A už dost! řekl Zahradil, pokud jde o peníze EU

09.04.2020 10:56

Europoslanec Jan Zahradil se vyjádřil k textu Deníku.cz, který přinesl informace o slovech předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ta uvedla, že Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky unijních zemí. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU.

A už dost! řekl Zahradil, pokud jde o peníze EU
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil (ODS).
reklama

„Už mě tyhle velkoústé řeči unavují. Tak zpět do reality. Uvědomme si, prosím, že rozpočet EU je cca 1,1 % (!) celoevropského HDP. Slovy jedna setina (!). To se nezmění. Ano, změna struktury výdajů rozpočtu bude nutná a užitečná, ale hlavní finanční tíhu boje s následky koronaviru stejně ponesou národní vlády a národní rozpočty. Včetně tak masivních deficitů a dluhů, jaké eurozóna ještě nepoznala,“ poznamenal Zahradil.

„EU může tam a onde pomoci. Ale rozhodně sama o sobě žádný členský stát ‚nezachrání‘. Tohle není situace à la Řecko, kdy byl v problému jeden. Teď budou v problému úplně všichni,“ dodal.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

V souvislosti s očekávanou recesí způsobenou koronavirovými výpadky budou země Evropské unie potřebovat dlouhodobou pomoc ze společných prostředků. Hovoří se o novém Marshallově plánu. „A v jeho srdci musí být nový, silný rozpočet EU… Musí být připraven pro dobu, kdy ekonomiky oslabené současnou krizí budou potřebovat nahodit motory a znovu uvést do chodu náš jedinečný jednotný trh,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která apeluje na to, aby peníze v příštím rozpočtu byly investovány chytrým a udržitelným způsobem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…