Zajímavé informace: Kvóty na rozdělení uprchlíků možná zkrachují

26.10.2015 8:02

Povinným uprchlickým kvótám, které byly před měsícem přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska schváleny na schůzi ministrů vnitra EU, hrozí fiasko. Přesouvání běženců naráží na nezájem migrantů i jednotlivých členských zemí Evropské unie. Nefunkční systém však nebrání bruselským orgánům v plánování dalšího rozšiřování kvót.

 Zajímavé informace: Kvóty na rozdělení uprchlíků možná zkrachují
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

V září bylo rozhodnuto o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků dorazivších do Evropy mezi členské státy Evropské unie. Z celkového počtu bylo prozatím přemístěno pouhých 19 Eritrejců, kteří před třemi týdny odletěli z Itálie do Švédska.

Na řadě by nyní mělo být Lucembursko. Jenže země dosud nedokázala dát dohromady 30 Syřanů. Dle Lidových novin hlavně proto, že uprchlíci odmítají podat v Řecku žádost o azyl a dávají přednost Německu. I za cenu toho, že stráví zimu v italských nebo řeckých uprchlických táborech a na cestu do vysněné země se na vlastní pěst vydají až na jaře. „Bez žádostí o azyl podaných v přijímacích centrech hrozí, že celý systém zkrachuje,“ prohlásil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Vedle neochoty migrantů blokuje systém na přerozdělování uprchlíků i nezájem jednotlivých členských zemí EU. Volné kapacity pro přesun uprchlíků nahlásilo zatím jen 6 zemí EU. Ostatní, včetně Česka, vyčkávají, jak se podaří nastartovat tzv. hotspoty, neboli společná přijímací centra EU, která by do konce listopadu měla fungovat na italských a řeckých ostrovech. V Itálii by jich mělo vzniknout šest, v Řecku pět. Zatím fungují jen na italské Lampeduse a řeckém ostrově Lesbos, přičemž v Řecku musel být po čtyřech dnech kvůli návalu uprchlíků načas uzavřen.

Bez ohledu na zatím nefunkční systém přerozdělování migrantů plánuje EU rozšíření kvót. Evropská komise navrhuje trvalý mechanismus, jenž by nebyl ohraničen konkrétními čísly. Proti návrhu, který prosazuje zejména Německo, tentokrát dle Lidových novin může Česko počítat vedle Visegrádské čtyřky i se Španělskem, jehož premiér klíč k přerozdělování běženců odmítá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

11:51 Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

Bývalý prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko. Dů…