Chorvatsko u Čechů celá léta platí za nejoblíbenější dovolenkovou destinaci. Podle některých zpráv v médiích se letos do této balkánské země chystá rekordní počet českých turistů. „Poprvé v historii by letos mohl na dovolenou do Chorvatska zavítat více než milion Čechů,“ tvrdí web Finanční a ekonomické informace.
„Nyní tuzemské cestovní kanceláře hlásí zatím o pětinu až čtvrtinu vyšší zájem o zájezdy do této destinace. Takže skutečně nelze vyloučit, že do Chorvatska letos zavítá na dovolenou přes milion Čechů,“ uvedl dále server.
Lidé patrně hodlají využít výhodného kurzu české koruny vůči euru. Chorvaté se totiž letos stali členem eurozóny a také Schengenu. Jenže hned v prvních lednových dnech přišlo v Chorvatsku citelné zdražení. Částečně vlivem přijetí společné evropské měny, částečně však podle tamních médií obchodníci euro využili jako záminku k tomu, aby ceny vyšponovali ještě výš.
Důkladně to popsala hned počátkem ledna facebooková zpravodajská stránka Balkánské zápisky. „Euro platí teprve třetí den a zdejší noviny jsou plné palcových titulků o zdražování, nekalých praktikách obchodníků a kdejakých ‚šmejdů‘, kteří podstrkávají občanům neznalým dokonale podoby nové měny falešná eura a mince. Nejvíce stížností, které se objevují na sociálních sítích, je na zaokrouhlování cen směrem vzhůru. To má vliv na inflaci, která nyní dosahuje 13,5 procenta, a média píší, že největší podíl na tom má zvýšení cen jídla a pití. Ana Kneževićová, předsedkyně Společnosti na ochranu spotřebitelů, uvedla pro deník Index, že nejvíce zdražila káva, a to o dvě kuny (1 kuna – 3,22 Kč; 7,53450 kun – 1 euro). Deník uvádí jako příklad, když něco stálo 13 kun, nyní to stojí dvě eura, což je zdražení o dvě kuny. Mimo kávu jsou stížnosti nejvíce na pekařské výrobky, kdy chleba zdražil o více než půl kuny (53 lipe). Kneževićová k tomu chlácholivě poznamenává: podobná situace nastala ve všech zemích, které přecházely na euro, jako Itálie, Slovinsko, Rakousko. Upozorňovali jsme dopředu, že Chorvatsko nebude výjimkou. Stejně v uvedených zemích se nejvíce zdražila káva,“ uvedly Balkánské zápisky.
Tento vývoj se nepochybně projeví i do letních dovolených, o čemž média nejen v Chorvatsku píší. Podle aktuálních zpráv nebyla dovolená v Chorvatsku nikdy dražší. Ceny v restauracích, ubytování a dalších službách vzrostly zhruba o 20, místy až o 35 procent.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka