„Vydírat se nenecháme“. Dusno kolem ODS a TOP 09 se stupňuje

12.01.2021 7:20

V budoucí koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dál panuje napětí. Pražské ODS se ani trochu nelíbí, že by šéfka TOP 09 měla být lídrem v hlavním místě. Jenže pražská TOP 09 svou šéfku jasně podpořila. A Jiří Pospíšil s Miroslavem Kalouskem poslal ODS jasný vzkaz: Nedáme se vydírat. Lepší koalici nevidím.

„Vydírat se nenecháme“. Dusno kolem ODS a TOP 09 se stupňuje
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda poslaneckého klubu TOP09, Miroslav Kalousek
reklama

Pražská ODS není spokojena s tím, že by lídrem koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze měla být šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Šéf Pražské ODS Tomáš Portlík v rozhovoru pro Právo prohlásil, že by lídra v Praze měla mít ODS, protože poslední komunální volby tady vyhrála právě ODS.

Jenže nedokázala uzavřít funkční většinovou koalici. Tu dnes tvoří Piráti, TOP 09, STAN, a hnutí Praha sobě Jana Čižinského. ODS a ANO sedí v opozici.

ODS přišla s návrhem, že přenechá místo volebního lídra pravicové koalice, pokud TOP 09 stávající pražskou koalici oslabí.

Problém je však v tom, že blok ODS a TOP 09 by neměl většinu hlasů v zastupitelstvu a Praha sobě, ani Piráti by s ODS s vysokou pravděpodobností nespolupracovali. Spolupráce s ANO by zase mohla znamenat problém pro pravicovou koalici, když na celostátní úrovni hodlá porazit šéfa ANO Andreje Babiše.

Miroslav Kalousek (TOP 09) poslal ODS jasný vzkaz.

„Milá ODS, zejména její pražští členové: Primátora Hřiba jenom pro Vaše krásné oči ‚nesestřelíme‘ a Markéty se nevzdáme. Naší vzájemné spolupráce si vážíme, ale vydírat se nedáme. Berte, nebo nechte ležet. S upřímným pozdravem...,“ pravil Kalousek.

Miroslav Kalousek poslal ODS jasný vzkaz

Pražská TOP 09 navíc jasně podpořila svou šéfku v roli lídra budoucí koalice.

Svou předsedkyni podpořil výbor jednomyslně, pro bylo všech 30 hlasujících. Dvojkou za TOP 09, nikoliv celkově, pak bude poslanec Dominik Feri (TOP 09).

„Velmi mě těší silná podpora kolegů pražské krajské organizace TOP 09, kteří mě jednomyslně zvolili lídryní kandidátky. Vnímám to jako ocenění své dosavadní práce a velkou podporu společně vyjednaného postupu. Těším se na kampaň, v níž hodlám spolu s ostatními zabojovat o vítězství, abychom mohli realizovat tolik potřebnou změnu,“ napsala v SMS pro ČTK Pekarová Adamová.

Šéf zastupitelského klubu TOP 09 v Praze, europoslanec a bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil nevidí k odchodu z koalice s Piráty a Praha sobě důvod.

„Já to jako spor nevidím a naopak se snažím tuto situaci zklidňovat. Velmi vítám celostátní koalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Nevidím ale přímou logiku, abychom měli vystoupit z naší koalice se STAN, rozbít tento projekt a v covidové době odvolat primátora Zdeňka Hřiba,“ řekl pro Echo24.cz Pospíšil.

Pokud by se ukázalo, že může v Praze vzniknout lepší koalice, Pospíšil se prý nebude bránit jejímu uzavření, ale prozatím žádnou takovou lepší koalici nevidí.

ODS si ale trvá na tom, že TOP 09 v pražské koalici vlastně podporuje celostátní konkurenční koalici Pirátů a STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…