„Zdravíme, pane prezidente! Děkujeme a ať se daří!“ Co kamery neviděly při návštěvě Zemana v Británii

17.06.2017 8:25 | Zprávy
autor: Radim Panenka

REPORTÁŽ Audience u královny, vyznamenání českých a slovenských veteránů, debata s britským šéfdiplomatem Borisem Johnsonem a uctění památky obětí bitvy o Británii. Prezident toho v Londýně stihl vskutku hodně. Přitom v britské metropoli pobyl jen pár hodin. ParlamentníListy.cz byly u toho.

„Zdravíme, pane prezidente! Děkujeme a ať se daří!“ Co kamery neviděly při návštěvě Zemana v Británii
Foto: Buckinghamský palác
Popisek: Prezident Zeman na audienci u britské královny Alžběty II.

Český prezident byl po deseti letech přijat Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. Málokteré setkání prezidenta Zemana se zahraničním vůdcem vedlo k tolika výsledkům lidové tvořivosti a vtípkům, jako audience u britské panovnice. Přitom to může být paradoxní.

Hlava Spojeného království přijímá k audiencím jen velmi málo návštěv a skutečnost, že teprve druhým státníkem v letošním roce, který se do Buckinghamského paláce podíval, byl právě Zeman, je nepochybným úspěchem hradních diplomatů.

Audience se sice uskutečnila o chvíli později než bylo v plánu, důvodem ovšem byla mimořádná situace, kdy královna spolu s premiérkou a dalšími vrcholnými představiteli britského kabinetu navštívila místo tragického požáru obytného věžáku.

  • O čem prezident Zeman s královnou Alžbětou II. hovořil? Čtěte ZDE

Dalo by se též říct, že celou prezidenskou páteční návštěvu Londýna provázel Winston Churchill, Zemanův oblíbenec. Novinářům hned po audienci Miloš Zeman prozradil, že královně připomněl, že právě Churchill byl jejím prvním premiérem, na což Alžběta II. reagovala slovy, že jich už zažila deset.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…