A je to tady. Trump opět nepotěšil Macrona, Merkelovou a Mayovou

9. 5. 2018 8:08

Donald Trump včera oznámil, že Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem, která byla uzavřena jeho předchůdcem v Bílém domě Barackem Obamou. Většina amerických i zahraničních politiků rozhodnutí amerického prezidenta kritizuje.

A je to tady. Trump opět nepotěšil Macrona, Merkelovou a Mayovou
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Americký prezident učinil své rozhodnutí čtyři dny před vypršením termínu, do kterého se měl k jaderné dohodě vyjádřit. Poslední týdny ve svých vystoupeních naznačoval, k jakému závěru nakonec dojde. Jadernou dohodu s Íránem ostatně kritizoval od začátku jejího vzniku. „Oznamuji dnes, že USA vypoví jadernou dohodu s Íránem. Zároveň v příštích hodinách podepíši prezidentské memorandum, které se týká obnovení sankcí,“ uvedl dle Rádia Svobodná Evropa Trump.

Donal Trump konkrétně hovořil o zavedení „hospodářských sankcí na nejvyšší úrovni“. Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení následně uvedlo, že americká strana bude se svými spojenci spolupracovat na „nalezení řešení pro snížení íránské hrozby“. Promptně reagovala ústy prezidenta Hasana Rúháního také íránská strana. „Jsme připraveni jednat s evropskými partnery. Pokud jednání selžou, budeme obohacovat uran ještě více než dřív,“ pohrozil zároveň Rúhání.

Trumpovo rozhodnutí odmítli i někteří republikáni. „Považuji odstoupení od jaderné dohody s Íránem za chybu. Před jednáním s KLDR tím jen ukazujeme, že se nám nedá věřit,“ řekl například podle deníku USA Today senátor za Kentucky a někdejší prezidentský kandidát Rand Paul. Ke svému stranickému kolegovi se přidal také senátor za Arizonu Jeff Flake. „Já jsem nikdy nebyl fanouškem té dohody, ale odstoupení od ní mi nedává žádný smysl.“

Ovšem většina republikánů Trumpův krok podpořila. Mezi jinými senátor za Louisianu John Kennedy či senátor za Tennessee Bob Corker. V neposlední řadě také šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který nedávno navštívil Českou republiku. Republikáni argumentovali tím, že dohodu Teherán stejně nedodržoval, a vyjádřili přesvědčení, že Trumpova administrativa bude usilovat o „lepší dohodu“.

Naopak demokraté nepřekvapivě Trumpovo rozhodnutí jednohlasně odmítli. To samé lze říci také o představitelích evropských mocností, kteří v posledních dnech naléhali na amerického prezidenta, aby dohodou nevypovídal. Ve společném prohlášení britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se zavázali, že budou i nadále dohodu dodržovat.

Zároveň vyzvali amerického prezidenta, aby nepodnikal kroky, které by ostatním signatářům bránily jadernou dohodu s Íránem i nadále dodržovat. Podle Rádia Svobodná Evropa měl Macron včera večer hovořit o Trumpově kroku s Merkelovou. Francouzský prezident veřejně prohlásil, že Francie, Německo i Velká Británie odstoupení Američanů od dohody litují. Ve stejném duchu se vyjádřilo také ruské ministerstvo zahraničí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …