A je jasno. Prezident odmítl jmenovat ministra zahraničí. Čtyři rány Lipavskému

10.12.2021 14:06 | On-line

Celkem čtyři zásadní důvody vedou prezidenta Zemana k odmítnutí návrhu na jmenování ministra zahraničí Jana Lipavského. Ten se podle něj svými postoji dostává do rozporu i s programem své vlastní vlády. Prezident se domnívá, že za těchto okolností nemůže s klidným svědomím návrh premiéra Fialy přijmout.

A je jasno. Prezident odmítl jmenovat ministra zahraničí. Čtyři rány Lipavskému
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 29371 lidí

Prezident Miloš Zeman vydal prohlášení po skončení kolečka návštěv ministerských kandidátů. U některých prý přetrvaly jeho pochybnosti o odborné zdatnosti, respektuje však politickou realitu, a proto je jmenuje, pouze na jejich nedostatky upozornil předsedu vlády.

A pak to přišlo: „Jedinou výjimkou je osoba Jana Lipavského, jehož prezident republiky odmítá jmenovat,“ napsal prezident, čímž potvrdil spekulace, že ministrem, o kterém od počátku pochyboval, je právě kandidát na Ministerstvo zahraničí.

Pro tento zásadní krok má prezident hned čtyři vážné důvody. Tím prvním je nízká kvalifikace kandidáta. „Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ připomněl prezident.

Bakalářská práce Jana Lipavského v oboru Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd UK byla v posledních dnech probírána několikrát. Zmiňováno bylo její téma Politizace ruských energetických dodávek na příkladu zemního plynu, hodnotící známka tři i zdrcující posudek vedoucího práce: „... na otázky ani neodpovídá, ale pouze je naznačuje. Autor tak sice dochází k jasnému závěru, ale z výkladu se příliš nedozvíme, proč k němu došel".

CELÁ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ZDE

Kromě toho kandidát Lipavský opakovaně vyjadřoval svůj distancovaný postoj k visegrádské spolupráci, což je nejen popření dosavadní zahraniční politiky, ale je to dokonce v rozporu s tím, co si Fialova vláda napsala do připravovaného programového prohlášení.

CELÉ PROHLÁŠENÍ ZDE

Třetím důvodem je postoj kandidáta ke vztahu se státem Izrael, který je rovněž v rozporu s programovým prohlášením.

A jako čtvrtý důvod, který Miloše Zemana dorazil, je pak veřejně pronesený Lipavského návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Podle Miloše Zemana ústava nedává prezidentovi povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Výraz „návrh“, který ústavodárce zvolil, podle něj naopak z významu tohoto slova předpokládá, že může být buď přijat, nebo odmítnut.

Premiér Petr Fiala vzal prezidentovo stanovisko na vědomí a vzkázal, že se uvidí u Ústavního soudu, který udělá ve věci práv prezidenta při jmenování vlády jednou pro vždy pořádek.

„Beru na vědomí dnešní stanovisko prezidenta republiky. Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni,“ sdělil Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ‚kádrovat‘, s čímž souhlasíme. Nominantem na post ministra zahraničí ve vznikající vládě je Jan Lipavský a za jeho nominací plně stojíme“.

Lipavský je podle něj kvalitní kandidát a i když prezident tvrdí opak, tak reprezentuje program nové koalice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

10:22 Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

V německém Lipsku proběhnou v červnu vedle voleb do Evropského parlamentu také komunální volby. A CD…