A teď co? Zatímco „Milion chvilek“ bouří proti Benešové, vyplouvají vážná fakta. Zcela opačná

21.05.2019 18:35

Autor analýzy o možnosti objednání trestního stíhání v Česku advokát Karol Hrádela se rozhovořil o posudku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, na jehož základě prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) prý tvrdí, že si v České republice lze objednat trestní stíhání. Hrádela poukázal na to, že je v Česku dle něj skutečně možné objednat trestní stíhání a zároveň se táže, proč někteří vyvozují, že své výroky o objednání trestního stíhání Babiš se Zemanem opírají právě o tvrzení Benešové.

A teď co? Zatímco „Milion chvilek“ bouří proti Benešové, vyplouvají vážná fakta. Zcela opačná
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela
reklama

Celou kauzu ohledně objednávek trestního stíhání odstartoval trestně stíhaný premiér Andrej Babiš v lednu, kdy v Poslanecké sněmovně prohlásil: „Samozřejmě je, a jsem o tom přesvědčen a k tomu se samozřejmě dostanu, i k OLAFu, že je to politika. Je to politika. My žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a objednat, pravděpodobně, dostat někoho do vězení.“

Fotogalerie: - V „kotli"

Na Václavském náměstí se protestovalo proti minist...
Dívka s vlajkou Evropské unie
Hra o trůny už skončila. Skončíš taky Babiši?
Zapálení demonstranti využili kvůli výhledu co se ...
Na Václaváku bylo plno přesně, jak aktivisté slibo...
Přišli i mladí

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24833 lidí

Autor analýzy, jež pojednává o tom, zdali je něco takového v České republice možné, advokát Karol Hrádela, přišel o současném dění okolo Marie Benešové a o její analýze debatovat do pořadu TV Prima Názory bez cenzury.

Na dotaz, je-li možné takovou věc v Česku objednat, Hrádela říká: „V každém systému se může stát, že dojde k určitému selhání. Je to zákonité. Když máte auto, i auto se vám pokazí. Tzn., že to samé se může stát v činnosti soudu, policie, státního zastupitelství. Koneckonců trestní stíhání policistů, státních zástupců i soudců v naší praxi již bylo a řada z nich byla odsouzena. Takže nelze teoreticky vyloučit, že by některé podezřelé případy existovaly. Já sám jsem měl k dispozici klienta, který byl prostě přesvědčený, že je stíhán z politických důvodů a požádal o provedení takovéto analýzy. Takže analýza byla provedena. Ta to nedokázala vyloučit. Z druhé strany je nutné si uvědomit, že podezřelých případů je absolutní minimum. To jsou jednotky případů ročně, které mohou vyvolávat podezření. Na soudech první instance se třeba projednává patnáct a půl až šestnáct tisíc případů ročně. To znamená, že jako exces to asi vyloučit nelze,“ říká autor analýzy možných účelových trestních stíhání advokát Karol Hrádela.

Fotogalerie: - Zeman u Orbána

Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...

Jméno svého klienta Hrádela odmítl prozradit, odvětil však, že svou analýzu opírá o kauzy odehrané od roku 1990 až do loňského ledna, kdy svou analýzu uzavírá.

Sám Hrádela netuší, o kterou analýzu se pak opírá nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Rozhovor s Karolem Hrádelou si můžete přehrát zde:

Další z debatujících byl i David Satke, garant programu Pirátů k justici, jenž prý nemůže nic vyloučit, avšak podotkl, že se jednalo o analýzu vypracovanou za účelem jisté obhajoby. A dodal, že právě obhajoba se primárně snaží o vyvrácení viny klienta. Také zmínil, že i sám obviněný často ke své obhajobě používá slova jako – „To je účelovka!“ Čímž mířil právě na oblíbený výrok premiéra.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

K samotné otázce analýzy, kterou má mít Benešová, Hrádela píše: „Tak mám pocit, že někteří poslanci a novináři se neumí ptát, případně nesprávně kombinují, či vytvářejí úvahy o tom, co kde je, na své úvahy se dotazují jako na skutečnost, aniž by kdokoliv vůbec potvrdil, že to, co tvrdí, někde je. Pokud jsem správně četl vystoupení Mgr. Benešové k možnosti účelových trestních stíhání, ať ta minulá, či dnešní protokol z jednání Poslanecké sněmovny, tak Mgr. Benešová nikdy netvrdila, že zpracovávala analýzu o tom, jak si lze objednat trestní stíhání. Vždy jsem četl, že mluvila jenom o dvou či možná o třech kauzách.“

„Proč se jí někdo ptá na analýzu o tom, jak si objednat účelové trestní stíhání, to skutečně nevím. Nikdy jsem nečetl, že by říkala, že na základě její analýzy prezident či premiér něco tvrdí. Přesto po ní chtějí analýzu k tomu, jak si objednat trestní stíhání. Jak si jej objednat, to bych i já rád věděl. Pokud vím, ani jeden ze jmenovaných netvrdil, že svůj závěr opírá o její analýzu. Proto ani nerozumím sdělovacím prostředkům, uvádějícím: ‚Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odmítla dát z ruky svůj posudek, na jehož základě prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že v České republice si lze objednat trestní stíhání.‘“ píše Hrádela.

A dodává: „Z čeho jmenovaní své závěry o možnosti účelových trestních stíhání dovozují a zda mají či měli k dispozici nějakou analýzu ve věci případných účelových trestních stíhání, kdo je jejím autorem, pokud ji měli k dispozici, mohu pouze hádat. Může jít jen o jejich závěry na základě zkušeností.“

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

A ke svým osobním zkušenostem Hrádela tvrdí: „Měl jsem klienta, který uspěl u soudu. Ten je o možnosti účelových trestních stíhání z politických důvodů osobně minimálně ve své trestní věci hluboce přesvědčen. Rozsáhlá analýza k možnosti účelových trestních stíhání v České republice existuje. Je i součástí jeho trestního spisu, ale je to jiná analýza, než analýza k možnosti si účelové stíhání objednat. Kdo existující analýzu četl, kdo a jak se k ní dostal, to samozřejmě nevím. Ani analýza, kterou znám, neřeší, jak si objednat účelové trestní stíhání, ale to, zda jsou taková účelová trestní stíhání možná, zda existují stíhání vyvolávající podezření na zneužití státní moci v trestním řízení a zda v těchto řízeních je podobný ‚modus operandi‘ jako v klientově věci.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se proti tvrzením již dříve tvrdě ohradil a vyloučil, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání: „Doposud jsem neviděl žádný dokument, ať už se nazývá analýzou, posudkem či oponentní zprávou, na základě kterého bych mohl věcně argumentovat a podat věcnou odpověď. Z tohoto důvodu je nemožné se k problému vyjádřit. V obecné rovině však mohu sdělit, že Česká republika je právním státem, kde orgány činné v trestním řízení dodržují zákony, a dojde-li, čistě ojediněle, k nějakému excesivnímu jednání, pak na to orgány činné v trestním řízení reagují, jak již v minulosti osvědčily v případech trestního stíhání i odsouzení lidí z vlastních řad. Z tohoto pohledu tedy mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání,“ uvedl Zeman.

Benešové materiál či zpráva zmiňuje v souvislosti s možným trestním stíháním na objednávku dvě konkrétní kauzy – případy Beretta a Neograph, avšak ona sama prozradila, že na zmíněnou schůzku přinesla k tomuto tématu obsáhlý dokument, k jehož autorství se hlásí právě Karol Hrádela.

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

Ten svoji zprávu (analýzu), která mapuje i 90. léta, dokončil před více jak rokem, a začal ji psát ještě v době, kdy Babiš nebyl ministerským předsedou. Později o analýze informoval internetový deník Neovlivni.cz, který napsal, že se v ní píše také o kauze Čapí hnízdo.

,,Určitě pojednává i o kauze Čapího hnízda, protože je tam řada velmi zajímavých aspektů, které v tisku vlastně nebyly zatím řešeny,“ řekl Hrádela v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Hrádela sdělil, že zadavatelem analýzy není ani Andrej Babiš, ani nikdo z politiků. Kromě Hrádely a jeho klienta nikdo nemá finální verzi a analýza není v jejich vlastnictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…