A jejda. Brousí se kosa na církevní restituce

08.11.2017 8:02

Před volbami v roce 2013 ČSSD a komunisté slibovali, že si posvítí na církevní restituce schválené ještě vládou Petra Nečase. Jenže poté vznikla koalice, jejíž součástí byli také lidovci – a ti odmítli na církevní restituce sahat. Teď komunisté vynesli jasný požadavek. Podle deníku Právo hodlají tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše, pokud dojde na zdanění církevních restitucí.

A jejda. Brousí se kosa na církevní restituce
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

„My jsme řekli, že budeme tolerovat vládu, když bude nejhůř. O nějaké podpoře nebo koalici není vůbec řeč,“ prohlásil jasně předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik.

Anketa

Má Zeman šanci vyhrát už v 1. kole?

90%
10%
hlasovalo: 19280 lidí

Ani tolerance menšinové vlády však nebude zadarmo. Komunisté trvají na tom, aby byly zdaněny církevní restituce, neboť je nepovažují za restituce, nýbrž za dar. Majetku se totiž dočkaly i církve, které ještě před rokem 1989 neexistovaly, takže podle KSČM nelze tvrdit, že jim komunisté mezi lety 1948 až 1989 něco ukradli. Návrh na zdanění restitucí padl už v roce 2016 z Jihočeského kraje a Babiš tehdy nebyl proti, ale lidovci řekli jasné „ne“.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš dodal, že komunisté trvají také na změnách v daňovém sytému, ale tady prý Babiš dělá, že neslyší. „Pan Babiš speciálně v tomto punktu nereaguje. Vnímá požadavek obecného referenda, rozumí si s námi i v otázce církevních restituci, byť je otázka, co s tím dělat,“ řekl Dolejš.

Zdanit by bylo možné snad jen majetek, který dosud církvím nebyl vydán. Pokud jde o daně, komunisté by rádi prosadili sektorovou daň nebo výraznější daňovou progresi. Babiš však stále dokola opakuje, že na daně sahat nehodlá. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…