„Zavřete oči a poděkujte za déšť“. Toto je náš ministr zemědělství, vážně. Bobošíková vás seznámí

30.08.2022 20:32 | Zprávy
autor: nab

Fialova vláda se staví s nezájmem k situaci zemědělců, kteří propouštějí a krachují. Zatímco potravináři se obávají, že nezásobí trh dostatkem potravin, politici vládní pětikoalice vzývají politiku EU a označují současnou situaci za příležitost, upozorňuje v pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková. Opačný názor sdíleli prezident, šéf Agrární komory Jan Doležal či šéfka potravinářské komory a další. V případě krize má Česko ve skladech zásobu potravin na 32 hodin.

„Zavřete oči a poděkujte za déšť“. Toto je náš ministr zemědělství, vážně. Bobošíková vás seznámí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Zdeněk Nekula(KDU-ČSL)

Na letošní Země živitelce se podle Bobošíkové politické špičky české republiky opravdu předvedly. Tváří v tvář oprávněným stížnostem představitelů zemědělců a potravinářů na vysoké ceny energií a další hrozící zdražování potravin premiér Petr Fiala zdůraznil krajinu a Ukrajinu. Předseda Senátu Vystrčil pochválil včelaře a zemědělce uklidnil, že „když je těžká doba, je to příležitost“.

Oba představitele ODS podle moderátorky předčil ministr zemědělství Nekula z KDU-ČSL. Ten děkoval za déšť a místo řešení drahých potravin vyzval přítomné k magickému rituálu: „Já děkuji za déšť a chtěl bych vás všechny poprosit, až bude pršet, tak zkuste zavřít oči a také poděkovat za déšť,“ pronesl ministr a přísedící exprezident Václav Klaus protáčel oči v sloup.

Jediný z ústavních činitelů, který reagoval na naléhání zástupců zemědělců a potravinářů, byl podle Bobošíkové prezident Miloš Zeman. „Nehovořil o výzvách a Ukrajině, ale odsoudil zelený fanatismus a nesmyslné emisní povolenky,“ uvedla moderátorka. Rovněž se Zeman přimlouval za zastropování cen energií.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …