800 nacistů v Resslovce... Zase falšujete dějiny? Profesor Fiala to na sítí schytal

18.06.2021 16:32

Petr Fiala zavzpomínal na české hrdiny, kteří zabili německého protektora Heydricha. Stálo proti nim prý 800 „nacistů“. Ale ozval se známý sociolog! Politik prý jen falšuje dějiny a ODS je údajně zástupce sudetských Němců v Čechách. A to nebylo všechno. Podobné eskapády předváděla média i v případě Lidic. Víte, co je „Nacististán“?

800 nacistů v Resslovce... Zase falšujete dějiny? Profesor Fiala to na sítí schytal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

18. června si připomínáme, že je to 79 let od posledního boje sedmi hrdinných parašutistů v pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kteří se zde ukryli krátce po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na událost chtěl vzpomenout i lídr koalice SPOLU, Petr Fiala. Na svém facebookovém profilu proto napsal: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ Poslední slova parašutistů, kteří se v kryptě bránili přesile 800 nacistů. Dnes je to 79 let. Připomínáme si hrdinství lidí, kteří se postavili zlu.“

Ke krátkému textu Fiala připojil fotografie dvou výsadkářů, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Příspěvek politika se ale nesetkal s příliš velkým ohlasem. Sociologa Petra Hampla zaujalo třeba ono označení „800 nacistů“.

„Není žádných dokladů o tom, že by všech 800 německých vojáků, kteří útočili na české parašutisty, byli přesvědčení nacisté. Nemůžeme říci, jestli každý z nich opravdu obdivoval Adolfa Hitlera. Ale je prokazatelné, že je všechny spojovalo něco jiného – německá národnost,“ napsal sociolog. Petr Fiala podle něj svým výrokem jen potvrdil, že mu není cizí falšování dějin a že ODS je prý spíše místním zastoupením sudetského Landsmannschaftu než něčím jiným.

Nutno dodat, že podobných přešlapů v nazývání věcí pravými jmény se dopouštějí jak politici, tak i některá média. Lze třeba vzpomenout na nedávno proběhnuvší sedmdesáté deváté výročí masakru v Lidicích. To jsme si připomněli ve čtvrtek. Spousta lidí se ovšem opět pozastavovala nad způsobem, jakým bylo vypálení a vyvraždění středočeské vesnice prezentováno v médiích. Pachatelé tohoto hrůzného činu byli totiž, podobně jako v případě Fialova příspěvku, označováni jen jako „nacisté“ a nikoliv jako Němci.

„Podle České televize vraždili a odvlékali do koncentračních táborů nacisté (bez uvedení národnosti). Zřejmě ve druhé světové válce neexistovalo Německo, ale jen jakýsi ‚nacististán‘,“ poznamenala k věci Jana Bobošíková.

Silným momentem letošní připomínky byl zejména návrat nejmladšího z lidických dětí Pavla Horešovského do tělocvičny kladenského gymnázia, kde byly lidické děti odděleny od svých matek. Následně většina z nich skončila v koncentračních táborech, několik bylo vybráno na převýchovu do německých rodin. Lidické ženy rovněž skončily v koncentračních táborech. Všichni lidičtí muži nad 15 let byli v té době již postříleni přímo v Lidicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …