29. prosince konec. Ale gruzínská prezidentka nechce uznat volby. Mluví se o mřížích

24.12.2024 8:20 | Zprávy

Gruzínská prezidentka Salomé Zurabišviliová odmítá odstoupit, přestože má 29. prosince nastoupit nově zvolený prezident. Prezidentka tvrdí, že zůstane v úřadu až do nových voleb, protože současná situace není podle ní legitimní. Premiér Irakli Kobachidze varuje, že pokud neodejde, může skončit ve vězení: „Uvidíme, kde bude pokračovat ve svém životě – za mřížemi, nebo mimo ně,“ řekl.

29. prosince konec. Ale gruzínská prezidentka nechce uznat volby. Mluví se o mřížích
Foto: Repro X
Popisek: Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová

V parlamentních volbách v Gruzii v roce 2024 zvítězila vládnoucí strana Gruzínský sen s více než 53 % hlasů. Hlavní opoziční koalice získala dohromady přibližně 37,79 % všech hlasů. Navzdory vítězství vládnoucí strany byly výsledky voleb opozicí zpochybněny a vedly ke značnému politickému napětí a k obvinění vlády z autoritářských taktik.

Odstupující gruzínská prezidentka Salomé Zurabišviliová dokonce tvrdí, že volby byly zmanipulovány ruským vměšováním. Obvinila Rusko z používání sofistikovaných metod manipulace voleb, včetně kupování hlasů a falšování hlasovacích lístků. Strana Gruzínský sen dle jejího názoru měla získat jen 30 až 35 % hlasů na rozdíl od oficiálně hlášených 53 %.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění z vměšování do gruzínských voleb odmítl. „Taková obvinění rozhodně odmítáme. Pro mnoho zemí se to stalo standardem a při sebemenší věci okamžitě obviňují Rusko z vměšování. Ne, to není pravda, k žádnému vměšování nedošlo a obvinění jsou naprosto nepodložená,“ citoval Peskova server Euronews. Zurabišviliová proto vyzvala země Evropské unie, aby změnily svůj přístup ke gruzínské vládě, protože podle ní Rusko v Gruzii provádí „novou formu invaze“.

Poslanci Evropského parlamentu z frakce EPP pak v polovině prosince během své mise v Gruzii vyzvali k sankcím proti současné gruzínské vládě a vyjádřili podporu prezidentce Salome Zourabichviliové a gruzínské občanské společnosti, která bojuje za evropskou budoucnost země. Delegace navrhla, aby ministři zahraničí EU bez váhání uvalili sankce na úředníky a politické představitele včetně premiéra Irakliho Kobachidzeho, odpovědné za demokratický ústup a zneužívání státních institucí. Proti případným sankcím ze strany EU proti Gruzii, které navrhla vysoká představitelka Kaja Kallasová během zasedání ministrů zahraničních věcí v Bruselu, se vyslovili slovenský premiér Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán.

V prosinci pak gruzínští zákonodárci zvolili nového prezidenta. Má jím být Michail Kavelašvili, který je znám svými proruskými a protizápadními postoji. Úřadu by se měl ujmout 29. prosince.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

8:55 Lež, která porazí Fialu. Zeman se nebál mluvit o volbách

Třetí český prezident Miloš Zeman se opět přihlásil o slovo. Prozradil, co mu dnes lidé vyčítají, kd…