A teď budu označen za špicla, obával se prezident Zeman. Pak vyvrátil nejnovější omyl českých novinářů

05.10.2017 21:51

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup usedl jako každý čtvrtek proti prezidentovi Miloši Zemanovi a položil mu řadu otázek, na které Zeman odpovídal způsobem sobě vlastním. Přesvědčte se sami.

A teď budu označen za špicla, obával se prezident Zeman. Pak vyvrátil nejnovější omyl českých novinářů
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Ve čtvrtek prezident republiky ukončil svou třídenní návštěvu Ústeckého kraje a ocenil tento kraj za to, že se zlepšuje. „Ve srovnání se situací před pěti lety, když jsme začal jezdit do krajů, je ta situace dramaticky lepší,“ pochvaloval si prezident. Pověst kraje ale zhoršují nepřizpůsobiví občané, kterým by prezident Miloš Zeman např. pokrátil dávky, aby byli více motivováni k práci.

V kraji se také opakovaně mluvilo o těžbě lithia na Cínovci. Z Česka by se mohla stát lithiová velmoc, pokud by tento kov těžila a zpracovávala na svém území.

„Měl jsem radost a politici mívají málokdy radost. Setkal jsem se jednak s pěti sty studenty a jednak s pěti sty vybranými seniory. V obou případech velmi přátelská atmosféra a já jsem si uvědomil, že tato dvě setkání překlenula propast mezi generacemi, protože oni se v podstatě ptají na totéž. Proč se odtrhává (španělské) Katalánsko, opět lithium a uprchlíci,“ prozradil prezident. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman uznal, že měli lidmi panuje určitá nespokojenost, ale prý tentokrát není způsobena těžkostmi ekonomiky, ale spíše znechucením občanů z politiky. Občanům podle prezidenta chybí nějaký nový sen, za kterým by šli. A pak se jim také zdá, že politici žvaní.  

„Já bych tu nespokojenost přisuzoval tomu, že naši politici často žvaní a žvaní. Už při naší minulé diskusi jsem říkal, že spadlo pod stůl dvě stě zákonů, protože se ve Sněmovně debatovalo o Čapím hnízdu asi osm hodin,“ zlobil se prezident.

Posléze prezident ostře odmítl, že by naší ekonomice pomohlo, kdybychom udržovali nízké mzdy. Prezident má za to, že po něčem takovém volají neoliberální ekonomové, ale kdyby byla jejich představa uplatňována do důsledků, tak by se ze všech zemí na světě měla nejlépe Bangladéš, kde jsou velmi nízké mzdy. A každý se může přesvědčit o tom, že Bangladéš rozhodně není rájem na zemi.

„Podle mého názoru máme dosud velmi levnou energii. Ale to je stav, který je dlouhodobě neudržitelný. My odmítáme stavět nové jaderné elektrárny s tím, že se to nevyplatí, no jo, ale než my tu elektrárnu postavíme, tak to potrvá 15 let,“ varoval prezident s tím, že za těch 15 let se cena energií razantně zvýší.

Kdyby se chtěla odtrhnout Morava...

Ve druhé polovině rozhovoru se obsáhleji vyjádřil k situaci ve španělském Katalánsku.

„Představte si, že v Brně demonstrují Moravisté, chtějí odtržení Moravy od České republiky a proti nim nastoupí policie. Pokud by k něčemu takovému došlo – i když u nás jsou Moravisté naštěstí klidní – tak kdyby se něco takového stalo, tak by to bylo na demisi ministra vnitra nebo spíše na demisi celé vlády,“ zhodnotil situaci Zeman. Podle jeho názoru se zkrátka ukazuje, že dosavadní model katalánské autonomie se neosvědčil. „Já jsem spíše očekával, že účast v referendu byla 42 procent, takže to referendum vlastně neplatí. Ale všichni víme, že ta účast byla tak nízká proto, že policie bránila v přístupu do volebních místností,“ prohlásil prezident.

Přidal jeden příklad, na kterém chtěl ukázat, že se občas různým státům měří různým metrem. „Když je referendum v případě Krymu, tak je to nezákonná anexe, ale když se osamostatní Kosovo i navzdory rezoluci OSN, tak je to v pořádku,“ kroutil hlavou Zeman.

Soukup poté změnil téma a zeptal se na to, jak se dívá na prohlášení některých politiků, že rozhodující moc ve státě nemá podle Ústavy prezident, ale Poslanecká sněmovna a prezident by se podle toho také měl chovat.

„Přímo volený prezident zpravidla získá více hlasů než všechny politické strany dohromady a tyto politické strany mu tuto podporu závidí. Prezidentovi by se měla vrátit zákonodárna iniciativa, která se sebrala Václavu Havlovi v roce 1993. Zadruhé by veto prezidenta mělo být přehlasovatelné kvalifikovanou většinou a zatřetí bych odstranil některé kontrasignace prováděné premiérem,“ dal prezident příklady změn, které by prosazoval.

Tím ovšem ještě neskončil. „A pak se vracím k první republice, kde si myslím, že prezident by měl mít právo mluvit premiérovi do toho, koho jmenuje ministrem,“ dal další příklad.

Stranou pozornosti prezidenta nezůstala ani tzv. Účtenkovka, tedy loterie určená ke slosování účtenek i z těch nejmenších nákupů, které by si lidé měli brát. Prezident má za to, že tato loterie se nemusí osvědčit. Ukáže to až čas, podle toho, kolik lidí bude vyhrávat, co vyhrají a tak podobně. Ocenil ale, že z této aplikace zmizelo sledování telefonních čísel. Tuhle záležitost považuje Zeman za hloupost.

V jiných případech ale proti sledování lidí nic nemá. Prezident se před kamerami zastal muže, kterému bylo ukradeno kolo, on umístil fotku zloděje na sociální sítě a zloděj byl dopaden. Jenže potrestán byl okradený muž, neboť podle mínění soudu porušil zlodějovo právo na ochranu osobních údajů. „Já jsem příznivcem rozšíření tohoto typu systému, i když vím, že teď budu označen za špicla,“ řekl prezident s tím, že je třeba pochytat co nejvíc zlodějů.

V pořadu také prozradil, že nemá obavy z ohrožení demokracie v Česku, byť o tomto ohrožení někteří politici mluví. „To je klasický předvolební boj,“ uvedl prezident s tím, že politici se vzájemně obviňují z populismu a z nedemokratických záměrů, ale prezident má za to, že rozhodující moc zůstává v rukou lidí, kteří mohou svobodně volit, takže ohrožení demokracie se nekoná.

Já jsem si přečetl v novinách, že jsem přestal pít. To není pravda, prozradil prezident

Než došlo na poslední otázku, prezident řekl pár slov i k nedávné střelbě v Las Vegas. To, co se v USA stalo, je hrozivé. Připomeňme, že americký občan zabil 59 lidí a víc než stovku dalších zranil. Střílel na ně z 32 patra výškové budovy. Podle prezidenta šlo o blázna, jehož činu se asi dalo jen těžko zabránit, ale to nic nemění na tom, že právo nosit zbraň může pomoct v boji proti teroristům.  

Nakonec si prezident rýpl do novinářů z Lidových novin. „Já jsem si dnes přečetl v novinách, že jsem přestal pít. Tak tady musím říci, že to není pravda. Teď tady mám sice jen skleničku vody, ale až skončí tento pořad, tak si s vámi jako vždy dám skleničku vína. Lidové noviny se dokonce mýlí i v případě, kdy o mě píší pozitivně,“ uzavřel prezident své vystoupení.

„Jste ve skvělé kondici, pane prezidente,“ pochválil hlavu státu Soukup a ukončil rozhovor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…