A je to. Čína spouští odvetu za Hřiba. Odnese to Praha

14.01.2020 16:35

Čínská finanční metropole Šanghaj podle agentury Reuters oznámila, že pozastavuje oficiální styky s Prahou. Důvodem je její partnerská smlouva s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, kterou Čína považuje za jednu ze svých provincií. Zprávu převzala ČTK.

A je to. Čína spouští odvetu za Hřiba. Odnese to Praha
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

Pro Prahu je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) spolupráce s Tchaj-pejí nyní přínosnější, než byla dosavadní se Šanghají. Hospodářská komora ale tvrdí, že uzavření smlouvy Prahy s Tchaj-pejí a vypovězení partnerství ze strany Šanghaje může ovlivnit turistiku v české metropoli a působení českých firem v Číně.

Sesterskou smlouvou s Tchaj-pejí Praha pod vedením Hřiba nahradila partnerskou smlouvu s Pekingem, kterou ukončila loni na podzim kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny. Čína opakovaně ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tím zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se tak odvetný krok čínské strany dal očekávat.

„Na reálné dopady přerušení styku ze strany Šanghaje si budeme muset počkat. Nicméně platí, že rozhodnutí o partnerství mezi městy jsou na demokraticky zvolených komunálních politicích,“ sdělil ČTK Petříček.

Hřib, který je otevřeným kritikem Číny, obviňuje ji z porušování lidských práv a považuje ji za nespolehlivého obchodního partnera, odůvodnil spolupráci Prahy s Tchaj-pejí tím, že města jsou si velikostně i hodnotově blíže než s Šanghají a že se dohodla na konkrétních projektech. V pondělí bylo podepsáno memorandum mezi zoologickými zahradami nebo memorandum týkající se oblasti turismu, připomněl primátor. Řekl, že nechce, aby Praha byla zatahována do čínské politiky, jako se tomu stalo v případě někdejší smlouvy s Pekingem.

Podle mluvčího Hospodářské komory ČR Miroslava Dira ale mohou mít kroky vedení české metropole nepříznivý vliv na obchodníky a firmy působící v turistickém ruchu a z toho plynoucí výběr daní. Do ČR ročně zavítá přes 600 000 turistů z Číny a stráví zde v průměru dva a půl dne, přičemž většina z nich míří právě do Prahy.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10574 lidí

Prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík pak uvedl, že zájmy českých firem poškozuje i to, že Česko je pro Čínu kvůli krokům opozičních nebo regionálních politiků problematickým partnerem. Spolupráce mezi oběma zeměmi podle něj stojí výhradně na přátelství mezi prezidentem Milošem Zemanem a prezidentem Si Ťin-pchingem. „Když z česko-čínského vztahu zmizí jeho (Zemanův) ochranný deštník, reálně hrozí, že žádné česko-čínské vztahy mnoho let již opravdu nebudou. A to pak je pro české firmy v Číně obří problém,“ řekl Tvrdík.

Zeman přitom nedávno zrušil svou cestu do Číny na dubnový summit 17 + 1, tedy jednání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Odůvodnil to nesplněním slibů čínské strany ohledně investic v Česku.

Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že loni růst českého vývozu do Číny citelně zpomalil, nicméně se tak dělo ještě před vypovězením partnerství mezi Prahou a Pekingem. Tchaj-wan je podle něj zhruba čtrnáctkrát větším investorem v českém zpracovatelském průmyslu než Čína, což znamená, že je pro Česko ekonomicky poměrně dost významný.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

13:53 Ivan Langer k Prymulovi: Vláda ať žádá o důvěru. Češi, spolehněme se sami na sebe

Situaci kolem rezignace ministra zdravotnictví Prymuly po jeho selhání v podobě noční návštěvy resta…