednat o vstupu čtvrtého operátora... Tak to je nesmysl,“ kroutil hlavou Michálek.

Pokud jde o ministryni Novákovou, tak ta podle piráta pravděpodobně není schopná jednat se zahraničními operátory. Kdyby toho schopná byla, už by s nimi jednala. I sám premiér Babiš chystá jednání se stávajícími operátory namísto toho, aby lákal čtvrtého mobilního operátora. Stejně kritický byl k vládnímu hnutí ANO i Kupka.

Faltýnek poděkoval za podnětné nápady opozice, se kterými bude vláda pracovat. Osobně se prý však v této oblasti nevyzná. „Mě když se poprvé ptali na Huawei, tak jsem ani nevěděl, co to je. Já mám mobil s jablíčkem,“ práskl na sebe Faltýnek. „Kdybychom se bavili o polském mase, tak to bych věděl víc,“ prozradil ještě. „Toho bych se taky bál,“ zchladil Faltýnka Kupka.

Moravec poté přehodil výhybku ke zvyšování daní. Faltýnek prohlásil, že hnutí ANO dlouhodobě odmítá zvyšovat daně a z tohoto svého záměru odmítají členové hnutí ANO ustoupit. Na rozdíl od ODS, která v době své vlády slibovala, že daně nezvýší, ale pak dělala pravý opak. „Ale pane kolego, také musíte říct, jaké byly tehdy ekonomické podmínky,“ ohradil se Kupka. Poznamenal také, že Líbeznice, kde starostuje, má vyrovnaný rozpočet. „Prostějov měl také vyrovnaný rozpočet, stejně jako vaše Líbeznice,“ ozval se Faltýnek, jenž byl v Prostějově politikem ještě za sociální demokracii.  

„Je hezké, že tu sehráváte svůj seriál ‚dycky Líbeznice‘ a ‚dycky Prostějov‘,“ neudržel se v tu chvíli Moravec.

Faltýnek se však nenechal zaskočit a začal na kameru ukazovat grafy, na kterých chtěl dokumentovat, že ministryně financí Alena Schillerová dokázala dotáhnout rozpočet do přebytku, což před ní dokázal ještě Andrej Babiš a pak už jen Ivan Kočárník.

„Vy tady šermujte s těmi grafy, to dělával Paroubek, ne?“ zeptal se Michálek. „Akorát ty vaše grafy jsou ještě zkreslený,“ nešetřil pirát ostrými slovními náboji.

Faltýnek se bránil, že to není pravda. Jedním dechem také dodal, že ministerstva byla vyzvána k tomu, aby hledala úspory. „Ministryně financí slibovala, že sníží počty úředníků o 10 procent,“ ozval se v tu chvíli Moravec. Faltýnek chtěl tuto věc dovysvětlit, a v tu chvíli se zase ozval Michálek. Hnutí ANO podle něj využívá i tzv. alternativní pravdy. „Jejda, lekce alternativní pravdy,“ řekl doslova Michálek.

Faltýnek se tím však nedal vyvést z míry a poznamenal, že je spokojen, když rostou počty policistů, učitelů či vojáků, což jsou také státní zaměstnanci. A pokud se chtěla ODS chovat jinak, měla k tomu podle Faltýnka osm let, kdy sama vládla. Mohla také snižovat daně a dělat i další věci, které si přeje dnes.

„Ale vy tady vládnete už šest let,“ připomněl Faltýnkovi Moravec, který by prý rád věděl, jak dlouho si hnutí ANO ještě vystačí s tím, že se bude vracet do minulosti.  

Kupka prozradil, že ODS brzy představí vizi, jak posunout Českou republiku kupředu, jak zrušit zbytečná razítka a zákony. „Ale nejvíc zákonů předložil váš poslanec Marek Benda,“ rýpl si Michálek. „Ale jsou to zákony kvalitní, které zjednodušují situaci,“ bránil  Kupka svého kolegu. „Určitě,“ poznamenal k tomu sarkasticky Michálek.

A Moravec první hodinu Otázek raději utnul.

Po krátké přestávce však se stejnými hosty zahájil i hodinu druhou. Faltýnek poznamenal, že menšinová vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, protože bez nich nemá většinu. „Ale my (komunistům) neustupujeme,“ zdůrazňoval Faltýnek.

Kupka se v tu chvíli neudržel. „Já jsem četl ten program, který vláda fakticky realizuje, a vy útočíte na ty ekonomicky aktivní," vypálil místopředseda ODS.

Faltýnek okamžitě oponoval, že to není pravda, že ODS často kritizuje EET, ale podle Faltýnka ve skutečnosti podnikatelé chtějí dotáhnout EET do konce.

Tentokrát se však Kupka nedal umlčet. „My opravdu chceme živnostníkům pomoci, ale my to navrhujeme a vy to zabíjíte,“ udeřil na Faltýnka s tím, že ODS usiluje o digitalizaci státní správy, digitalizaci stavebního řízení a o další kroky.

A tady Moravec utnul pány podruhé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…