5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek

03.01.2019 4:42

Zabývat se korupcí vypadá jako ten nejlepší počin v oblasti podnikání. Alespoň to lze konstatovat na základě sum, které ParlamentníListy.cz postupně vydávají v souvislosti s neziskovkou Transparency International. Naší redakci se konečně podařilo získat i data Ministerstva vnitra, která nyní vydáváme. Souhrnně se přitom bavíme o téměř 15 milionech korun z resortu, kam spadají například policisté nebo hasiči.

5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12943 lidí
Jak ParlamentníListy.cz uvedly v minulosti, Transparency International brala, kde to šlo. Peníze zkasírovala i za kurzy občanské protikorupční sebeobrany. Ministerstvo školství jí za to zaplatilo přes tři miliony. A nebylo jediné. Téměř půl milionu odeslal do TI například Sociologický ústav AV ČR (nynějším ředitelem je Tomáš Kostelecký). Také v tomto případě nás zajímal důvod. „Společnost Transparency International zpracovávala analýzy pro projekt Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v ČR, který byl realizován v letech 2010 až 2013 a jeho poskytovatelem bylo Ministerstvo vnitra.“

Z přesných podkladů, které máme k dispozici, vyplývá, že Transparency International v posledních letech na darech a příspěvcích získala astronomických 80 milionů korun. Na tuto sumu se složilo několik desítek firem, subjektů či státních institucí. Jmenujme České dráhy, v minulosti Český svaz ledního hokeje a řadu jiných.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7069 lidí

Z těchto subjektů se zády k našim dotazům stavělo po dobu několika týdnů především Ministerstvo vnitra. To se zkrátka rozhodlo nesdělit, z jakých důvodů obrovské sumy (téměř 15 milionů korun) Transparency International kasírovala. Až po novém roce nastala změna a resort Jana Hamáčka (ČSSD) s námi začal komunikovat.

Z jeho odpovědí tak vidíme, jak závratné cifry neziskovka dostávala a jak plytké „plnění“ za to resort obdržel.

„Nezisková organizace Transparency International – Česká republika, o. p. s., od roku 2009 do roku 2017 čerpala z dotačních programů, zaměřených na prevenci korupčního jednání, vedených Ministerstvem vnitra finanční prostředky v úhrnné výši 14 812 457,70 korun. Jednalo se o finanční prostředky zaměřené na projekty prevence korupčního jednání. Dotační řízení zaměřené na prevenci korupčního jednání realizované v rámci MV podléhá,“ sdělila ParlamentnímListům.cz tisková mluvčí Hana Malá.

A za co přesně tyto částky vnitro platilo? Namátkou vybíráme projekty, u kterých budeme požadovat přesné plnění, konkrétní výstupy a hmatatelný přínos pro Ministerstvo vnitra České republiky

  • 2010: Provoz protikorupční linky 199 – 2 600 000
  • 2010: Provozování právní poradny – 750 000
  • 2011: Prevence korupčního jednání – 2 000 000
  • 2013: Prevence korupčního jednání – 1 200 000
  • 2014: Prevence korupčního jednání – 1 115 000
  • 2015: Maják v moři korupce – 1 100 000
  • 2016: Maják v moři korupce – 850 000
  • 2016: Veřejné peníze ve sportu – 100 000
  • 2017: Právní poradna a whistleblowerské centrum TI – 850 000

Snažili jsme se zjistit, co Maják v moři korupce, na který Ministerstvo vnitra přispělo téměř dva miliony korun, vlastně znamená.

Jde prý o bezplatnou právní poradnu lidem, kteří se setkali s korupčním jednáním a chtěli o něm informovat. „Poradna dále zaměřuje svůj zájem na pomoc zaměstnancům orgánů veřejné moci a soukromých subjektů, kteří se dozvědí o korupčním jednání na svém pracovišti, tzv. whistleblowerům. Právní poradenství poskytujeme pouze osobám, které se na nás obrátí v dobré víře, tj. jsou upřímně přesvědčeny o tom, že poskytnutá informace je pravdivá a úplná,“ stojí v materiálu, které TI vydala. 

Kdo taky v minulosti vedl vnitro:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…