22 mrtvých na koncertě v Manchesteru. Ochrankář mohl vraha zastavit, ale bál se obvinění z rasismu

18.06.2021 21:37

K neštěstí v Manchester Areně, při kterém před čtyřmi lety zemřelo 22 lidí a dalších 119 utrpělo zranění, podle zprávy veřejného vyšetřování nemuselo vůbec dojít. Jeden ze členů ochranky si totiž podezřelého atentátníka Salmana Abediho všiml, obával se však zásahu, aby nebyl nařčen z rasismu. Píše to server Novinky.cz.

22 mrtvých na koncertě v Manchesteru. Ochrankář mohl vraha zastavit, ale bál se obvinění z rasismu
Foto: vbsm.com
Popisek: Pietní místo po terorismu v Paříži

K bombovému útoku došlo v květnu roku 2017 na koncertě Ariany Grande. Vyšetřování celé věci nařídila britská ministryně vnitra. A jak se ukázalo, útoku předcházela celá řada „promeškaných příležitostí“, při kterých mohl být muž libyjského původu Salman Abedi zadržen. Sám Abedi při činu zemřel. 

Soudce a někdejší advokát John Saunders, jenž případ vyšetřoval, uvedl, že odpovědnost za pochybení nese společnost SMG, jež arénu provozuje, a také bezpečnostní agentura Showsec. Ta podle něj na koncert najala neproškolenou ostrahu. Vinna je podle něj i britská dopravní policie, neboť strážníci se prý chovali laxně.

Při vyšetřování se například ukázalo, že jistý Christopher Wild na chování Abediho upozorňoval ochranku. „Ti, kdo za bezpečnost arény odpovídali, měli označit Salmana Abediho jako hrozbu a přistoupit k razantnímu zásahu,“ míní Saunders, jenž se domnívá, že Abedi by asi zařízení detonoval, počet mrtvých a zraněných by byl ale nižší. 

Další člen ochranky pak uvedl, že měl z Abediho divný pocit, ale obával se jej konfrontovat, aby nebyl osočen z rasismu.

Podle Saunderse nebylo ale rozhodně cílem vyšetřování to, aby se našel obětní beránek. Zodpovědnost za smrt lidí má dle něj rozhodně Abedi a jeho mladší bratr Hashem, jenž mu napomáhal a nyní si odpykává doživotní trest.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

11:15 Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

Generál Pavel, o kterém se mluví jako o možném nástupci Miloše Zemana, už více než rok točí videa pr…