A pane prezidente, urazil jste Číňany a naštval Kellnera? Miloš Zeman odpověděl a řekl, co sdělil Topolánkovi. Velmi zajímavé

16.11.2017 7:24

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor deníku MF Dnes. Deníku toho řekl opravdu hodně.

A pane prezidente, urazil jste Číňany a naštval Kellnera? Miloš Zeman odpověděl a řekl, co sdělil Topolánkovi. Velmi zajímavé
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji

Miloš Zeman dnes uzavírá kolečko povolebních jednání s politickými stranami, které se dostaly do Sněmovny. Jako poslední přijdou na řadu Starostové a nezávislí, kteří mají šest poslanců. Hned na úvod rozhovoru však šéfredaktora deníku Jaroslava Plesla a jeho kolegu Petra Koláře označil za poněkud naivní. Učinil tak, když se ho zeptali na podrobnosti z jednotlivých jednání s politickými stranami.

Anketa

Na kterém trhu může dle vás nejvíce růst český export?

2%
91%
2%
1%
1%
hlasovalo: 7008 lidí

„Ty schůzky jsou samozřejmě důvěrné. Předpokládat, že svoje hodnocení mých návštěvníků budu svěřovat médiím, je poněkud naivní. Jsem rád, že všichni vyjádřili svůj názor na povolební uspořádání. Já všechny vyzývám ke spolupráci, snažím se upozorňovat na styčné body mezi programy jednotlivých stran. I když upřímně řečeno, když si ty programy přečtete, tak kdyby byly onálepkovány a vy jste ty nálepky vyměnil, nepoznáte rozdíl. Jsou v zásadě téměř totožné. Takže si myslím, že základním problémem nebude programová odlišnost, ale spíš personální animozita,“ řekl prezident.

Podstatně sdílnější už prezident byl, když se vyjadřoval k prezidentské kandidatuře expremiéra za ODS Mirka Topolánka. Prý se spolu asi rok a půl neviděli, ale když dřív měli možnost spolu hovořit, prezident Topolánkovi vždy doporučil, aby se do politiky nevracel a dál se věnoval energetice při práci pro Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského.

Říká se, že Topolánek kandiduje s podporu podnikatelů, kteří mají za to, že Zeman už ve své funkci pokračovat nemůže. Patří mezi tyto nespokojené podnikatele i nejbohatší Čech Petr Kellner? Prezident si to nemyslí. „Ne, nedomnívám se, že by to bylo něco víc než fáma. Protože kdyby mé vztahy s Petrem Kellnerem ochladly, jak říkáte, asi bych musel být první, kdo by to věděl. No a já o ničem takovém nevím,“ řekl prezident. Rozhodně prý není pravda, že by se s Petrem Kellnerem nepohodli při poslední cestě do Číny.

„Právě od vaší společné návštěvy Číny se tradují historky o rozporech mezi vámi. U šéfa čínského regulátora z CBRC jste prý hostiteli pohanil čaj s tím, že si do něj přejete cukr, což tam může být považováno za urážku. Následně jste údajně při jednání nečekaně vyvolal Kellnera s tím, ať něco řekne o Home Creditu, ačkoli šéf PPF prý z duše nerad mluví bez přípravy spatra. Kellnera to prý dost naštvalo. Opravdu na tom není nic pravdivého?“ zeptali se novináři.

„Absolutně ne. Tady je vidět, co všechno si lidé dokážou vymyslet. Pane redaktore, pravdivé historky existují v tak velkém množství, že by se úplně stačilo věnovat jim a nevymýšlet si lži,“ odvětil prezident.

Pokud jde o cukr do čaje, Miloš Zeman si prý nepamatuje, jestli o něj požádal. Ale kdyby ano, nevidí na tom nic špatného.

Pár slov padlo také k prezidentovým spolupracovníkům. Někteří lidé Zemanovi vyčítají, že si za kancléře vybral Vratislava Mynáře a nechává si radit také od Martina Nejedlého. Prezident poslal kritikům jasný vzkaz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Především bych předeslal, že nikomu není nic do toho, jakými lidmi se obklopuji. Lidé volí prezidenta, nevolí kancléře nebo například tiskového mluvčího a další osoby. Mimochodem, Jiří Ovčáček se vypracoval na nejznámějšího tiskového mluvčího v České republice, což je rovněž hodno pozornosti. Ale přece jen bych rád uvedl jednu věc na pravou míru. Říká se – a píší to neinformovaní novináři – že kancléř jedná protizákonně, když nemá bezpečnostní prověrku. Já už jsem několikrát zdvořile upozornil na dvě věci. Zaprvé, že žádný zákon vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky neukládá, aby měl bezpečnostní prověrku. A zadruhé, že ji kancléř Mynář má. Na stupeň vyhrazené,“ podotkl prezident.

Teprve se rozhodne, s kým bude na Hradě pokračovat. Vratislav Mynář se  prý možná rozhodne z Hradu odejít, možná ne. To se teprve uvidí.

Nakonec se Zeman vyjádřil i ke svému zdraví, o kterém se v poslední době hodně píše. Zeman prý podstoupil řadu prohlídek a v rámci možností je zdráv. Cukrovku má prý na tak nízkých hodnotách, že v tuto chvíli touto nemocí v podstatě netrpí. Má sice polyfunkční neuropatii a špatně se mu chodí, ale to je jeho jediný a dlouhodobě známý zdravotní problém.

„Podívejte se, moji názoroví odpůrci proti mně v podstatě nic nemají. Nikdy jsem si nic nenakradl, bohužel ani sexuální delikty už se mě netýkají, takže v podstatě jediné, co může být považováno za argument, je můj zdravotní stav. Ale v jeho rámci právě jenom špatná chůze, která je způsobena tou neuropatií. Protože kromě toho – a to musím zaklepat – mi podle všech vyšetření nic dalšího není. Dokonce jsem zažertoval, že ač jsem začal jíst hodně sladkých jídel, tak mi cukrovka přesto klesla. No a tento žert začali lidé beze smyslu pro humor zase dokola omílat. Ale to je vcelku jedno. Lidé, kteří nemají smysl pro humor, jsou hodni politování,“ konstatoval Zeman.

V tuto chvíli si prý také odmítá sednout na vozík, protože se obává toho, co by to vyvolalo zvláště mezi jeho odpůrci. Stačí si prý vzpomenozut, co se o prezidentovi říkalo, když v Číně využil golfový vozík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…