„Zastavte to!“ V Austrálii je problém s vakcínou. Čas běží

13. 1. 2021 20:21

Austrálie čelí podle tamních vědců potenciálnímu problému s očkováním proti koronaviru. Australská vláda z většiny staví své očkování na vakcíně AstraZeneca, která má ale oproti vakcínám Pfizer nebo Moderna nižší úspěšnost v klinických testech. Vědci bijí na poplach, aby se očkovací strategie země proměnila. „Vakcína AstraZeneca je efektivní, vysoce kvalitní a bezpečná,“ reagoval vládní zmocněnec pro zdravotnictví Paul Kelly.

„Zastavte to!“ V Austrálii je problém s vakcínou. Čas běží
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Podle zahraničního serveru Financial Times skupina australských vědců varuje,

Anketa

Líbila se vám demonstrace za účasti Dana Landy a exprezidenta Klause?

19%
75%
hlasovalo: 16716 lidí
že vládní strategie očkování země anglicko-švédskou vakcínou Oxford/AstraZeneca nemusí být dostatečně efektivní k vytvoření kolektivní imunity. Podle imunologů by měla vláda zajistit dodatečné zásoby vakcín BioNTech/Pfizer a Moderna, které měly v klinických testech mnohem lepší výsledky.

Kromě toho dokonce někteří navrhují, aby se únorové očkování vakcínou AstraZeneca úplně zastavilo. „Dokud nezískáme dostatek důkazů, že je vakcína srovnatelně kvalitní jako ostatní, existuje riziko, že vakcína AstraZeneca nezajistí kolektivní imunitu,“ prohlásil prezident australské lékařské asociace Andrew Miller.

„Vakcína AstraZeneca je efektivní, vysoce kvalitní a bezpečná,“ reagoval vládní zmocněnec pro zdravotnictví Paul Kelly. „Vakcína bude dostupná hned, jak ji schválí australský úřad pro léčiva, což očekávám někdy v únoru,“ dodal Kelly.

Australská vláda sází na vakcínu AstraZeneca, které objednala na 53 milionů dávek. Zatímco známější vakcíny Pfizer objednala jen 10 milionů dávek. V klinických testech měla vakcína Pfizer úspěšnost přes 90 procent, zatímco AstraZeneca jen něco kolem 70 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

11:13 „Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

Nejeden proevropský politik v Česku si nenechal ujít příležitost vyzvat vládu, aby děkovala Evropské…