Známý odborník načrtl, co přijde v Rusku po Vladimiru Putinovi. Jedna možnost je opravdu výživná

09.02.2015 12:29

Politický geograf Univerzity Karlovy Michael Romancov se v komentáři pro internetový Dotyk zamýšlel nad tím, kdo by mohl v budoucnu nahradit Vladimira Putina. V úvahu prý připadají dva scénáře. Buď nastoupí "strážce odkazu", nebo bude restaurována monarchie v čele s carem. V komentáři pro Hospodářské noviny pak Romancov poukázal na zásadní skutečnost, která prý vyplula o víkendu na povrch.

 Známý odborník načrtl, co přijde v Rusku po Vladimiru Putinovi. Jedna možnost je opravdu výživná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

Anketa

Miloš Zeman řekl, že je ochoten v případě pádu vlády jmenovat vládu Andreje Babiše, ve které by klidně mohly být zastoupeny i ODS a TOP 09. Předčasné volby by nepreferoval. Co vy na to?

hlasovalo: 24877 lidí

Romancov v komentáři pro Dotyk hned zkraje uvádí, že Putin zřejmě za tři roky obhájí post prezidenta a tudíž bude v čele Ruska stát až do roku 2024. Třetí po sobě následující funkční období již ale ruská ústava nepovoluje, a tak dle Romancova vyvstává otázka, co bude následovat. Geograf přichází se dvěma možnými scénáři – buď nastoupí Putinem vybraný nástupce, nebo bude restaurována monarchie.

V případě prvního scénáře bude Putin dle Romancova svého nástupce pravděpodobně hledat v tzv. "vnitřním kruhu“, na jehož existenci se prý shodují ti, kteří putinismus znají. Společným jmenovatelem těchto lidí je dle analytika věrnost Putinovi, takže se ocitli na sankčních seznamech USA a EU, či vazba na silové struktury a Petrohrad. Za členy tohoto kruhu jsou prý teď považováni zejména lidé jako Igor Sečin (prezident ropného gigantu Rosněfť), Vladislav Surkov (hlavní ideolog Kremlu) a Sergej Šojgu (ministr obrany). Romancov by v současné době vsadil na ruského ministra obrany.

Druhým scénářem, se kterým politický geograf operuje a který sám nazývá fantasmagorickým, je návrat monarchie a cara. Postsovětský prostor dle Romancova totiž zná pojem "republikánská dynastie", kdy moc přechází z otce na syna či se alespoň drží v jedné rodině. Jenomže Vladimir Putin má pouze dcery. A pokud se prý nevrátí do Ruska a nezapojí se do politiky či si Putin nepořídí syna, tato varianta dle Romancova padá. Ale ruský prezident by se dle politického geografa mohl nechat inspirovat frankistickým Španělskem. "Stal by se tak prvním a jediným představitelem 'svého' Ruska. Zachráncem a spasitelem, jenž by definitivně uzavřel epochu experimentů návratem k politickému uspořádání, jež by reflektovalo právě ty konzervativní hodnoty, které se roku 2013 rozhodl reprezentovat,“ konstatuje Romancov.

Moskva potřebuje nepřítele

V komentáři pro Hospodářské noviny Romancov uvádí, že ze všech sdělení a komentářů, které se objevily v souvislosti s návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Hollandea v Moskvě a následné bezpečnostní konference v Mnichově, je rozhodující ta skutečnost, která prý dosud pouze bublala pod hladinou a která prý nyní konečně zazněla z úst ruských představitelů: Rusko je zásadně nespokojeno s tím, jak vypadá současný svět, jenž svou podobu získal v posledních pětadvaceti letech.

Proti EU, respektive Západu, tak dle Romancova stojí revizionistická mocnost par excellence, která chce vše postavit znovu a lépe. Proto teď prý pořád uslyšíme o nebezpečí ISIS, o nepřípustnosti "revize" výsledků Jalty a Postupimi, o diktátu USA, protože Moskva bez nepřítele údajně nemůže existovat. "Vnějšího nepřítele Putin potřebuje proto, aby doma mohl vládnout, a sdíleného nepřítele proto, aby mohl manipulovat s Evropou. Nechápe, že Evropané mohou žít v míru mezi sebou, ale zcela jistě i USA, Kanadou, Austrálií či Japonskem. Dost možná, že i s Čínou. Nerozumí tomu, bojí se toho a snaží se jednotu Evropy, ale i celého demokratického světa rozbít. Je jen na nás, zda mu k tomu poskytneme příležitost," soudí Romancov.

Celý komentář k přečtení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

10:12 Vypekli Noru Fridrichovou. Než stačila pustit reportáž, ANO zaúřadovalo

Nora Fridrichová zabrousila se 168 hodinami do tématu migrace. V pořadu jeden odborník za druhým tvr…